Czym są ścieżki żwirowe? Jakie mają właściwości?
Ścieżki żwirowe stosuje się w ogrodach w ciągach komunikacyjnych, po których poruszamy się pieszo lub ewentualnie ze standardowym sprzętem ogrodniczym. Są mocno przepuszczalne, umożliwiając przesiąkanie wody w głębsze warstwy podłoża, co ułatwia nawodnienie roślin rosnących w pobliżu. Spotykamy je często w publicznych parkach czy ogrodach, zarówno w założeniach w stylu francuskim czy angielskim. Wyglądają schludnie i bardzo efektownie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dzięki temu ścieżki żwirowe pasują do każdego ogrodu niezależnie od stylu i aranżacji roślinnej. Świetnie sprawdzają się w ogrodach przydomowych i na działkach.
Zalety ścieżek żwirowych:
- możliwość łączenia żwiru w różnym kolorze i tworzenia dowolnych kształtów, co ułatwia robienie łuków, czy zakrętów, także samodzielnie, bez pomocy fachowców
- ścieżki żwirowe są eleganckie i wspaniale rozjaśniają ogród
- żwir jest nawierzchnią przepuszczalną
- na tle ścieżek żwirowych doskonale wyglądają rośliny, zarówno niewielkie drzewa i krzewy, iglaste czy liściaste, jak i byliny czy rośliny jednoroczne
Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć niską trwałość – kruszywo się rozsypuje i wymaga co pewien czas uzupełnienia, a dodatkowo przy długotrwałych opadach ścieżka łatwo nasiąka, a podczas suszy może pylić. Wadą nawierzchni ze żwiru jest też konieczność usuwania z nich co pewien czas chwastów. Ale jak widać, ścieżki żwirowe mają więcej zalet niż wad, więc warto je zakładać.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Jak zrobić ścieżkę ze żwiru?
Pierwszym krokiem powinno być wytyczenie granic ścieżki (za pomocą palików i sznurka). W małych ogrodach wykonuje się zazwyczaj skręty po łuku, a ostre kąty zarezerwowane są dla dużych powierzchni. Główne przejścia powinny mieść 120-150 cm szerokości, a te rzadziej uczęszczane mogą mieć 80 cm szerokości. Następnie należy określić ilość warstw kruszywa, w zależności od rodzaju podłoża.
- Na glebach lekkich i piaszczystych – stosuje się 1 lub 2 warstwy. Tylko drobny lub gruby i drobny żwir.
- Na glebach gliniastych, zwięzłych – stosuje się 3 warstwy: piasek na wysokość 5 cm, gruby i drobny żwir.
Wykonanie ścieżki żwirowej
- Dolne warstwy żwirowej ścieżki powinny być tworzone z kruszywa o większej średnicy, dzięki czemu ścieżka będzie stabilna i trwała. Głębsza warstwa powinna mieć 10-15 cm głębokości z kruszywa o średnicy 3-4 cm, a wierzchnia 5-10 cm z drobnego kruszywa.
- W wytyczonych granicach należy wybrać ziemię, osiągając odpowiednią wysokość. Można też zastosować obrzeża, które zwiększą trwałość i pomogą utrzymać odpowiedni kształt ścieżki.
- Po zamontowaniu obrzeży należy utwardzić podłoże za pomocą ręcznego ubijaka lub maszyny wibracyjnej. Ten etap jest niezwykle ważny, aby ścieżka była stabilna, a chodzenie po niej komfortowe.
- W przypadku dużej ilości chwastów na dnie można rozłożyć agrowłókninę, która ograniczy przerastanie roślin.
- Do tak przygotowanego koryta ścieżki można wsypywać kolejne warstwy wybranego kruszywa. Należy przy tym pamiętać o nadaniu jej odpowiedniego kształtu, co zmniejszy problem z namakaniem i zapewni prawidłowe odprowadzanie wody. Powinna być ona lekko wypukła pośrodku i obniżać się w kierunku brzegów – spadek zazwyczaj wynosi 2,5 cm na każde 60 cm szerokości ścieżki.
Jaki żwir wybrać? Ile żwiru na ścieżkę?
Żwir na ścieżki powinien mieć nieregularny kształt i ostre krawędzie, co sprawi, że poszczególne kamienie będą się klinować, zapobiegając rozsypywaniu się kruszywa na boki.
Ważne, aby wierzchnia warstwa nie była zrobiona z miękkich kamieni, które będą się pylić np. marmur, czy dolomit. Ile żwiru potrzeba na ścieżkę? To zależy od głębokości poszczególnych warstw, szerokości ścieżki i wielkości frakcji samego kruszywa. Potrzebną ilość można łatwo wyliczyć po obliczeniu objętości koryta (szerokość x długość x głębokość warstwy). Zazwyczaj potrzeba około 50-70 kg kruszywa na 1 m² przy głębokości warstwy około 3-4 cm.
Jak utwardzić ścieżkę?
Utwardzanie ścieżki żwirowej jest niezwykle ważne, gdyż sprawia, że staje się ona stabilna, a poszczególne kamienie się klinują i tworzą bardziej zwartą nawierzchnię.
Utwardzanie można wykonać za pomocą ubijaka ręcznego lub maszyny wibracyjnej, którą można wypożyczyć. Zabieg ten musi być wykonywany na przygotowanym korycie, a następnie na każdej warstwie kruszywa po jej uprzednim spryskaniu wody. Utwardzanie wykonuje się od zewnątrz do środka (o obu stronach), co pozwoli nadać ścieżce odpowiedni, lekko wypukły profil.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe, kolaż: Yanikap, Stephen, Paul Maguire / AdobeStock, Alicja / Pixabay