Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
13
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Późnojesienne sadzenie żywopłotu z grabu

Jeśli w listopadzie nie ma jeszcze mrozów, a ziemia jest miękka, można jeszcze sadzić rośliny! Późną jesienią dostępne są m.in. sadzonki grabu z gołym korzeniem. Decydując się na sadzenie żywopłotu używając takich roślin możemy tylko zaoszczędzić!

Jednak w trakcie listopadowych dni w ogrodzie należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach – dowiedz się na co zwrócić uwagę sadząc żywopłot z grabu późną jesienią!

 

Jeśli przewidywana temperatura w ciągu najbliższych kilku dni nie spadnie poniżej zera, a listopad ogólnie zapowiada się na ciepły, ogrodnicy mogą sadzić jeszcze niektóre rośliny – np. graby (Carpinus)!

Jest to też niepowtarzalna okazja, aby sadzić rośliny z tzw. gołym korzeniem! Dowiedz się jak to robić i dlaczego wielu się na nie decyduje.

Jak sadzić graby aby stworzyły piękny żywopłot?

Po zakupie, najlepiej od razu je posadzić, żeby nie przesuszyć korzeni.

  • Przed samym sadzeniem należy skrócić o połowę wybujałe korzenie, używając ostrego sekatora, a następnie zanurzyć roślinę w wiadrze z wodą.
  • Miejsce pod żywopłot powinno być wcześniej przygotowane – przekopane i odchwaszczone.
  • Dołki pod rośliny powinny być zaprawione żyzną glebą. Graby preferują świeższe podłoże, stanowisko słoneczne lub półcieniste.
  • Podczas sadzenia należy sukcesywnie ugniatać ziemię wokół korzeni – tak, aby nie było żadnych wolnych przestrzeni.
  • Na koniec cały żywopłot obficie się podlewa.

Dobrze jest sadzić je w dwóch rzędach, naprzemianlegle. Przy pomocy sznurka i kołków, wytycza się proste linie żywopłotu. Rozstawa powinna wynosić 50 x 50 cm, jeśli nasz szpaler ma osiągnąć do 1–1,5 m docelowej wysokości, lub 70 x 70 cm i więcej, jeżeli ma być wyższy.

Żywopłot z grabu zimą, fot. M. SzymańskaFot. M. Szymańska

Żywopłot z grabu zimą.

Późniejsza pielęgnacja grabowego żywopłotu

Pierwsze cięcie wykonuje się dopiero pod koniec zimy. Wtedy skraca się dość mocno rośliny, przycinając je 15-20 cm poniżej wierzchołka. Takie cięcie pobudzi niżej leżące pąki i rośliny będą ładnie rozkrzewione od dołu.

Żywopłot z grabu pospolitego to jeden z najefektowniejszych wśród "żywych płotów". Rośliny te są gęste, nadają klasycznego charakteru, a jesienią pięknie przebarwiają się na złoto. Później część z brązowych już liści, pozostaje na gałązkach przez całą zimę!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie tekstu M. Szymańskiej, zdjęcie tytułowe: Deike Kracke/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT