Logo
Logo

Choinka i kot – czy można mieć jedno i drugie?

Każdy, kto dopiero stał się posiadaczem kota, obawia się, jak zwierzak zareaguje na świąteczne drzewko. W końcu kot są bardzo ciekawskie i chętnie podjadają różnorodne rośliny, a choinka przyozdobiona lampkami i bombkami może stanowić dla kota ogromną pokusę, gdyż stanowi dla nich swego rodzaju drapak z ogromną ilością zabawek. To oznacza, że istnieje ryzyko, że kot będzie zrzucał ozdoby lub nawet przewróci choinkę. Jak więc zabezpieczyć choinkę przed kotem? Czy choinka jest trująca dla kota?  

Spis treści
Jaka choinka jest bezpieczna dla kota? Jak przyzwyczaić kota do choinki? Czy kot skacze na choinkę? Co zrobić, żeby kot nie atakował choinki? Co zamiast choinki? Inne ozdoby bardziej przyjazne kotom Czy kot może się zatruć choinką?

Jaką choinkę wybrać przy kocie?  

Kociarze powinni zwrócić szczególną uwagę na świerki. To mocno pachnące, piękne drzewka, które wprowadzą atmosferę świąt do domu. Jednocześnie świerk nie puszcza żywicy, a igły są mocno kłujące, co może powstrzymać kota od wskakiwania na drzewko i łapania za gałązki. Niestety trzeba pamiętać, że świerk postoi maksymalnie 2–3 tygodnie (przy odpowiednim podlewaniu), a igły dość szybko się sypią, więc trzeba je regularnie sprzątać.

Neko Watch / YouTube


Czego nie wieszać na choince?  

Równie ważne, jak wybór odpowiedniej choinki, jest właściwy dobór ozdób świątecznych. Lepiej zrezygnować z drobnych elementów (np. anielskie włosy, sztuczny śnieg), które mruczek mógłby połknąć. Zakazane są również trujące rośliny, czyli gwiazda betlejemska i jemioła. Słabym pomysłem jest również wieszanie drogich, delikatnych ozdób wykonanych ze szkła. Ryzyko, że kot się nimi zainteresuje i je zrzuci, jest bardzo dużo – szkoda pieniędzy i nerwów.

Dużo lepsze będą naturalne ozdoby np. tradycyjne jabłka i szyszki, które można samodzielnie pomalować. Dobrym pomysłem są również ozdoby z plastiku (bombki, dekoracje), masy solnej i innych nietłukących się materiałów.

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem? 

  • Podstawą powinno być dobre osadzenie choinki w stojaku tak, aby drzewko było stabilne. Dobrze sprawdzi się też duża donica wypełniona ziemią.
  • Woda w stojaku powinna być zabezpieczona, aby kot nie mógł jej wypić, a opadłe igły należy regularnie sprzątać.
  • Warto również wieszać ozdoby o cytrusowym zapachu (np. plastry cytryny lub pomarańczy) i zastosować odstraszacz na koty, który ma zazwyczaj formę spray’u – wystarczy spryskać nim drzewko lub jego podstawę, aby futrzaki nie podchodziły do choinki.
  • Właściciele kotów, które rzucają się na drzewko i istnieje ryzyko przewrócenia choinki, mogą spróbować przymocować drzewko np. do sufitu, ale wymaga to już sporej ingerencji.
  • W przypadku świerków koty raczej szybko rezygnują z prób wejścia na choinkę, dlatego dobrym rozwiązaniem może być wieszanie ozdób nieco wyżej, aby kocie łapki nie miały do nich dostępu.
  • Warto też, aby wraz z pojawieniem się drzewka w domu zagościły również nowe zabawki dla kota, które zapewnią odpowiednią dawkę rozrywki.  

Co zamiast choinki?  

Niestety zdarza się, że mimo najlepszych zabezpieczeń kot jest tak zainteresowany choinką, że ciągle na nią wskakuje, zrzuca bombki, a nawet przewraca drzewko. Może to doprowadzić do sporych strat, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla kota i domowników.

W takiej sytuacji warto rozważyć alternatywne pomysły na choinki, które są bardzo popularne wśród kociarzy:
choinka ścienna – kontur wykonany jest zazwyczaj z lampek, a na takiej choince nie ma ozdób lub jest ich niewiele;
choinka ze zdjęć – fotografie z najważniejszymi momentami z życia lub najbliższymi osobami zawieszone tak, aby tworzyć kształt choinki i podświetlone lampkami wyglądają naprawdę pięknie;
choinka z kartonów – kot prawdopodobnie dość szybko ją zniszczy, ale obejdzie się bez kosztownych strat i urazów;
choinka z domowych przedmiotów – ozdobiony drapak lub konstrukcja z książek sprawią, że Twoja „choinka” będzie wyglądać niepowtarzalnie.

Nasiona trawy dla kota
Nasiona trawy dla kota
Jak wysiać?
Trawa dla kota potrzebuje miejsca nasłonecznionego i optymalnie wilgotnej zwykłej ziemi dla roślin doniczkowych, piaszczysto-gliniastej lub żyznej. Należy wysiewać do donic, przykryć cienką warstwą ziemi, lekko dociskając. Regularnie nawilżać oraz przycinać, aby lepiej rosła.
Kiedy wysiewać?
Od kwietnia do październikak, do ciepłego pomieszczenia lub do gruntu, (wysiewać kolejne porcje co tydzień aby zapewnić dla kota stały dostęp do świeżej, zielonej trawy).
Jak szybki kiełkuje?
Kiełkowanie następuje: 5-7 dni, temp. gleby: 15-20 stopni.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Czy choinka jest niebezpieczna/trująca dla kota?  

Koty bardzo chętnie podgryzają różne rośliny, jednak większość drzewek kupowanych na choinki nie jest toksyczna dla futrzaków. Wyjątkiem jest cis, z którego kociarze powinni zrezygnować na rzecz innego gatunku. Trzeba jednak pamiętać, że drzewa iglaste puszczają żywicę, a ta jest niebezpieczna dla kotów – zwierzak może się zatruć, wypijając wodę z pojemnika. Zagrożeniem są również igły, których kot nie trawi, więc mogą doprowadzić do poważnych problemów jelitowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jessica Levic Creative / Pexels

Autor
Choinka i kot – czy można mieć jedno i drugie?
Choinka i kot – czy można mieć jedno i drugie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl