Te błędy przy sadzeniu dalii kosztują cię cały sezon kwitnienia

Bulwy dalii z młodymi liśćmi gotowe do sadzenia w ziemi

Sadzenie dalii to jedna z tych pozornie prostych ogrodniczych czynności, która jednak bardzo często kończy się rozczarowaniem. Bo jak to możliwe, że rośliny nie rosną, nie kwitną lub… w ogóle nie wychodzą z ziemi? Odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje, a jeden "majowy błąd" może oznaczać stracony cały sezon! Zobacz, co najczęściej robimy źle – i jak się tego wystrzegać, zanim będzie za późno.

Posłuchaj
00:00
1

Za wcześnie, za zimno – dalia tego nie wybacza

To, co dla innych roślin jest tylko drobnym szokiem termicznym, dla dalii (łac. Dahlia) bywa katastrofą. Bulwy tej rośliny są bardzo wrażliwe na chłód, a wystawienie ich na nawet niewielkie wiosenne przymrozki skutkuje ich gniciem lub całkowitym zamieraniem. Najczęściej problem pojawia się wtedy, gdy ktoś sadzi dalie już w kwietniu, licząc na szybki wzrost i wczesne kwitnienie. Niestety – to droga donikąd.

Idealny termin sadzenia to druga połowa maja, kiedy ziemia jest już dobrze nagrzana, a ryzyko nocnych spadków temperatur minimalne. Kto chce przyspieszyć sezon, powinien wcześniej podkiełkować bulwy w donicach w domu i dopiero potem przesadzić je do gruntu.

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki

Dalie nie zakwitną w cieniu i...

Wiele osób sadzi dalie przy płotach, murach lub pod drzewami, sądząc, że półcień to dla dalii równie dobre warunki. Niestety, dalia to typowa roślina na słoneczne rabaty – potrzebuje pełnego słońca przez większość dnia, by wykształcić silne łodygi i bogato kwitnąć. W cieniu rośnie mizernie, kwitnie słabo albo wcale.

Dodatkowo dalia to jedna z tych roślin, które potrzebują dość sporo przestrzeni z każdej strony i nie będzie dobrze rosnąć sadzona przy murkach czy większych roślin.

Palikowanie dalii, podwiązywanie do podpór
Fot. jStock / AdobeStock
Wysokie odmiany dalii mają delikatne, łatwo łamiące się łodygi. Jeśli nie zapewni się im podparcia już na etapie sadzenia, późniejsze próby zamocowania palika mogą uszkodzić korzenie lub bulwę. Najlepszym rozwiązaniem jest wbicie palika od razu przy sadzeniu.

Ciężka ziemia? Bulwy się duszą i gniją

Jeśli gleba w ogrodzie jest zbita i ciężka, a po deszczu długo stoi woda, trzeba działać. Dalie źle znoszą nadmiar wilgoci i brak powietrza wokół bulw. W takich warunkach szybko dochodzi do gnicia, zanim jeszcze pojawią się pędy.

Co zrobić, by poprawić warunki? Oto podstawy:

  • dodaj do podłoża kompost, torf lub piasek – dla lepszej przepuszczalności,
  • przekop ziemię głęboko – by napowietrzyć ją przed sadzeniem,
  • zastosuj warstwę drenażu (np. z drobnego żwiru), szczególnie w zagłębieniach terenu.

Zbyt głęboko – roślina nie wyjdzie z ziemi

Wielu ogrodników nie wie, że zbyt głębokie sadzenie bulw dalii to bardzo poważny błąd. Taka bulwa długo nie wypuszcza pędów, a niekiedy nawet całkowicie zamiera. W dodatku w głębszej warstwie gleby temperatura jest niższa, co dodatkowo opóźnia wzrost.

Optymalna głębokość sadzenia to około 5-7 cm ziemi nad bulwą. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Nadgorliwe podlewanie zaraz po posadzeniu także szkodzi – lepiej poczekać, aż pojawią się pierwsze pędy.

Dalie na rabacie kwiatowej
Fot. kivach / AdobeStock
Uwaga na konkurencję – nie sadź dalii zbyt blisko innych silnie rosnących roślin. Potrzebują przestrzeni i światła z każdej strony.

Dobrze posadzona dalia to gwarancja obfitego kwitnienia aż do jesieni. Jeden nieprzemyślany ruch w maju może zniweczyć cały sezon. Dlatego warto zadbać o szczegóły – bo w przypadku tej rośliny to one decydują o sukcesie lub porażce.

Zdjęcie tytułowe: Olga / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
To Cię zainteresuje
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści