Logo
Logo
13
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Późnojesienne sadzenie żywopłotu z grabu

Jeśli w listopadzie nie ma jeszcze mrozów, a ziemia jest miękka, można jeszcze sadzić rośliny! Późną jesienią dostępne są m.in. sadzonki grabu z gołym korzeniem. Decydując się na sadzenie żywopłotu używając takich roślin możemy tylko zaoszczędzić!

Jednak w trakcie listopadowych dni w ogrodzie należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach – dowiedz się na co zwrócić uwagę sadząc żywopłot z grabu późną jesienią!

Jeśli przewidywana temperatura w ciągu najbliższych kilku dni nie spadnie poniżej zera, a listopad ogólnie zapowiada się na ciepły, ogrodnicy mogą sadzić jeszcze niektóre rośliny – np. graby (Carpinus)!

Jest to też niepowtarzalna okazja, aby sadzić rośliny z tzw. gołym korzeniem! Dowiedz się jak to robić i dlaczego wielu się na nie decyduje.

Jak sadzić graby aby stworzyły piękny żywopłot?

Po zakupie, najlepiej od razu je posadzić, żeby nie przesuszyć korzeni.

  • Przed samym sadzeniem należy skrócić o połowę wybujałe korzenie, używając ostrego sekatora, a następnie zanurzyć roślinę w wiadrze z wodą.
  • Miejsce pod żywopłot powinno być wcześniej przygotowane – przekopane i odchwaszczone.
  • Dołki pod rośliny powinny być zaprawione żyzną glebą. Graby preferują świeższe podłoże, stanowisko słoneczne lub półcieniste.
  • Podczas sadzenia należy sukcesywnie ugniatać ziemię wokół korzeni – tak, aby nie było żadnych wolnych przestrzeni.
  • Na koniec cały żywopłot obficie się podlewa.

Dobrze jest sadzić je w dwóch rzędach, naprzemianlegle. Przy pomocy sznurka i kołków, wytycza się proste linie żywopłotu. Rozstawa powinna wynosić 50 x 50 cm, jeśli nasz szpaler ma osiągnąć do 1–1,5 m docelowej wysokości, lub 70 x 70 cm i więcej, jeżeli ma być wyższy.

Żywopłot z grabu zimą, fot. M. SzymańskaFot. M. Szymańska

Żywopłot z grabu zimą.

Późniejsza pielęgnacja grabowego żywopłotu

Pierwsze cięcie wykonuje się dopiero pod koniec zimy. Wtedy skraca się dość mocno rośliny, przycinając je 15-20 cm poniżej wierzchołka. Takie cięcie pobudzi niżej leżące pąki i rośliny będą ładnie rozkrzewione od dołu.

Żywopłot z grabu pospolitego to jeden z najefektowniejszych wśród "żywych płotów". Rośliny te są gęste, nadają klasycznego charakteru, a jesienią pięknie przebarwiają się na złoto. Później część z brązowych już liści, pozostaje na gałązkach przez całą zimę!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie tekstu M. Szymańskiej, zdjęcie tytułowe: Deike Kracke/Pixabay


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!