Gazania kwitnie bujnie i silnie nawet w cieniu przy takiej odżywce. Zapomnijcie o przesadzaniu

gazania w pełnym kwitnieniu o barwie ceglastej i pomarańczowej

Gazania to jedna z ulubionych roślin mojej mamy. Wielokrotnie wyszukiwała odmian, które mogłyby komplementować jej rabaty. Jednak te w kolorze ceglastym, przechodzącym w brąz, to jej faworyty. Pięknie prezentują się w pełnym słońcu, tworząc klomby z innymi roślinami. Gazania lśniąca, bo to jej pełna nazwa, pochodzi z Afryki Południowej. Jej stanowisko musi być słoneczne, aby mogła w pełni rozwijać się i nie usychać z powodu tworzących się chorób czy infekcji roślinnych. W moim ogrodzie znajduje się w centralnej części, gdzie tworzy zwarte combo z liliami oraz zagonami innych roślin na podobnym poziomie wzrastania. Tworzy ona gęste rozety, które mają łopatkowe, bardzo dekoracyjne liście.

Posłuchaj
00:00
4

Gazania to bardzo ciekawa roślina, która charakteryzuje się bardzo długim kwitnieniem. Możemy cieszyć się nią od czerwca (lub nieco wcześniej w obecnym roku) do pierwszych przymrozków jesiennych. To dość wytrzymała roślina, która jednak nie toleruje zbytniej ilości cienia. Ciekawym zjawiskiem jest fototropizm - co on oznacza? Płatki rośliny zamykają się, gdy następuje załamanie pogody w postaci długotrwałego deszczu sezonowego i zimniejszych dni.

To roślina, która podobnie jak Budleja Dawida, bardzo przyciąga motyle. Od Pazi Królowej poprzez Pawie Oczko. Jedną z najchętniej zasiewanych i sadzonych odmian jest Jupiter oraz Big Kiss, która ma niecodzienne ubarwienie. Mleczny róż znajduje się na środku płatków, natomiast białawe końcówki komplementują resztę. Co zrobić, jeżeli chcecie, aby gazania rosła nawet w niesprzyjającej jej cieniu? Jeden z ogrodników zdradził mi patent, który działa jak żaden inny. Wypróbujcie koniecznie, gdy wasze stanowisko w ogrodzie jest dość nieróżnorodne.

Co zrobić, aby gazania rosła nawet w cieniu? Patent na odżywkę

Odczyn podłoża gazanii może pozostać taki, jaki mamy obecnie w ogrodzie. Jest bardzo tolerancyjna, przyjmując delikatne wybarwienie w zależności od tego, jakie posiadamy. Jest "żarłoczną" rośliną, dlatego jej gleba musi być zasobna w składniki odżywcze i mineralne.

Nie możecie jednak mylić tego z przelewaniem jej gruntu. Tego nie lubi, podobnie jak podmokłych oraz piaszczystych terenów, które nie pozwalają jej na prawidłowy rozrost. Co możecie zrobić, aby ją wspomóc regularnie? Wystarczy wymieszać podłoże z torfem lub kompostem, który własnoręcznie przetworzycie z resztek z ogrodu.

Gazanię można uprawiać także w warunkach doniczkowych - lubi typowe podłoże ogrodowe, które możecie wymieszać z piaskiem. Dzięki temu zwiększycie przepuszczalność. Dobrym pomysłem w tym przypadku jest drenaż w postaci keramzytu oraz żwiru.

Co jednak, gdy mamy permanentny cień w ogrodzie i nie ma widoków na nic lepszego? Nadal chcecie ją uprawiać i widzicie, jak marnieje w oczach? Zastosujcie odżywkę na bazie korzenia i natki pietruszki.

Zalejcie pokrojoną roślinę do wody i pozostawcie na około tydzień. Taką przefiltrowaną mieszanką podlewajcie roślinę. Wzmocnicie ją przede wszystkim o wapń, fosfor, potas czy mangan. Dzięki temu nie będzie skrzywiać się i przekwitać przedwcześnie. Jeżeli chcecie uchronić ją przed szkodnikami, wystarczy spryskać opryskiem na bazie kiszonego czosnku.

Czy gazania rozrasta się i czy lubi wodę?

Gazania to roślina, która tworzy wielkie klomby, w których pojawia się mnóstwo kwiatów. Są dość stabilne i bardzo dekoracyjne. W przypadku podlewania należy być dość uważnym. O co dokładnie chodzi? Nie możemy doprowadzić do przelewania.

Należy ją nawodnić jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z permanentną suszą i gdy okresowe opady deszczu nie pojawiają się już od jakiegoś czasu. Niestety jej korzenie są bardzo narażone na gnicie - a przelanie to pierwszy sygnał do zamierania rośliny i zatrzymania kwitnienia.

Może się pojawić także tendencja do rozwijania się chorób grzybowych. Jeżeli mamy taką okazję, warto podlewać je rano, aby podłoże mogło delikatnie przeschnąć w ciągu dnia. Nie pozostawiajmy w nich mokrych, podmokłych dołków w celu dogłębnego nawodnienia korzeni. Tutaj możemy zrobić więcej złego, niż dobrego.

Zdjęcie tytułowe: Danita Delimont/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści