Te triki projektantów pomogą Ci zaprojektować ogród!
Optyczne powiększenie przestrzeni
Wielu właścicieli ogrodów dysponuje niewielką lub bardzo wąską przestrzenią wokół domu. Można ją optycznie powiększyć za pomocą doboru odpowiednich roślin – czyli wybierając te o kwiatach w jasnych i zimnych barwach oraz ograniczając się do kilku barw roślin oraz niewielkiej liczby gatunków. Sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest też wykorzystywanie dużych płyt/kamieni w nawierzchniach, a nie drobnych kostek.
Optyczne pomniejszenie przestrzeni
Bardzo duży i rozległy ogród, z którego nie ma ładnego widoku na okolicę można pomniejszyć optycznie na kilka sposobów. Po pierwsze podzielić ogród na mniejsze wnętrza za pomocą kęp krzewów lub żywopłotów. Kameralny nastrój na otwartej przestrzeni stworzyć można również sadząc drzewa o szerokich koronach. Kolejnym sposobem jest posadzenie na rabatach oraz w donicach roślin o kwiatach w ciepłych barwach (czerwone, pomarańczowe, żółte) oraz krzewów o podobnym ulistnieniu.
Podwyższenie ogrodu
Monotonny, płaski ogród warto uatrakcyjnić sadząc nie tylko drzewa, ale też rośliny w wysokich donicach, skrzyniach lub podwyższonych rabatach. Na ogrodzeniu, trejażu czy ścianie domu można zawiesić skrzynki z roślinami, a w szczelinach w murze posadzić rośliny o małych wymaganiach glebowych (takie jak na skalniakach). Małe patio albo ogród przy szeregowcu, gdzie jest bardzo niewiele miejsca na rośliny warto obsadzić kolumnowymi odmianami drzew lub krzewów lub pnączami, które nie rozrastają się mocno na boki.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Stworzenie kameralnego nastroju
Wielu właścicieli ogrodów potrzebuje zacisznych zakątków, w których można relaksować się i spędzać czas z rodziną i znajomymi. Kępy krzewów i kratki z pnączami to najpopularniejsze sposoby na stworzenie przytulnego wnętrza na tarasie lub w głębi ogrodu. Warto też pamiętać o "suficie", który zacieni miejsce do wypoczynku w upalne dni – a ten stworzymy sadząc liściaste drzewo o szerokiej koronie lub stawiając pergolę i obsadzając ją pnączami. Kameralny nastrój stworzymy też dzieląc ogród na mniejsze wnętrza oddzielone od siebie żywopłotami. Dobór roślin też może mieć znaczenie.
Zamaskowanie granic
Zasłonięcie ogrodzenia sprawia, że ogród wydaje się większy niż jest w rzeczywistości, a do tego można go powiązać optycznie z otoczeniem. Ładny widok z domu czy tarasu na łąki, pola, góry czy jeziora, a nawet ciekawy fragment miasta warto wykorzystać, maskując granice kępami krzewów, pnączami czy żywopłotem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ustawienie lustra
Ustawienie lustra w ogrodzie ma wiele zalet. Lustrzana tafla może spełnić kilka rozmaitych funkcji. Szczególnie przydaje się, gdy chcemy powiększyć optycznie małą przestrzeń, tworzy nowe, iluzoryczne wnętrze , ale też pozwala pokazać niewidoczne z daleka zakątki ogrodowe oraz "pomnożyć" liczbę roślin na rabatach. Ciemny fragment ogrodu za sprawą lustra jesteśmy w stanie rozjaśnić i rozweselić. Dzięki ładnej ramie lustro jest też jednym z elementów dekoracyjnych.
Zastosowanie iluzji i sztucznej perspektywy
W niektórych ogrodach, zarówno w małych, jak i w dużych, zastosowanie iluzji jest sposobem na pozbycie się monotonii i wprowadzenia elementu zaskoczenia. Jednym z trików, wcześniej opisywanych, jest postawienie lustra. Ale oko można też oszukać wieszając na murze albo ścianie budynku okno z ramą, w której znajdzie się obraz z rozległym widokiem. Jeśli w małym ogrodzie wybudujemy ścieżki stopniowo zwężające się, sprawimy, że najdalszy punkt w ogrodzie na horyzoncie będzie wydawał się bardzo odległy. Sztuczną perspektywę można stworzyć też wieszając na ścianie kratownicę z jej imitacją.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Sposób na zmienność nasadzeń
W gruncie na rabatach rośliny zakorzeniają się głęboko i ich dekoracyjność jest sezonowa. Do tego warunki glebowe mogą nie odpowiadać roślinom, które chcemy podziwiać. Czasem grupa roślin, które nam się podobają nie będzie dobrze rosła obok siebie. Rozwiązaniem jest wprowadzenie donic i przestawianie ich zależnie od potrzeb i dekoracyjności roślin. Oczywiście warunkiem powodzenia jest ustawienie ich w optymalnym stanowisku pod względem nasłonecznienia i zapewnienie odpowiedniego podłoża.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podświetlenie roślin
Sztuczne światło daje możliwość podziwiania roślin po zmroku, podkreśla ich struktury, kształt gałęzi i tworzy ciekawe cienie. Lampy ogrodowe powinny być usytuowane tak, by nie raziły mieszkańców domu, ani osób korzystających po zmroku z tarasu lub kącika wypoczynkowego. Zwykle sytuuje się je na rabatach blisko tarasu, wejścia do ogrodu lub wejścia do domu, albo przy oczku wodnym. Warto pamiętać, że lepiej podświetlić ciekawie tylko kilka oryginalnych roślin, niż zbyt wiele, skupiając się na tych najbardziej atrakcyjnych okazach.
Pobudzenie zmysłów – ogród sensoryczny
Podczas przebywania w ogrodzie można pobudzać nie tylko zmysł wzroku, ale też węch, słuch, dotyk i smak. Roślin o pachnących kwiatach i liściach jest mnóstwo. W ogrodzie nastawionym na miłe doznania dźwiękowe nie może zabraknąć szumiących brzóz, łanów traw ozdobnych czy miejsc, gdzie będzie można chodzić wśród opadłych jesienią liści, albo słuchać dźwięków wydawanych przez drobne zwierzęta. Szum wody potrafi koić nerwy. Nawet jeśli nie mamy warzywnika, wśród roślin ozdobnych możemy posadzić jadalne rośliny, po które można będzie sięgnąć i spożyć na surowo (warzywa, owoce czy zioła). Dotykając rośliny i elementy małej architektury palcami sprawdzimy ich gładkość, szorstkość, grubość czy delikatność.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Kateej, yurmary / AdobeStock, portosabbia / Depositphotos, Pixabay, iVerde