Logo
Logo

Zielona ściana z grabu | Późnojesienne sadzenie sadzonek z gołymi korzeniami

Jeśli w listopadzie nie ma jeszcze mrozów, a ziemia jest miękka, można jeszcze sadzić rośliny! Późną jesienią dostępne są m.in. sadzonki grabu z gołym korzeniem. Decydując się na sadzenie żywopłotu używając takich sadzonek z gołym korzeniem możemy tylko zaoszczędzić!

Spis treści
Jak założyć żywopłot z grabów z gołym korzeniem?
Jak przycinać żywopłot z grabu

Jak sadzić graby (sadzonki z gołymi korzeniami), aby stworzyły piękną zieloną ścianę?

Jeśli przewidywana temperatura w ciągu najbliższych kilku dni nie spadnie poniżej zera, a listopad ogólnie zapowiada się na ciepły, ogrodnicy mogą sadzić jeszcze niektóre rośliny – np. graby (Carpinus)! Jest to też niepowtarzalna okazja, aby sadzić rośliny z tzw. gołym korzeniem! Dowiedz się jak to robić i dlaczego wielu się na nie decyduje.

Po zakupie, najlepiej od razu je posadzić, żeby nie przesuszyć korzeni.

  • Przed samym sadzeniem należy skrócić o połowę wybujałe korzenie, używając ostrego sekatora, a następnie zanurzyć roślinę w wiadrze z wodą.
  • Miejsce pod żywopłot powinno być wcześniej przygotowane – przekopane i odchwaszczone.
  • Dołki pod rośliny powinny być zaprawione żyzną glebą. Graby preferują świeższe podłoże, stanowisko słoneczne lub półcieniste.
  • Podczas sadzenia należy sukcesywnie ugniatać ziemię wokół korzeni – tak, aby nie było żadnych wolnych przestrzeni.
  • Na koniec cały żywopłot obficie się podlewa.

Dobrze jest sadzić je w dwóch rzędach, naprzemianlegle. Przy pomocy sznurka i kołków, wytycza się proste linie żywopłotu. Rozstawa powinna wynosić 50 x 50 cm, jeśli nasz szpaler ma osiągnąć do 1–1,5 m docelowej wysokości, lub 70 x 70 cm i więcej, jeżeli ma być wyższy.

Żywopłot z grabu zimą, fot. M. Szymańska Fot. M. Szymańska

Żywopłot z grabu zimą.

Co dalej, jak ciąć żywopłot z grabu?

Pierwsze cięcie wykonuje się dopiero pod koniec zimy. Wtedy skraca się dość mocno rośliny, przycinając je 15-20 cm poniżej wierzchołka. Takie cięcie pobudzi niżej leżące pąki i rośliny będą ładnie rozkrzewione od dołu.

Żywopłot z grabu pospolitego to jeden z najefektowniejszych wśród "żywych płotów". Rośliny te są gęste, nadają klasycznego charakteru, a jesienią pięknie przebarwiają się na złoto. Później część z brązowych już liści, pozostaje na gałązkach przez całą zimę!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie tekstu M. Szymańskiej, zdjęcie tytułowe: Deike Kracke/Pixabay

Autor
Zielona ściana z grabu | Późnojesienne sadzenie sadzonek z gołymi korzeniami
Zielona ściana z grabu | Późnojesienne sadzenie sadzonek z gołymi korzeniami
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu