Logo
Logo

Planujemy ogród dla rodziny | Jak to zrobić, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie?

Projekt ogrodu dla rodziny to wieloetapowa misja, której przyświeca jeden cel – zadowolić wszystkich. Stworzenie zatem estetycznej, pełnej roślinności przestrzeni może czasem nie wystarczyć. Dopiero pełna aranżacja, uwzględniająca wiele aspektów naszych domowników może zagwarantować pełny sukces. Co zatem należy uwzględnić, aby sprostać wymaganiom członkom rodziny, czasem nawet kilku pokoleniowym ? Jak zaaranżować ogród, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie?

Uwzględnij wiek i potrzeby członków rodziny 

Na samym początku, przy projektowaniu zastanów się kto tak naprawdę będzie korzystał z ogrodu. Określ dokładnie docelową grupę użytkowników – ich wiek, oczekiwania oraz potrzeby. Pamiętaj, że w ogrodzie rodzinnym będzie wypoczywać cała rodzina, czasem kilka pokoleń. Ich potrzeby mogą radykalnie wpłynąć na wizję całego ogrodu. W trakcie jego aranżacji zaprojektuj więc tak strefy, aby każdy członek rodziny znalazł miejsce dla siebie. 

Stwórz strefy przyjazne dla każdego 

Tak jak wspominałam wyżej, określenie potrzeb i oczekiwań warunkuje ostateczny wygląd naszego ogrodu przydomowego, dlatego po przeanalizowaniu potrzeb użytkowników i ich konkretnych wytycznych możemy dopiero przejść do następnego kroku – wytyczania stref i ich poszczególnych funkcji. Niezależnie jednak od projektu, w każdym ogrodzie powinniśmy uwzględnić podstawowe strefy tj. reprezentacyjna, wypoczynkowa, rekreacyjna czy gospodarcza. W zależności od potrzeb możemy je modyfikować pod względem kolejnych funkcji, wielkości czy poziomu zagospodarowania.

Ogrodową przestrzeń świetnie urozmaici jadalnia na tarasie, letnia kuchnia czy specjalnie przygotowane stanowisko do grillowania. Pod względem rekreacji dla dzieci i dorosłych strzałem w dziesiątkę może okazać się okresowe kino plenerowe, zaplanowanie mobilnej gry terenowej czy zamontowanie domku na drzewie bardziej lub mniej tradycyjnego, w którym odnajdą się oba pokolenia, gdzie będą wpadać nawet rodzice z kubkiem kawy w ręku 😊 

Należy pamiętać, że przy planowaniu ogrodu, z uwzględnieniem wytycznych każdego użytkownika trzeba zachować zdrowy rozsądek. Niezbędne jest na początku określenie konkretnego stylu ogrodowego, spójnych materiałów i kolorystyki, do której dopiero możemy dopasować potrzebne nam elementy.


 
 

Zadbaj o bezpieczeństwo Twoich dzieci i zwierząt 

Projektując ogród warto zadbać od samego początku o bezpieczeństwo, komfort oraz inne potrzeby naszych podopiecznych, a także rozważyć kilka ważnych kwestii, które pomogą nam sprostać wyzwaniu. 

W zależności ile posiadamy dzieci, ich zainteresowań czy możliwości względem terenu warto pomyśleć o wyposażeniu rekreacyjnym, typowym dla dzieci tj. piaskownica, plac zabaw, domek na drzewie. Wydzielona strefa powinna być na tyle duża, aby najmłodsi mogli poruszać się komfortowo, podczas zabawy. Wokół wspomnianej strefy należy pozostawić przestrzeń wolną od wystających i twardych elementów, a nawierzchnie pokryć bezpiecznym materiałem czy piaskiem. 

Posiadając natomiast czworonożnych przyjaciół, pamiętajmy także o ich bezpieczeństwie i komforcie. Aby zapewnić im dogodne warunki, należy uwzględnić odpowiednie ogrodzenie posesji, schronienie czy ogrodzony wybieg. Jeśli nasz pupil ma mieszkać na zewnątrz, zadbajmy o budę – o odpowiednich wymiarach i ocieploną na zimę, w dobrze umiejscowionej lokalizacji – unikajmy miejsc nadmiernie słonecznych lub zacienionych.

W obu kwestiach szczególną uwagę należy zwrócić na dobór roślin, a dokładnie ich ewentualną szkodliwość konkretnych gatunków czy występowanie kolców lub cierni!

 
 

Posadź atrakcyjne rośliny

Wybranie roślinności do naszego projektu to zdecydowanie najprzyjemniejszy moment całości, jednak decydujący o efekcie końcowym. Dobór roślin stanowi istotny element projektu, który czasem może okazać się nie lada wyzwaniem. Mianowicie przy właściwym doborze należy uwzględnić kilka ważnych aspektów tj. rodzaj stanowiska oraz odczyn, wilgotność czy sam rodzaj gleby. Nie zapominajmy o równie istotnym dopasowaniu gatunków do wybranego stylu, określonej przez nas kolorystyki i innych upodobaniach. Warto pamiętać, aby całość nasadzeń dobrze komponowała się z istniejącą już bryłą budynku. 

Ponadto w przypadku nasadzeń należy wziąć pod uwagę gatunki roślin z trzech głównych grup tj. drzewa, krzewy oraz uzupełniające byliny. Różnorodność gatunków o odmiennych okresach kwitnienia zapewnia ferie barw, a dzięki temu sezonową ciągłość i atrakcyjność przez większą część roku. 

Należy pamiętać, że posiadanie własnego ogrodu przynosi nie tylko korzyści dla całej rodziny w postaci zielonej oazy, pełnej roślin czy ekologicznych upraw, to także okazja do zwiększenia niezwykle ważnej w obecnych czasach bioróżnorodności. Pamiętajmy zatem o kwitnących, miododajnych gatunkach przyciągających owady zapylające czy ptaki, a także innych małych przyjaciołach. Zadbajmy o hotele dla owadów, domki dla jeży, karmniki, poidełka czy budki lęgowe dla ptaków. Nauczmy nasze rodziny świadomego podejścia do otaczającego nas świata.

Załóż ogródek warzywny

Nie ważne jak dużą powierzchnią dysponujesz – warto zadbać o zdrowy i smaczny zakątek dla najbliższych. Warzywa wyhodowane w przydomowym ogródku przyniosą wiele korzyści dla naszego zdrowia, a przede wszystkim zastąpią sklepowe produkty, często pełne chemikaliów i pestycydów. Wystarczy niewielki kawałek ziemi, aby poczynić pierwsze kroki z uprawą warzyw i ziół.

Miejsce w którym posadzimy lub wysiewamy warzywa i zioła musi być koniecznie dobrze nasłonecznione i najlepiej znacznie oddalone od ruchliwej drogi, pełnej szkodliwych substancji i spalin. Docelowym miejscem może okazać się tradycyjny grunt i wykonanie grządek lub wykonanie podwyższonych skrzyń czy klimatycznej szklarni. Wskazane elementy nie tylko spełnią swoją rolę, ale także estetycznie wypełnią ogrodową przestrzeń, kiedy nie mamy za wiele miejsca. Warto pomyśleć także o posadzeniu ozdobnych krzewów czy drzew owocowych, by każdy z nas mógł czasem zjeść owoc „prosto z krzaka”. 

 
 

Nie zapomnij o miejscu na przechowywanie

Właściwe przechowywanie niezbędnych narzędzi ogrodniczych, to pierwszy krok do utrzymania porządku. Niezależnie czy jesteśmy miłośnikami ogrodnictwa czy wyłącznie koneserami odpoczynku w ogrodzie, zawsze znajdzie się jakaś rzecz do schowania. Rozwiązaniem mogą się okazać domki narzędziowe, szafy ogrodowe czy innego rodzaju schowki - w różnych wielkościach. Wymienione konstrukcje, wyposażone w niezbędne dodatki umożliwią nam praktyczne przechowywanie narzędzi ogrodowych, grilla, ogrodowego oświetlenia czy innych dodatków. Obecnie nie musimy się martwić o wygląd stereotypowej szopy - na rynku dostaniemy szeroki wybór różnorodnych ogrodowych schowków, które szybko spełnią swoją rolę, a przy okazji staną się przyjemnym dodatkiem w aranżacji ogrodu. 

Warto wspomnieć o tym, że w zależności od potrzeb możemy sami zaprojektować i zlecić do wykonania indywidualny schowek, który może pomieścić rowery, mieć osobne przystosowane miejsce na pojemniki na odpady czy zielone wykończenie dachu. Oprócz potrzeby przechowywania wspomnianych rzeczy, często pojawia się także problem co zrobić z drewnem, stosowanym jako opał. Ciekawym w tym przypadku rozwiązaniem może okazać się aranżacja drewutni. Specjalnie zaprojektowana drewutnia, która wyeliminuje niechlujne gromadzenie pociętego drewna, może okazać się stylowym dodatkiem. Wystarczy zadbać o właściwie dobranie materiałów i zapas drewna. 

Tekst: Anna Kuchta, zdjęcie tytułowe: Monkey Business / Adobe Stock

Autor
Planujemy ogród dla rodziny | Jak to zrobić, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie?
Planujemy ogród dla rodziny | Jak to zrobić, by każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie?
Anna Kuchta

Z wykształcenia inżynier architekt krajobrazu, a prywatnie pasjonatka podróży oraz mody. Uwielbia zadania, w których może się spełniać pod względem estetycznym. W wolnych chwilach projektuje przestrzenie związane z zielenią oraz wnętrza, w których może puścić wodze wyobraźni. Jej przygoda z tematem roślin trwa od najmłodszych lat, kiedy dorastała w sklepie ogrodniczym rodziców. To oni zarazili ją pasją do wszystkiego co piękne i związane ze środowiskiem, roślinnością a przede wszystkim ogrodem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI