Logo
Logo
205
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Dlaczego tuje usychają?

Tuje, nazywane inaczej żywotnikami, są łatwe w uprawie i rzadko sprawiają problemy. Czasem jednak ich łuski potrafią szybko brązowieć i usychać. Może to być spowodowane błędami w pielęgnacji lub niewłaściwymi warunkami uprawy.

Dowiedz się jakie są najczęstsze powodu usychania tuj.

 

Rośliny słabej jakości

Często przyczyną szybkiego zasychania jest kupowanie tanich roślin w supermarketach. Są one niewłaściwie pielęgnowane i osłabione. Posadzone w ogrodzie niestety szybko marnieją i zamierają. Słabe rośliny są dodatkowo bardziej narażone na choroby i często przemarzają zimą.

Porada

 • Unikaj tanich okazji i kupowania roślin w słabej kondycji. Pozyskuj tuje ze sprawdzonego źródła, najlepiej w centrach ogrodniczych.
 • Wybieraj tylko zdrowe i silne rośliny bez uszkodzeń i przebarwień. Sprawdź także korzenie – powinny być jasne i zdrowe. Rozluźnij, jeśli są zbyt skręcone i zbite.

 • Wybieraj osobniki niższe i gęste niż wysokie i rzadkie. Mniejsze rośliny szybciej się przyjmują, wyższe wymagają więcej pielęgnacji.

Niewłaściwe stanowisko

Tuje najlepiej rosną na stanowisko słonecznym lub lekko zacienionym osłoniętym od wiatru. W zbyt cienistym miejscu rośliny będą słabe, a pędy cienkie, wybujałe i narażone na choroby. Nadmiernie nasłonecznione stanowiska mogą za to okazać się problemem zimą.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Idealna jest gleba lekko wilgotna, żyzna, próchnicza, lekka i przepuszczalna o odczynie pH 5,5-6,5. Jeśli takiej nie masz w ogrodzie, musisz ją kupić!

Porada

 • Przed posadzeniem sprawdź indywidualne wymagania odmiany i posadź ją na odpowiednim stanowisku. Dostosuj rośliny do warunków panujących w ogrodzie, dzięki czemu unikniesz późniejszych problemów!
 • Przygotuj ziemię przed sadzeniem. Przekop podłoże widłami amerykańskimi i usuń chwasty w promieniu 50 cm od tui. Wykop głęboki dołek (dwa razy głębszy i szerszy niż bryła korzeniowa) i wymieszaj ziemię z kompostem, dojrzałym obornikiem lub żyznym i przepuszczalnym podłożem w workach – np. specjalnym podłożem do iglaków (mieszanka tofu i przekompostowanej kory).
 • Po posadzeniu obficie podlej rośliny. Rozsyp ściółkę z kompostu lub kory sosnowej, która utrzymuje w glebie wilgoć i zmniejsza parowanie wody. Ponadto materia organiczna po rozłożeniu wzbogaci glebę i lekko ją zakwasi.

 • Młode rośliny i odmiany wrażliwe na mróz osłoń agrowłókniną.

Niewłaściwe nawożenie

W glebie zbyt kwaśnej utrudnione jest pobieranie magnezu, a w mocno zasadowej tuje mają problem z pobraniem żelaza. Obydwa pierwiastki są odpowiedzialne za ładne wybarwianie się łusek. Brak odpowiednich składników odżywczych jest widoczny w postaci chlorozy – czyli żółknięcia, a w konsekwencji zasychania igieł tuj.

Brak magnezu objawia się na starszych pędach, a niedobory żelaza widoczne są na najmłodszych przyrostach. Rzadziej zdarzają się niedobory azotu, które charakteryzują się żółknięciem młodych przyrostów oraz zahamowaniem wzrostu. Problemy mogą wystąpić także w wyniku nadmiernego stosowania nawozów sztucznych. Przenawożona gleba jest nadmiernie zasolona, co utrudnia korzeniom pobranie wody i składników pokarmowych.

Porada

 • Zasilaj tuje regularnie i naturalnie! Stosuj kompost dwa razy w sezonie (wiosną i jesienią), rozrzucając nawóz pod roślinami. Materia organiczna zwabi pożyteczne dżdżownice, które przetransportują nawóz w głąb ziemi, użyźniając ją, poprawiając jej strukturę i magazynowanie wilgoci.
 • W razie potrzeby (po wcześniejszej analizie gleby) stosuj dodatkowe nawożenie mineralne. Od wczesnej wiosny do połowy lipca rozsyp nawozy wiosenne lub długodziałające, a od sierpnia "nawozy jesienne", które nie zawierają azotu. Warte uwagi są także specjalne nawozy przeciwko brązowieniu igieł z większą zawartością magnezu, żelaza i mikroelementów.

Niewłaściwe podlewanie

Tuje mają płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy, dlatego też tak ważne jest wcześniejsze staranne przygotowanie gleby zasobnej w próchnicę, która sprzyja gromadzeniu wilgoci oraz dodatkowe podlewanie w razie potrzeby. Usychanie i zamieranie tui najczęściej następuje po okresach suszy oraz na przedwiośniu, gdy mocne słońce intensywnie oświetla rośliny, które nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi. Cierpią wtedy nie tyle z zimna, co z suszy, czego objawem jest właśnie zasychanie!

Porada

 • Podlewaj młode tuje w pierwszym roku po posadzeniu, by pomóc im w dobrym ukorzenieniu się w gruncie.

 • Podlewaj ziemię, a nie rośliny, bo nadmierna wilgotność w środku korony sprzyja chorobom.

 • Intensywnie nawadnianie jest konieczne w upalne lata w czasie suszy (zwłaszcza rośliny rosnące na glebach piaszczystych i w pojemnikach).
 • Podlewaj tuje przed zimą – już od końca września, by na pędy i gleba były dobrze uwodnione. Podlewaj rośliny także zimą w czasie bezmroźnych dni. W razie potrzeby zamontuj maty cieniujące, które osłonią zimozielone pędy przed słońcem.

Choroby grzybowe

Osłabione rośliny oraz rosnące na glebie ciężkiej, nieprzepuszczalnej i nadmiernie wilgotnej szybko zaczynają chorować. Większość problemów objawia się żółknięciem, brązowieniem i zasychaniem igieł. Najczęstszymi chorobami są: fytoftoroza (zamieranie pojedynczych pędów), zgnilizna korzeni (żółknięcie całej rośliny) i zamieranie pędów (objawy na wierzchołkach pędów). Choroby tui są bardzo trudne do zwalczenia, ale można im zapobiegać, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Porada

 • Zadbaj o odpowiednie stanowisko, żyzną i przepuszczalną glebę, racjonalne nawożenie i podlewanie, bo silne rośliny rzadko chorują.
 • Jeśli pojawią się pierwsze przebarwienia, zdiagnozuj sprawcę – t.j. patogen powodujący chorobę. Poproś o pomoc specjalisty w centrum ogrodniczym.
 • Zapobiegawczo i po zauważeniu objawów opryskaj rośliny lub podlej glebę odpowiednim środkiem ochrony roślin – np. Biosept, Polyversum, Rovral, Saprol, Topsin.

 • Silnie porażone fragmenty wycinaj i pal, a w przypadku fytoftorozy zniszcz całe rośliny, by uniknąć infekcji pozostałych.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: sosiukin/Fotolia

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Zofia G.

18-08-2019 20:01

Świetna porada. Właśnie czegoś takiego szukałam. Dobrze, ze trafiłam do zielonego ogródka :)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu