Ogród bez ślimaków. Majówka to najlepszy czas na pierwszy skuteczny atak

Co łączy ślimaki i majówkę? Pułapka, która uratuje Twój ogród przed inwazją!

Długi weekend majowy to wspaniała okazja, by w końcu odpocząć w ogrodzie i zrobić pierwszego grilla. Ale uwaga – nie tylko my mamy ochotę na przekąskę na świeżym powietrzu. Ślimaki właśnie teraz zaczynają swoją wielką wiosenną ofensywę. Aby cieszyć się spokojem i piękną zielenią przez cały sezon, warto już teraz przygotować proste pułapki, które skutecznie ograniczą ich populację.

Posłuchaj
00:00
1

Majówka w ogrodzie – czas na relaks i... czujność 

Pierwsze ciepłe dni zachęcają do długiego wypoczynku pod chmurką. Leżak, grill, zimne piwo w ręku – wydaje się, że nic nie zakłóci tego sielankowego obrazu. Tymczasem w trawie czają się ślimaki, które tylko czekają na nasze rośliny.

Właśnie w maju ślimaki zaczynają żerować najintensywniej, a młode sadzonki są dla nich prawdziwym rarytasem. Jeśli nic z tym nie zrobimy teraz, latem mogą opanować ogród w zastraszającym tempie. 

Pułapka na ślimaki – prosta, skuteczna i... z piwem

Jak sprytnie połączyć majówkowe przyjemności z walką o piękny ogród? Wystarczy, że trochę piwa z naszej butelki oddamy ślimakom! Wkopanie w ziemię małego pojemnika wypełnionego piwem to jeden z najprostszych sposobów na ich zwalczanie.

Ślimaki nie potrafią się oprzeć zapachowi fermentującego napoju i szybko w nim toną. Ważne, aby piwne pułapki regularnie opróżniać i uzupełniać świeżym piwem, najlepiej wieczorem, kiedy ślimaki są najbardziej aktywne. 

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Inne sposoby na ślimaki – warto działać kompleksowo

Jeśli chcemy jeszcze skuteczniej chronić ogród, warto sięgnąć po inne sprawdzone metody. Usuwanie ślimaków ręcznie podczas wieczornych obchodów, rozsypywanie żwirku, trocin lub specjalnych barier przeciw ślimakom wokół roślin (np. miedzianych taśm i obręczy) oraz sadzenie roślin odstraszających, takich jak czosnek czy tymianek, to naturalne sposoby, które wzmocnią efekty działania pułapek. Im więcej przeszkód stworzymy ślimakom już na początku sezonu, tym łatwiej będzie utrzymać ogród w świetnej kondycji.

Dlaczego warto działać już teraz?

Wiosenne ograniczenie liczby ślimaków to najlepszy sposób, by uniknąć późniejszych zniszczeń w ogrodzie. Im szybciej zredukujemy ich populację, tym mniej ich będzie w kolejnych miesiącach. Ochronimy dzięki temu młode warzywa, kwiaty i byliny, nie sięgając od razu po chemiczne środki ochrony roślin. A przy okazji wykorzystamy majówkowy relaks na pożyteczne działania, które zaprocentują przez cały sezon.

Zdjęcie tytułowe: alisaaa / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Snacol -  preparat na ślimaki 1,1 kg - Bros
Snacol - preparat na ślimaki 1,1 kg - Bros
ŚLIMAKOL 685 g | Substral Naturen
ŚLIMAKOL 685 g | Substral Naturen
Pułapka na ślimaki 1 szt. | Agrecol
Pułapka na ślimaki 1 szt. | Agrecol
Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści