Logo
Logo
23
Okazje

Ogród z powojnikami (Klematisami)

Powojniki, zwane klematisami to wdzięczna grupa pnączy. Dzięki różnorodności odmian w ogrodzie można uprawiać rośliny o kwiatach pojedynczych lub pełnych; a do tego w najrozmaitszych kolorach. Choć niektórym kojarzyć się mogą z typowymi angielskimi ogrodami, sprawdzą się zarówno w założeniach rustykalnych, jak i nowoczesnych. Przejrzyj galerię 10 ogrodów z powojnikami i stwórz swoją wymarzoną kompozycję!

 

Powojniki (Clematis) od lat cieszą się wielką popularnością wśród właścicieli ogrodów i tarasów. Głównie dzięki wspaniałym kwiatom rozwijającym się od lata do jesieni oraz oryginalnym, puszystym owocostanom, które pozwalają cieszyć się ogrodem także pod koniec sezonu. Wielką zaletą tych pnączy są jednak nie tylko kwiaty, ale także niezbyt silny wzrost. Przeciętnie ich pędy osiągają około 2-3 metry długości, zatem nie trzeba dysponować zbyt dużą powierzchnią, by je uprawiać. Wśród oferowanych w szkółkach odmian znajdą się takie, które poradzą sobie nawet w donicy na tarasie.

Większość powojników lubi lekko zacienione miejsca w ogrodzie (ostre słońce może powodować poparzenie lub wysychanie roślin). Powojniki świetnie wyglądają na bramkach lub niedużych trejażach. Ale można je wykorzystywać również do osłaniania ogrodzeń i sadzić obok innych pnączy, np. dekoracyjnych z liści. Ponieważ nie są zbyt ekspansywne, można im pozwalać wspinać się po krzewach, np. żywotnikach, aby dodać do ogrodowych kompozycji trochę koloru. Obok powojników można sadzić też wiele bylin – ozdobnych z liści lub kwiatów.

Zobacz galerię 10 ogrodów z powojnikami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe JackieLou DL, DEZALB, Holger Schué/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!