Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
13
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Późnojesienne sadzenie żywopłotu z grabu

Jeśli w listopadzie nie ma jeszcze mrozów, a ziemia jest miękka, można jeszcze sadzić rośliny! Późną jesienią dostępne są m.in. sadzonki grabu z gołym korzeniem. Decydując się na sadzenie żywopłotu używając takich roślin możemy tylko zaoszczędzić!

Jednak w trakcie listopadowych dni w ogrodzie należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach – dowiedz się na co zwrócić uwagę sadząc żywopłot z grabu późną jesienią!

Jeśli przewidywana temperatura w ciągu najbliższych kilku dni nie spadnie poniżej zera, a listopad ogólnie zapowiada się na ciepły, ogrodnicy mogą sadzić jeszcze niektóre rośliny – np. graby (Carpinus)!

Jest to też niepowtarzalna okazja, aby sadzić rośliny z tzw. gołym korzeniem! Dowiedz się jak to robić i dlaczego wielu się na nie decyduje.

Jak sadzić graby aby stworzyły piękny żywopłot?

Po zakupie, najlepiej od razu je posadzić, żeby nie przesuszyć korzeni.

  • Przed samym sadzeniem należy skrócić o połowę wybujałe korzenie, używając ostrego sekatora, a następnie zanurzyć roślinę w wiadrze z wodą.
  • Miejsce pod żywopłot powinno być wcześniej przygotowane – przekopane i odchwaszczone.
  • Dołki pod rośliny powinny być zaprawione żyzną glebą. Graby preferują świeższe podłoże, stanowisko słoneczne lub półcieniste.
  • Podczas sadzenia należy sukcesywnie ugniatać ziemię wokół korzeni – tak, aby nie było żadnych wolnych przestrzeni.
  • Na koniec cały żywopłot obficie się podlewa.

Dobrze jest sadzić je w dwóch rzędach, naprzemianlegle. Przy pomocy sznurka i kołków, wytycza się proste linie żywopłotu. Rozstawa powinna wynosić 50 x 50 cm, jeśli nasz szpaler ma osiągnąć do 1–1,5 m docelowej wysokości, lub 70 x 70 cm i więcej, jeżeli ma być wyższy.

Żywopłot z grabu zimą, fot. M. SzymańskaFot. M. Szymańska

Żywopłot z grabu zimą.

Późniejsza pielęgnacja grabowego żywopłotu

Pierwsze cięcie wykonuje się dopiero pod koniec zimy. Wtedy skraca się dość mocno rośliny, przycinając je 15-20 cm poniżej wierzchołka. Takie cięcie pobudzi niżej leżące pąki i rośliny będą ładnie rozkrzewione od dołu.

Żywopłot z grabu pospolitego to jeden z najefektowniejszych wśród "żywych płotów". Rośliny te są gęste, nadają klasycznego charakteru, a jesienią pięknie przebarwiają się na złoto. Później część z brązowych już liści, pozostaje na gałązkach przez całą zimę!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie tekstu M. Szymańskiej, zdjęcie tytułowe: Deike Kracke/Pixabay


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu