Logo
Logo

Jak ochronić warzywnik przed niszczycielską ulewą? Tak przetrwa każdą burzę

Silne burze, ulewne deszcze i porywiste wiatry mogą zniszczyć nawet najbardziej zadbane warzywniki. W ciągu kilku minut nasze plony mogą zostać doszczętnie zniszczone. Dlatego warto przygotować się na te ekstremalne warunki pogodowe i wiedzieć, jak skutecznie chronić swoje rośliny. Szczęśliwie okazuje się, że wcale nie trzeba dużego nakładu pracy, by nasz ogród pozostał cały po przejściu mocnej nawałnicy. Przeczytaj nasz poradnik, sprawdzaj prognozy pogody i bądź gotowy, na każdą burzę!

Dlaczego chronić warzywnik przed burzą? Co może zniszczyć silny deszcz i wiatr?

Chronienie warzywnika przed siłami natury to klucz do zachowania zdrowych i obfitych plonów. Silne burze niosą ze sobą wiele zagrożeń. Mechaniczne uszkodzenia roślin, takie jak złamane łodygi i poniszczone liście, są częstym skutkiem gwałtownych nawałnic. Ulewne deszcze potrafią dosłownie zgnieść delikatne młode sadzonki, a porywiste wiatry niszczyć kruche rośliny, co może prowadzić do ich całkowitego obumierania. Grad i silny wiatr kaleczą również owoce, co czyni je podatnymi na infekcje i choroby.

Oprócz tych bezpośrednich zagrożeń dla roślin, jakie niosą ze sobą intensywne opady deszczu, burze mogą również prowadzić do zniszczeń na poziomie ziemi. Pierwszym i częstym problemem są podtopienia. Korzenie warzyw zanurzone w wodzie przez dłuższy czas, zaczynają szybko gnić – z reguły następuje to znacznie szybciej niż roślin ozdobnych. Drugim jest erozja gleby. Gwałtowne opady, których ziemia nie jest w stanie szybko wchłonąć, mogą zmywać wierzchnią, żyzną warstwę gleby, zabierając ze sobą cenne składniki odżywcze.

Ochrona roślin przed destrukcyjnymi zjawiskami atmosferycznymi jest zatem bardzo ważna. Nie tylko zapobiega ich uszkodzeniom, ale także pozwala na utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji przez cały sezon.

 

Które warzywa wymagają szczególnej ochrony przed ulewnymi burzami?

Niektóre rośliny są bardziej podatne na zniszczenia spowodowane przez burze niż inne. Zależy to głównie od ich pokroju, ale też fazy wzrostu.

  • Delikatne warzywa liściaste, których blaszki liściowe są wystawione na bezpośredni kontakt z silnym deszczem jak i gradem łatwo ulegają uszkodzeniom.
  • Wszystkie rośliny wysokie i pnące, takie jak pomidory, groszki, ogórki czy fasola, mogą być łatwo połamane przez silny wiatr, jeśli nie są odpowiednio podparte.
  • Warto też zaznaczyć, że młode sadzonki, które jeszcze nie zdążyły się dobrze ukorzenić, niezależnie od gatunku są o wiele bardziej podatne na zniszczenia niż starsze, bardziej rozwinięte rośliny.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Co robić, gdy zapowiadana jest silna burza? Nie panikuj!

Gdy w prognozie pogody straszą mocnymi ulewami i wiatrem, trzeba pamiętać o 2 rzeczach, które pozwolą nam uratować nasze grządki. Są one łatwe i przede wszystkim szybkie do zrobienia, a ich skuteczność okazuje się bardzo duża.

1. Przykrywanie roślin

Przykrywanie roślin jest jedną z najprostszych metod ochrony przed burzami. Można użyć ciężkich wiaderek, koszy, beczek lub doniczek, aby przykryć rośliny. Lekkie pojemniki powinny być obciążone kamieniami, aby nie zostały przewrócone przez wiatr. Agrowłóknina to kolejny skuteczny materiał do ochrony roślin. Owijając nią delikatne rośliny i przyczepiając do podłoża, będzie stanowić barierę i wzmocnienie dla roślin przed silnym deszczem i wiatrem. Mini-szklarnie, klosze i tunele foliowe to produkty, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Osłonią one w zależności od wielkości pojedyncze rośliny lub całe grządki. Najbardziej się sprawdzą w przypadku ulewnych deszczy, gdyż skutecznie chronią rośliny przed nadmierną wilgocią.

2. Palikowanie i podpieranie roślin

Dodatkowe palikowanie, podwiązywanie i innego rodzaju podpieranie roślin, jest często jedynym skutecznym sposobem na ich uratowanie. Dodatkową podporę trzeba rozważyć w przypadku pomidorów, papryk, groszków, ale też słoneczników czy kukurydzy.

Burza w ogrodzie warzywnym
Fot. Adobe Firefly

Jak przygotować warzywnik na burzowy sezon? 

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, gdy planujemy nasz warzywnik, poprawiamy grządki i myślimy nad zmianowaniem upraw, warto wziąć pod uwagę, jak go zabezpieczyć w razie silnych burz.

Żywopłoty i bariery wiatrowe

Żywopłoty i bariery wiatrowe np. z siatek to rozwiązania o których warto pomyśleć przy zakładaniu warzywnika w kontekście mocnych burz i porywistych wiatrów. Bariery naturalne jak i sztuczne będą znacznie zmniejszały siłę wiatru docierającego do warzyw. Planując je pamiętajmy, żeby nie zacieniały naszych grządek warzywnych!

Drenaż i podniesione grządki

Drenaż i podwyższone grządki to kolejne metody, które warto zastosować, by chronić rośliny przed następstwem ulewnych deszczy. Zapewnienie odpowiedniego drenażu jest kluczowe, aby woda deszczowa nie gromadziła się na danym terenie, a podwyższone grządki, zbudowane z desek lub innych materiałów, tworzą miejsce dla roślin, w którym niemożliwe jest zastanie wody czy podtopienia.

Ściółkowanie

Ściółkowanie jest kolejną ważną metodą ochrony – pomaga w trakcie susz oraz ulew! Stosowanie odpowiedniej ściółki pozwala ono na ochronę wierzchniej warstwy ziemi m.in. przed wspomnianą wcześniej erozją, czyli zmyciu ziemi z danego miejsca w skutek mocnych opadów wody. Materiały organiczne, takie jak słoma, kora drzewna czy liście, oraz materiały nieorganiczne, takie jak agrowłóknina czy kamienie, doskonale się do tego nadają.

Co robić, gdy rośliny zostaną zniszczone przez burzę?

Nawet przy najlepszych zabezpieczeniach, czasami nie da się uniknąć zniszczeń spowodowanych przez burze. W takiej sytuacji ważne jest szybkie działanie. Natychmiast usuń uszkodzone pędy, liście i owoce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób oraz profilaktycznie użyj środków na choroby grzybowe. Ponowne podwiąż do podpór rośliny, które zostały przewrócone przez wiatr. Na koniec warto wspomóc warzywa uniwersalnym nawozem, np. organicznym, by szybciej się zregenerowały.

Pamiętaj, że przygotowanie warzywnika na nadchodzące burze to nie tylko kwestia ochrony roślin, ale także dbania o całą strukturę ogrodu. Regularne sprawdzanie stanu roślin, gleby i wszelkich konstrukcji ochronnych pozwoli ci na bieżąco reagować na zmieniające się warunki pogodowe. Nie zapominaj również o monitorowaniu prognoz pogody, aby móc odpowiednio wcześniej przygotować się na nadchodzące burze.

Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly

Autor
Jak ochronić warzywnik przed niszczycielską ulewą? Tak przetrwa każdą burzę
Jak ochronić warzywnik przed niszczycielską ulewą? Tak przetrwa każdą burzę
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl