Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
16
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Perlit ogrodniczy – co to jest, jak stosować i gdzie kupić?

Perlit ogrodniczy to kruszywo wykorzystywane w profesjonalnym ogrodnictwie i uprawie roślin szklarniowych. Od kilku lat jest dostępny także dla ogrodników amatorów. Sprawdź, po co stosować perlit, jakie ma właściwości i czy warto go kupić.

 

Czym jest perlit i jakie ma właściwości?

Popularny w uprawach ogrodniczych i stosowany jako dodatek do podłoży perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Po wydobyciu jest ona kruszona i poddawana obróbce termicznej (w temperaturze 1000 stopni Celsjusza), co powoduje wyparowanie wody oraz gazów. Gotowy do zastosowanie perlit jest lekki, ma zwykle postać białych lub szarych granulek średnicy 5-6 milimetrów i porowatą strukturę oraz jest obojętny chemicznie (pH ok. 7).

Właściwości te powodują, że perlit jest szeroko stosowanym materiałem biologicznym, w różnych gałęziach przemysłu (np. budownictwo, ogrodnictwo). Dobrze napowietrza podłoże i magazynuje wodę, dlatego w ogrodnictwie stosowany jest do produkcji specjalnych podłoży dla roślin – obecność perlitu pomaga utrzymać optymalne warunki wodno-powietrzne w strefie korzeniowej roślin (np. zapobiega przelaniu roślin).

Co niemniej ważne, perlit nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia i życia człowieka, a także jest stosunkowo tani. Dodatkowo, oprócz wpływu na dobry drenażu i lepszą strukturę gleby, chroni sadzonki w czasie przymrozków oraz zatrzymuje wodę i składniki odżywcze w nawozach organicznych (np. kompoście).

perlit ogrodniczy
Perlit ogrodniczy - 2 litry
Perlit ogrodniczy to rewelacyjny dodatek do ziemi i podłoży uprawnych. Spulchniając podłoże stwarza znakomite warunki do rozwoju systemu korzeniowego.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

Jak stosować perlit w uprawie roślin?

Aby perlit dobrze spełniał swoje zadanie, należy pamiętać o właściwym jego stosowaniu, czyli odpowiednich proporcjach. Zaleca się, aby wymieszać perlit z podłożem w proporcji np. 1:3, czyli np. 1 litr (lub inna jednostka) perlitu należy zmieszać z 3 litrami (lub innymi jednostkami) gleby.

Perlit dodany do podłoża ogrodniczego rozluźnia je, spulchnia oraz napowietrza, co przede wszystkim ułatwia właściwy rozwój korzeni. Ponadto, ze względu na sterylność i optymalną strukturę stanowi idealne podłoże do rozmnażania i sadzonkowania oraz uprawy roślin – głównie w doniczkach i pojemnikach, a także uprawy bezglebowej (wykorzystującej specjalne maty z dodatkiem perlitu).

Bardzo często, granulowany tzw. agro perlit jest stosowany w profesjonalnych uprawach szkółkarskich oraz szklarniowych – głównie warzyw (np. pomidora, ogórka, sałaty) oraz roślin ozdobnych, hodowanych na kwiat cięty. Perlit można także z powodzeniem stosować w czasie sadzenia ozdobnych roślin ogrodowych (szczególnie w donicach i pojemnikach), dzięki czemu będą one lepiej się ukorzeniać i zmniejszy się ryzyko występowania nadmiaru wilgoci w glebie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT