Logo
Logo

Dlaczego tuje usychają?

Tuje, nazywane inaczej żywotnikami, są łatwe w uprawie i rzadko sprawiają problemy. Czasem jednak ich łuski potrafią szybko brązowieć i usychać. Może to być spowodowane błędami w pielęgnacji lub niewłaściwymi warunkami uprawy.

Dowiedz się, jakie są najczęstsze powodu usychania tuj.

Spis treści
Może sadzonki były słabej jakości? Niewłaściwe stanowisko Nieodpowiednie nawożenie? Podlewanie wcale nie jest takie proste! Sprawdź, czy nie chodzi o grzyba!

Rośliny słabej jakości

Często przyczyną szybkiego zasychania jest kupowanie tanich roślin w supermarketach. Są one niewłaściwie pielęgnowane i osłabione. Posadzone w ogrodzie niestety szybko marnieją i zamierają. Słabe rośliny są dodatkowo bardziej narażone na choroby i często przemarzają zimą.

Porada

 • Unikaj tanich okazji i kupowania roślin w słabej kondycji. Pozyskuj tuje ze sprawdzonego źródła, najlepiej w centrach ogrodniczych.
 • Wybieraj tylko zdrowe i silne rośliny bez uszkodzeń i przebarwień. Sprawdź także korzenie – powinny być jasne i zdrowe. Rozluźnij, jeśli są zbyt skręcone i zbite.

 • Wybieraj osobniki niższe i gęste niż wysokie i rzadkie. Mniejsze rośliny szybciej się przyjmują, wyższe wymagają więcej pielęgnacji.

Niewłaściwe stanowisko

Tuje najlepiej rosną na stanowisko słonecznym lub lekko zacienionym osłoniętym od wiatru. W zbyt cienistym miejscu rośliny będą słabe, a pędy cienkie, wybujałe i narażone na choroby. Nadmiernie nasłonecznione stanowiska mogą za to okazać się problemem zimą.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Idealna jest gleba lekko wilgotna, żyzna, próchnicza, lekka i przepuszczalna o odczynie pH 5,5-6,5. Jeśli takiej nie masz w ogrodzie, musisz ją kupić!

Porada

 • Przed posadzeniem sprawdź indywidualne wymagania odmiany i posadź ją na odpowiednim stanowisku. Dostosuj rośliny do warunków panujących w ogrodzie, dzięki czemu unikniesz późniejszych problemów!
 • Przygotuj ziemię przed sadzeniem. Przekop podłoże widłami amerykańskimi i usuń chwasty w promieniu 50 cm od tui. Wykop głęboki dołek (dwa razy głębszy i szerszy niż bryła korzeniowa) i wymieszaj ziemię z kompostem, dojrzałym obornikiem lub żyznym i przepuszczalnym podłożem w workach – np. specjalnym podłożem do iglaków (mieszanka tofu i przekompostowanej kory).
 • Po posadzeniu obficie podlej rośliny. Rozsyp ściółkę z kompostu lub kory sosnowej, która utrzymuje w glebie wilgoć i zmniejsza parowanie wody. Ponadto materia organiczna po rozłożeniu wzbogaci glebę i lekko ją zakwasi.

 • Młode rośliny i odmiany wrażliwe na mróz osłoń agrowłókniną.
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
Przeczytaj także
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

Niewłaściwe nawożenie

W glebie zbyt kwaśnej utrudnione jest pobieranie magnezu, a w mocno zasadowej tuje mają problem z pobraniem żelaza. Obydwa pierwiastki są odpowiedzialne za ładne wybarwianie się łusek. Brak odpowiednich składników odżywczych jest widoczny w postaci chlorozy – czyli żółknięcia, a w konsekwencji zasychania igieł tuj.

Brak magnezu objawia się na starszych pędach, a niedobory żelaza widoczne są na najmłodszych przyrostach. Rzadziej zdarzają się niedobory azotu, które charakteryzują się żółknięciem młodych przyrostów oraz zahamowaniem wzrostu. Problemy mogą wystąpić także w wyniku nadmiernego stosowania nawozów sztucznych. Przenawożona gleba jest nadmiernie zasolona, co utrudnia korzeniom pobranie wody i składników pokarmowych.

Porada

 • Zasilaj tuje regularnie i naturalnie! Stosuj kompost dwa razy w sezonie (wiosną i jesienią), rozrzucając nawóz pod roślinami. Materia organiczna zwabi pożyteczne dżdżownice, które przetransportują nawóz w głąb ziemi, użyźniając ją, poprawiając jej strukturę i magazynowanie wilgoci.
 • W razie potrzeby (po wcześniejszej analizie gleby) stosuj dodatkowe nawożenie mineralne. Od wczesnej wiosny do połowy lipca rozsyp nawozy wiosenne lub długodziałające, a od sierpnia "nawozy jesienne", które nie zawierają azotu. Warte uwagi są także specjalne nawozy przeciwko brązowieniu igieł z większą zawartością magnezu, żelaza i mikroelementów.

Niewłaściwe podlewanie

Tuje mają płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy, dlatego też tak ważne jest wcześniejsze staranne przygotowanie gleby zasobnej w próchnicę, która sprzyja gromadzeniu wilgoci oraz dodatkowe podlewanie w razie potrzeby. Usychanie i zamieranie tui najczęściej następuje po okresach suszy oraz na przedwiośniu, gdy mocne słońce intensywnie oświetla rośliny, które nie mogą pobrać wody z zamarzniętej ziemi. Cierpią wtedy nie tyle z zimna, co z suszy, czego objawem jest właśnie zasychanie!

Porada

 • Podlewaj młode tuje w pierwszym roku po posadzeniu, by pomóc im w dobrym ukorzenieniu się w gruncie.

 • Podlewaj ziemię, a nie rośliny, bo nadmierna wilgotność w środku korony sprzyja chorobom.

 • Intensywnie nawadnianie jest konieczne w upalne lata w czasie suszy (zwłaszcza rośliny rosnące na glebach piaszczystych i w pojemnikach).
 • Podlewaj tuje przed zimą – już od końca września, by na pędy i gleba były dobrze uwodnione. Podlewaj rośliny także zimą w czasie bezmroźnych dni. W razie potrzeby zamontuj maty cieniujące, które osłonią zimozielone pędy przed słońcem.

Choroby grzybowe

Osłabione rośliny oraz rosnące na glebie ciężkiej, nieprzepuszczalnej i nadmiernie wilgotnej szybko zaczynają chorować. Większość problemów objawia się żółknięciem, brązowieniem i zasychaniem igieł. Najczęstszymi chorobami są: fytoftoroza (zamieranie pojedynczych pędów), zgnilizna korzeni (żółknięcie całej rośliny) i zamieranie pędów (objawy na wierzchołkach pędów). Choroby tui są bardzo trudne do zwalczenia, ale można im zapobiegać, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Porada

 • Zadbaj o odpowiednie stanowisko, żyzną i przepuszczalną glebę, racjonalne nawożenie i podlewanie, bo silne rośliny rzadko chorują.
 • Jeśli pojawią się pierwsze przebarwienia, zdiagnozuj sprawcę – t.j. patogen powodujący chorobę. Poproś o pomoc specjalisty w centrum ogrodniczym.
 • Zapobiegawczo i po zauważeniu objawów opryskaj rośliny lub podlej glebę odpowiednim środkiem ochrony roślin – np. Biosept, Polyversum, Rovral, Saprol, Topsin.

 • Silnie porażone fragmenty wycinaj i pal, a w przypadku fytoftorozy zniszcz całe rośliny, by uniknąć infekcji pozostałych.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: sosiukin/Fotolia

Autor
Dlaczego tuje usychają?
Dlaczego tuje usychają?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)