Logo
Logo

Bioróżnorodność w ogrodzie | Jak o nią dbać i chronić?

Dowiedz się, czym jest bioróżnorodność i jak ją stworzyć z Twoim ogrodzie. Przedstawiamy 5 zasad, które każdy z nas może wprowadzić do swojego otoczenia, aby wesprzeć florę i faunę naszego ogrodu. Dbaj i chroń swój mały ekosystem!

Spis treści
Co to bioróżnorodność? Dlaczego jest ważna? Co robić, by wesprzeć bioróżnorodność w ogrodzie? Różnicuj krajobraz Stwórz wodopoje Pomóż budować gniazda Dokarmiaj rozważnie Dbaj o glebę

Co to bioróżnorodność?
Zdrowy ekosystem

Bioróżnorodność to występowanie wielu różnych organizmów żywych, w wodzie, glebie czy na lądzie.

Bogactwo organizmów w naszym środowisku i ogólnie ekosystemie jest bardzo ważne, bo właśnie takie "złożone" przyrodnicze układy są najtrwalsze. W bogatym gatunkowo ogrodzie rośliny i zwierzęta żyją ze sobą w równowadze, dzięki czemu cały ogród jest bardziej odporny na niekorzystne warunki pogodowe czy atak szkodników i chorób. Ponadto, przebywanie w bioróżnorodnie bogatym środowisku działa korzystnie na nasze zmysły, a jednocześnie też wypoczynek od zgiełku i miejskiej monotonii.

Co robić, by wesprzeć bioróżnorodność w ogrodzie?
5 głównych kroków

Krok 1 - Różnicuj krajobraz

Chcesz żeby częściej odwiedzały Cię ptaki oraz inne zwierzęta? Doskonałym na to sposobem jest sadzenie różnych gatunków roślin, ponieważ różnorodność przyciąga różnorodność. Im więcej gatunków roślin kwitnących posadzisz, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć do ogrodu. Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomożesz także pszczołom. Dodatkowo, dzięki rozmaitym roślinom twoje otoczenie będzie bardziej kolorowe i przyjemne.

Krok 2 - Stwórz wodopoje

Dużym problemem dla ptaków jest brak swobodnego dostępu do wody, którą podczas upałów, podobnie jak ludzie, potrzebują w sporej ilości. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie, ale też zadbać o właściwą pielęgnację piór. Doskonałą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą. Może nim być gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. Specjalne poidełka dla ptaków można też kupić w sklepach za kilka złotych. Zimą wyzwaniem jest spowolnienie zamarzania wody. Prostym na to rozwiązaniem jest umieszczenie w nim małej piłki, która będzie się poruszać pod wpływem podmuchów wiatru i wprawiać wodę w ruch.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Krok 3 - Pomóż budować gniazda

Rozwój terenów miejskich utrudnia ptakom znalezienie odpowiedniego miejsca na gniazdo. Pomóżmy ptakom rozstawiając skrzynki (budki) lęgowe. Zawiesza się je tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli pod koniec lutego, a najpóźniej do połowy marca. Poza drzewami budki można także umieścić na budynkach czy balustradzie. Ptaki bardzo chętnie zakładają gniazda na drzewach iglastych, wśród których łatwiej jest je ukryć przed wzrokiem drapieżników. Wykorzystują w tym celu świerki zwyczajne, jodły pospolite, modrzewie europejskie, cisy pospolite i jałowce pospolite.

Ptaki są niezastąpione jeśli chodzi o utrzymanie bioróżnorodności w naszych ogrodach!
Fot. Gerhard Gellinger i Oldiefan / Pixabay

Krok 4 - Dokarmiaj, ale właściwie

Zima to niełatwy czas dla ptaków. Wielu z nich nie udaje się przetrwać niskiej temperatury i opadów. Trudniej znaleźć im pożywienie, gdyż przykryte jest ono śniegiem.  Aby im pomóc można je dokarmiać, ale tylko wtedy gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same. Warto umieścić w ogrodzie karmnik. Do dokarmiania ptaków używamy tylko naturalnych produktów takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.

Krok 5 - Dbaj o glebę

Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał i wzrastał. Podstawą do użyźnienia gleby może być np. kompost, który powstaje w wyniku rozkładania się liści, gałęzi, skoszonej trawy czy resztek żywności. Kompostownik nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie a będzie źródłem materiału do użyźnienia gleby np. przy nowo nasadzanych roślinach. Warto pamiętać również o tym, żeby jak najmniejsza powierzchnia gleby w ogrodzie była przykryta, np. poprzez beton czy kostkę.

– Działania każdego z nas mają wpływ na bioróżnorodność. Dbając w odpowiedni sposób o rośliny i zwierzęta w ogrodzie, na działce, balkonie, na polach i w lasach, podnosimy jakość naszego życia i otoczenia, dbamy o piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Wyniki europejskich badań pokazują, że edukacja w tym obszarze jest kluczowa i trzeba zaczynać ją już od najmłodszych lat. – mówi dr Jerzy Próchnicki, dyrektor działu rozwoju i rejestracji, Bayer Crop Science.


Źródło: Bayer Crop Science, zdjęcia tytułowe: Jenn / Unsplash, keywest3 / Pixabay

Autor
Bioróżnorodność w ogrodzie | Jak o nią dbać i chronić?
Bioróżnorodność w ogrodzie | Jak o nią dbać i chronić?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl