Jak pozbyć się ślimaków bez zabijania?
Ślimaki potrafią być prawdziwą zmorą dla ogrodników. Te małe stworzenia są w stanie w ciągu jednej nocy zniszczyć całe połacie naszego ogrodu. Walka z nimi nie musi jednak oznaczać ich zabijania. Przedstawiam wam sprawdzony pomysł na humanitarną pułapkę na ślimaki.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Pułapka na ślimaki z deski
Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod jest pułapka z deski. Jak to działa? Wystarczy mała, płaska deska z podkładkami, które uniosą ją na około 2,5 cm nad ziemią. Przed położeniem deski, zwilżamy ziemię pod nią, co przyciąga ślimaki. Deski umieszczamy pod roślinami i między rzędami w ogrodzie – wszędzie tam, gdzie widoczne są ślady ślimaków.
Jak to działa?
Rano przewracamy deski, a naszym oczom ukazują się ślimaki przyczepione do drewna. Zbieramy je do wiadra z mydlaną wodą (lub jeśli mamy na to ochotę, możemy je po prostu przemieścić). Proces ten trzeba powtórzyć kilka razy, aby skutecznie zmniejszyć populację ślimaków.
Inne typy pułapek. Piwo jako przynęta?
Słyszeliście o piwnych pułapkach? Podobno działa to lepiej na ślimaki bez muszli niż na ślimaki z muszlą.
Zamiast piwa możemy użyć mieszanki 2 łyżek mąki, 1 łyżeczki cukru, ½ łyżeczki drożdży piekarskich i 2 filiżanek ciepłej wody. Roztwór wlewamy do płytkiego plastikowego pojemnika i częściowo zakopujemy w ziemi.
Naturalne repelenty
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami pułapek, możemy wypróbować naturalne repelenty. Ziemia okrzemkowa, trociny, drobny żwir, wapno czy popiół można rozłożyć wokół roślin lub wzdłuż ścieżek. Materiały te ranią ciała ślimaków, co skutecznie je odstrasza. Niestety, metoda ta jest zależna od pogody – deszcz ogranicza skuteczność tych materiałów.
Zdjęcie tytułowe: JulPhoto / Adobe Stock