Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
22
Okazje

Ogród z powojnikami (Klematisami)

Powojniki, zwane klematisami to wdzięczna grupa pnączy. Dzięki różnorodności odmian w ogrodzie można uprawiać rośliny o kwiatach pojedynczych lub pełnych; a do tego w najrozmaitszych kolorach. Choć niektórym kojarzyć się mogą z typowymi angielskimi ogrodami, sprawdzą się zarówno w założeniach rustykalnych, jak i nowoczesnych. Przejrzyj galerię 10 ogrodów z powojnikami i stwórz swoją wymarzoną kompozycję!

 

Powojniki (Clematis) od lat cieszą się wielką popularnością wśród właścicieli ogrodów i tarasów. Głównie dzięki wspaniałym kwiatom rozwijającym się od lata do jesieni oraz oryginalnym, puszystym owocostanom, które pozwalają cieszyć się ogrodem także pod koniec sezonu. Wielką zaletą tych pnączy są jednak nie tylko kwiaty, ale także niezbyt silny wzrost. Przeciętnie ich pędy osiągają około 2-3 metry długości, zatem nie trzeba dysponować zbyt dużą powierzchnią, by je uprawiać. Wśród oferowanych w szkółkach odmian znajdą się takie, które poradzą sobie nawet w donicy na tarasie.

Większość powojników lubi lekko zacienione miejsca w ogrodzie (ostre słońce może powodować poparzenie lub wysychanie roślin). Powojniki świetnie wyglądają na bramkach lub niedużych trejażach. Ale można je wykorzystywać również do osłaniania ogrodzeń i sadzić obok innych pnączy, np. dekoracyjnych z liści. Ponieważ nie są zbyt ekspansywne, można im pozwalać wspinać się po krzewach, np. żywotnikach, aby dodać do ogrodowych kompozycji trochę koloru. Obok powojników można sadzić też wiele bylin – ozdobnych z liści lub kwiatów.

Zobacz galerię 10 ogrodów z powojnikami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe JackieLou DL, DEZALB, Holger Schué/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu