Logo
Logo
28
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Czym zwalczać chwasty w ogrodzie?

Każdy właściciel ogrodu, czy choćby trawnika z pewnością mierzy się z problemem tępienia uciążliwych chwastów, które corocznie wracają jak bumerang na ogrodowe rabaty. Pojawianiu się chwastów najlepiej zapobiegać już na etapie przygotowania podłoża do sadzenia roślin. Warto też konsekwentnie usuwać je z ogrodu mechanicznie, a gdy nie jest to możliwe pozostają opryski herbicydami. Czym zwalczać najczęściej występujące w ogrodach chwasty?

 

Dlaczego trzeba zwalczać chwasty w ogrodzie?

Jak wiadomo, chwasty w ogrodzie są dla roślin konkurencją i potencjalnym źródłem problemów! Powodują, że rośliny ozdobne i uprawne rosną słabiej, są bardziej podatne na niesprzyjające warunki pogodowe oraz ataki chorób i szkodników. Ponadto, składniki pokarmowe z nawozów są "zagarniane" przez rosnące w ogrodzie chwasty, co sprzyja osłabia rośliny ogrodowe, a sprzyja chwastom w ich rozprzestrzenianiu się i wytwarzaniu nasion. Zwalczanie chwastów jest więc, jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w ogrodach i na działkach.

Jakie chwasty pojawiają się w ogrodzie?

Chwasty zwyczajowo dzieli się na dwie grupy – jednoliścienne i dwuliścienne (chodzi o liczbę liścieni, które dany gatunek wytwarza zaraz po wykiełkowaniu).

Wśród chwastów jednoliściennych najliczniejszą grupę stanowią trawy (z łac. Gramineae), dlatego w celu ich zwalczania stosuje się grupę herbicydów nazywaną graminicydami. Zaliczmy tu przede wszystkim uciążliwy perz (1), ale także np. wiechlinę roczną (2), chwastnicę jednostronną (3), włośnicę zieloną, wyczyniec polny (4).

Z kolei do grupy chwastów dwuliściennych należy większość pozostałych chwastów: np. babka lancetowata i zwyczajna (5), mniszek lekarski, tzw. mlecz (6), bylica pospolita (7), gwiazdnica pospolita (8), jasnota purpurowa (9) i różowa, komosa, koniczyny (10), krwawnik pospolity, ostrożeń polny (11), rdest ptasi (12). Preparaty do ich zwalczanych to herbicydy.

Parszywa 12 chwastów ogrodowych


Parszywa 12 ogrodowych chwastów!

1. Perz właściwy (Elymus repens)
2. Wiechlina roczna (Poa annua)
3. Chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli)
4. Wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides)
5. Babka zwyczajna (Plantago major)
6. Mniszek pospolity (Taraxacum officinale)
7. Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)
8. Gwiazdnica pospolita (Stellaria media)
9. Jasnota purpurowa (Lamium purpureum)
10. Koniczyna biała (Trifolium repens)
11. Ostrożeń polny (Cirsium arvense)
12. Rdest ptasi (Polygonum aviculare)

Zwalczanie ogrodowych chwastów

Jak zapobiegać pojawieniu się chwastów?

Jak zwykle, najlepszym sposobem unikania kłopotów z roślinami jest rozsądna profilaktyka i prewencja. W przypadku chwastów ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja ogrodowych rabat i trawnika, co znacznie ogranicza ich ilość i rozwój. Już na etapie sadzenia roślin czy przygotowania podłoża pod trawnik warto zadbać o to, by gleba była wolna od nasion chwastów lub ich resztek, które potrafią bardzo szybko się regenerować.

Warto wspomnieć też o odpowiednim i zbilansowanym nawożeniu roślin i trawników, ponieważ zarówno przenawożona, jak i niedostatecznie zasilana składnikami pokarmowymi gleba jest podatna na pojawianie się chwastów. Ponadto, nie do przecenienia jest systematyczne koszenie trawników, które ogranicza rozwój chwastów. Kosiarka nie uwolni nas od chwastów, ale regularne koszenie nie pozwoli chwastom się rozrosnąć, wytworzyć owoców i nasion, które szybko się rozprzestrzeniają i chwastów przybywa.

Najskuteczniejszą (i bezpieczną) metodą zwalczania chwastów jest konsekwentne pielenie – ręczne lub mechaniczne usuwanie chwastów z upraw razem z korzeniami, gdy tylko się pojawią. Niestety jest tez najbardziej pracochłonna i czasochłonna i nie każdy jest w stanie sobie na nią pozwolić.

Jak wybrać odpowiedni preparat chwastobójczy (herbicyd)?

Gdy wiemy już, że chwasty mogą być jednoliścienne lub dwuliścienne, znamy ich sztandarowych przedstawicieli, łatwej będzie ich zidentyfikować w ogrodzie lub na trawniku i dobrać odpowiedni preparat do oprysków. Biorąc pod uwagę zakres działania preparatów chwastobójczych, czyli herbicydów można wyróżnić herbicydy nieselektywne (totalne), które zwalczają chwasty jedno i dwuliścienne (niestety także inne rośliny) oraz bezpieczniejsze herbicydy selektywne, które zwalczają jedynie określone rośliny lub ich grupy.

Ze względu na sposób działania, herbicydy można podzielić na kontaktowe (parzące), które niszczą tkanki roślinne w miejscu kontaktu cieczy roboczej z liśćmi oraz systemiczne (układowe) wnikają do rośliny i krążą po całym organizmie roślinnym, niszcząc go!

Herbicydy na chwasty jednoliścienne

W przypadku trudnych do zwalczania uciążliwych chwastów jednoliściennych zwykle stosowane są środki totalne, które wnikają do rośliny poprzez liście, dostają się do systemu korzeniowego i dopiero tam powodują zamieranie korzeni i w konsekwencji usychania chwastów, które łatwiej potem usunąć. Wśród tych preparatów królują dziś te zawierające glifosat, np. ROUNDUP czy SPRINTER. Należy jednak pamiętać, że są to środki skuteczne, ale też silnie toksyczne, odkładające się w glebie i należy bardzo starannie i ostrożnie je stosować (opryskać uważnie tylko chwast!), ponieważ niszczą wszystkie rośliny, które nimi potraktujemy.

Herbicydy na chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne także można zwalczać herbicydami totalnymi, ale lepiej wybrać środki selektywne, bezpieczniejsze, działające tylko na konkretne rośliny – nie ma ryzyka uszkodzenia roślin ozdobnych czy uprawnych. Do popularnych preparatów z tej grupy należą między innymi: MNISZEK (1) czy CHWASTOX (2) które zawierają kilka substancji aktywnych [mekoprop (1), dikamba (1), MCPA (1 i 2)], przez co zwalczają szerokie spektrum chwastów.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anna Sulencka - Pixabay, zdjęcia chwastów: 1. CC BY-SA 3.0, Link, 2. Rasbak, CC BY-SA 3.0, Link, 3. anro0002, CC BY-SA 2,4. Joan Simon, CC BY-SA 2., 5. WikimediaImages, 6. kasiaczernik / Pixabay, 7. Merja Partanen / Pixabay, 8. Hans Braxmeier / Pixabay, 9. SanduStefan / Pixabay, 10. ASSY / Pixabay, 11. Manfred Richter / Pixabay, 12. WikimediaImages.

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny

Komentarze

Gość Jola

15-04-2021 13:26

Kiedyś moja stara nauczycielka w technikum ogrodniczym powiedziała mi mądre słowa dot. chwastów: "Nie niszcz, zjadaj" :) Nie jestem wielką zwolenniczką jedzenia chwastów, ale zupa z pokrzywy albo syrop z mniszka - są pyszne!!!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu