Logo
Logo

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć dużo owoców!

Borówka amerykańska to roślina, która zdobywa coraz większą popularność wśród ogrodników. Nie tylko ze względu na walory smakowe i zdrowotne jej owoców, ale również na łatwość uprawy. Poznaj zasady sadzenia, pielęgnacji i zbioru borówki amerykańskiej, aby cieszyć się jej obecnością w swoim ogrodzie. Dowiedz się, jakie są wymagania glebowe tej rośliny, jakie są najpopularniejsze odmiany oraz jak dbać o nią, aby była zdrowa i obficie owocująca.

Streszczenie artykułu
Borówka amerykańska, znana również jako borówka wysoka, stała się popularnym owocem w Polsce, zaraz po truskawkach. Wzrasta zainteresowanie amatorską uprawą tego owocu w przydomowych ogrodach. Borówka amerykańska to wysoki krzew jagodowy z rodziny wrzosowatych, który może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości. Aby osiągnąć obfite owocowanie, zaleca się sadzenie obok siebie różnych odmian borówki, co zwiększa zawiązywanie owoców. Owoce są bogate w witaminy i składniki odżywcze, co sprawia, że są uważane za "superowoce". Aby uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie, ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków, takich jak kwaśna gleba, odpowiednie podlewanie i nawożenie. Cięcie krzewów jest również kluczowe dla zachowania zdrowia rośliny i zapewnienia obfitego owocowania.
Spis treści
Charakterystyka borówki amerykańskiej Jak wyglądają i co zawierają owoce borówki amerykańskiej? Skąd pochodzi? Kiedy zaczęto uprawiać ją w Polsce? Które odmiany sadzi się najczęściej? Co zrobić, aby borówka dobrze rosła i dawała obfity plon? Wymagania borówki – gdzie ją posadzić? Kiedy ajlepiej posadzić borówki do gruntu? Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie? Praktyczne wskazówki Jak prawidłowo i jak często zasilać i podlewać? Jak często trzeba ciąć? Które pędy wycinać? Co zrobić, by borówka bezpiecznie zimowała w ogrodzie? Czy może przemarzać? Jakie choroby i szkodniki może mieć borówka?

Polacy co roku zajadają się borówkami – jest to zaraz po truskawkach najbardziej ukochany przez nas owoc. W czasie sezonu bez problemu możemy go kupić, dlatego też z roku na rok rośnie popularność amatorskiej uprawy borówki amerykańskiej w przydomowych ogrodach.

Podpowiadamy, jak założyć małą plantację, jak prawidłowo uprawiać borówki oraz jak je pielęgnować, aby cieszyć się ich dorodnymi owocami.

 

Dlaczego warto uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie?

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) zwana jest borówką wysoką lub jagodą amerykańską. To wysoki krzew jagodowy, należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W uprawie posiada wiele podobnych cech do spokrewnionych z nim wrzosów, wrzośców, różaneczników i azalii. Nie przycinana potrafi dorosnąć do ponad 2 metrów! Liście borówki są średniej wielkości, eliptyczne i całobrzegie. Mało urodziwe, zielonkawe kwiaty, z których następnie wytworzą się owoce, pojawiają się na szczytach pędów i są zebrane w grona. Kwitnie w kwietniu i maju.

Aby cieszyć się obfitym owocowaniem powinniśmy posadzić koło siebie różne odmiany borówki amerykańskiej, a to dlatego, że zapylanie krzyżowe (gdy kwiaty jednego krzewu zapylane są pyłkiem innych borówek) zwiększa współczynnik zawiązywania owoców na tych roślinach.

Owoce borówki amerykańskiej

Owocami borówki amerykańskiej są jagody podobne do tych pozyskiwanych z borówki czarnej (leśnej jagody). Osiągają średnicę od 1 do 3 cm. Kolor skórki jest ciemnoniebieski z woskowym nalotem.

Jagody borówek zawierają dużo cukrów, soli mineralnych, witamin i innych składników biologicznie czynnych – wśród nich można wymienić witaminę A, B6, E, K, dużą ilość wit. C, tiaminę (wit. B1), ryboflawinę (wit. B2), niacynę (wit. B3) oraz kwas foliowy. Przez wielu borówki amerykańskie zaliczane są do "superfruits"!

Owoce borówki wysokiej dojrzewają od połowy lipca do początku września (zależnie od odmiany) warto więc posadzić kilka odmian (od wczesnych do późnych) aby cieszyć się owocami dłużej.

Owoce borówki są drogie w supermarkecie – a tak łatwo je mieć z samodzielnej uprawy. Krzewy borówek dają pyszne plony, zaś jesienią zachwycają pięknym kolorem liści.

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie Fot. Derek Ramsey, Gorana Adamovic/Wikimedia Commons

Plon z jednego krzewu w pełni owocowania (po 6-7 latach od posadzenia), w zależności od odmiany wynosi 3-6 kg.

Borówki zbiera się dopiero kilka dni po wybarwieniu, gdyż dopiero wtedy nabierają właściwego smaku.

Pochodzenie borówki amerykańskiej

Jak sama nazwa wskazuje, borówka amerykańska pochodzi zza oceanu, a dokładnie z Ameryki Północnej. W naturalnych warunkach rośnie najczęściej na wilgotnych lub mokrych, umiarkowanie kwaśnych torfowiskach wokół bagien i jezior oraz na osłoniętych od wiatrów stokach. 

Towarowa uprawa borówki jest najbardziej rozpowszechniona w USA i Kanadzie. Stamtąd także pochodzi większość jej odmian. Jednak z roku na rok areał upraw borówki rośnie na całym świecie, a Polska jest obecnie jednym z największych europejskich producentów tych owoców.

Historia upraw borówki amerykańskiej w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie lat XX, gdy do kraju zaczęto ją  sprowadzać na większą skalę. Pierwsza polska odmiana ('Bonifacy') została zarejestrowana w 2004 (przez zespół naukowców z SGGW w Warszawie pod kierunkiem dr. Kazimierza Pliszki).

Popularne odmiany borówki amerykańskiej

 • Borówka amerykańska 'Bluecrop' – od lat jedna z najpopularniejszych odmian; mocno i szybko rosnąca; bardzo smaczna i rodząca dużo owoców; mrozopdporna i odporna na choroby.
 • Borówka amerykańska 'Patriot' – odmiana borówek wczesnych (dojrzewających już od połowy lipca); wytwarza duże i spłaszczone owoce zebrane w luźnych gronach.
 • Borówka amerykańska 'Brigitta' – borówki późne, które dojrzewają do końca września; krzew nie ma silnego wzrostu i ma tendencję do tworzenia kulistego pokroju; owoce bardzo smaczne (winny aromat) zebrane w ciasne grona.

Jak uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie?

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie jest dość prosta, ale wymaga spełnienia kilku warunków, aby roślina mogła dobrze rosnąć i owocować. Oto kilka wskazówek, jak uprawiać borówki amerykańskie w ogrodzie.

Borówka amerykańska lubi miejsca słoneczne lub lekko ocienione, ale nie lubi przesuszenia. Upewnij się, że wybrane miejsce jest dobrze osłonięte od wiatru i ma dostęp do wody, ale unikaj miejsc, gdzie woda zalega po deszczu. Ponadto musi mieć zapewnione kwaśne warunki: nie tylko gleba bez wapnia lub specjalne podłoże (do roślin wrzosowatych), ale również nawóz zakwaszający i deszczówka do podlewania (jeśli ją masz).

Stanowisko dla borówki

Borówka amerykańska powinna być sadzona na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Należy unikać miejsc gdzie mogą pojawiać się zastoiska mrozowe oraz gdzie gromadzi się woda.

Odpowiednia gleba

Najważniejszym aspektem właściwej uprawy borówki amerykańskiej jest odpowiednie przygotowanie gleby. Bezwzględnie musi być ona kwaśna (niskie pH 3,8-4,8), lekka i przepuszczalna oraz zasobna w składniki pokarmowe i próchnicę. Niewłaściwa gleba będzie negatywnie wpływać na wzrost i owocowanie oraz zwiększać ryzyko infekcji.

Gleby mineralne warto dodatkowo wzbogacić w materię organiczną poprzez przekopanie ich z kwaśnym torfem lub przekompostowanymi trocinami z drzew iglastych.

Podłoże ziemia do borówek Target, Sklep Zielony Ogródek
Gotowa ziemia dla borówek
Dzięki odpowiedniej mieszance minerałów ziemia zapewnia obfite owocowanie i szybki wzrost w krótkim czasie.
Kup w sklepie online

Na jesieni (w roku poprzedzającym sadzenie) warto także zastosować obornik lub ziemię kompostową (i dokładnie przekopać je z glebą). Odczyn gleby musi byś stale kontrolowany i utrzymywany na niezmienionym poziomie. Już przy pH 5,5 znacznie zmniejsza się owocowanie borówek amerykańskich, zaś przy pH 6 rośliny przestają rosnąć!

Sadzenie borówki amerykańskiej w ogrodzie

Kiedy sadzić borówki?

Borówki amerykańskie możemy sadzić praktycznie przez cały sezon, dlatego termin uzależniony jest od tego, jakimi dysponujemy sadzonkami.

W centrach ogrodniczych można kupić borówki jak tylko się pokazują – wiosną (marzec) i jesienią (wrzesień). Kupujemy najczęściej 2-3 letnie krzewy w doniczkach, o wysokości pędów 30-40 cm (dobrze się przyjmują i zaczynają owocować już w następnym roku). 

W przypadku zakupu sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym należy je posadzić niezwłocznie po przywiezieniu (lub ewentualnie zadołować w ziemi). Jeśli zdecydujemy się na jesienny termin sadzenia, nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu roślin przed mrozem – w tym celu wokół roślin należy usypać kopczyk z trocin lub kory sosnowej, aby zabezpieczyć podstawę pędów i bryłę korzeniową przed przemarznięciem.

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie Fot. Xico Matos/Pixabay

Dwuletnie krzewy w doniczkach.

Krok po kroku

 • Przed posadzeniem borówek amerykańskich musimy wykopać spory dołek – głębokości min. 40 cm i szerokości 60-80 cm (dla każdej rośliny przygotowujemy oddzielny dołek).
 • Krzewy sadzimy w rzędach w odległości około 1,5-2,5 m od siebie, około 5 cm głębiej, niż rosły w doniczce.
 • Dołki wypełniamy mieszanką kwaśnego torfu i ziemi ogrodowej.
 • Wokół posadzonych krzewów usypujemy kopczyk z przekompostowanych trocin lub rozdrobnionej kory sosnowej.
 • Posadzone rośliny obficie podlewamy.

Uprawa borówki amerykańskiej Fot. Xico Matos, Pam Carter/Pixabay

W zależności od odmiany krzewy dorastają do 2-3 m wysokości. W sprzedaży najczęściej dostępne są 2-4 letnie sadzonki o wysokości 15-40 cm.

Zasady uprawy borówki amerykańskiej

Nawożenie i podlewanie

Podlewanie jest bardzo istotne w uprawie borówki amerykańskiej, gdyż roślina ma płytki system korzeniowy. Zwłaszcza tuż po posadzeniu i w pierwszym roku uprawy, borówka jest bardzo wrażliwa na brak wody. Krzewy podlewamy regularnie, zwłaszcza w czasie suszy!

Do nawożenia borówki najlepiej stosować specjalne nawozy do borówki wysokiej i nawieźć krzewy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

 

Cięcie krzewów borówki

Cięcie i formowanie krzewów borówki amerykańskiej jest konieczne gdyż, nieprzycinane krzewy tworzą słabe przyrosty, na których tworzy się mało pąków kwiatowych. Powoduje to że z roku na rok owoców jest coraz mniej, a te które powstają są drobne.

Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu usuwamy tylko pędy słabe i chore (odpowiednim terminem jest koniec zimy i początek wiosny). Borówka najlepiej owocuje na pędach 2-3-letnich, najwyżej 4-letnich. W dobrze prowadzonym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych. Od czwartego lub piątego roku zaczynamy cięcie prześwietlające, tzn. usuwamy najstarsze pędy rośliny.

Mrozoodporność borówki

Mimo że krzew nie jest wrażliwy na przemarzanie (wytrzymuje temperaturę do -25 ºC) to kwiaty borówki amerykańskiej mogą być uszkadzane przez majowe przymrozki. Mrozoodporność borówek jest różna w zależności od odmiany!

Ochrona borówki przed problemami

Borówkę amerykańską rzadko atakują choroby i szkodniki, a nawet jeśli się pojawią to ich szkodliwość nie jest groźna. Można nawet całkowicie zrezygnować ze stosowania chemicznych zabiegów ochrony.

W warunkach domowych szkodniki najlepiej usuwać ręcznie, a porażone części roślin wycinać i palić. Usuwanie porażonych pędów, liści, kwiatów i owoców ogranicza prawdopodobieństwo choroby w kolejnych latach.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia główne: AdobeStock, Samuele Schirò, skeeze/Pixabay

 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest borówka amerykańska?

  Borówka amerykańska, znana również jako borówka wysoka, to wysoki krzew jagodowy z rodziny wrzosowatych, który może dorosnąć do 2 metrów wysokości.
 • Dlaczego warto uprawiać borówkę amerykańską?

  Uprawa borówki amerykańskiej jest popularna ze względu na jej bogactwo w witaminy i składniki odżywcze, co czyni jej owoce "superowocami".
 • Jakie warunki są potrzebne do uprawy borówki amerykańskiej?

  Borówka amerykańska wymaga kwaśnej gleby, odpowiedniego podlewania i nawożenia, a także cięcia krzewów dla zachowania zdrowia rośliny i zapewnienia obfitego owocowania.
 • Kiedy najlepiej sadzić borówki amerykańskie?

  Borówki amerykańskie można sadzić przez cały sezon, jednak najlepiej robić to wiosną (marzec) lub jesienią (wrzesień).
 • Jakie są popularne odmiany borówki amerykańskiej?

  Popularne odmiany to 'Bluecrop', 'Patriot', i 'Brigitta', różniące się terminami dojrzewania i cechami owoców.
 • Jakie są kluczowe kroki w sadzeniu borówki amerykańskiej?

  Kluczowe kroki to wykopanie sporego dołka, sadzenie krzewów w odpowiednich odstępach, wypełnienie dołków mieszanką kwaśnego torfu i ziemi ogrodowej, oraz obfite podlewanie.
 • Jakie są zasady nawożenia i podlewania borówki amerykańskiej?

  Borówka amerykańska wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w pierwszym roku uprawy, oraz stosowania specjalnych nawozów do borówki wysokiej.
 • Jakie działania należy podjąć, aby chronić borówkę amerykańską przed mrozem i szkodnikami?

  Aby chronić borówkę przed mrozem, należy usypać kopczyk z trocin lub kory sosnowej wokół roślin. Borówkę rzadko atakują choroby i szkodniki, a w przypadku pojawienia się problemów, zaleca się ręczne usuwanie szkodników i porażonych części roślin.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć dużo owoców!
Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie | Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć dużo owoców!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

25-06-2024 11:12

Komentarz dodany przez Johnny: Lubię ciastka

14-06-2023 12:17

Jak zajmujecie się takim ogrodnictwem, bardziej na skalę przemysłową, a w Waszej uprawie są to rośliny, które są traktowane jako produkty spożywcze to pamiętajcie też o odpowiedniej temperaturze. Warto pomyśleć o tzw. agregacie wody lodowej https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/ Znajduje ...

09-12-2022 07:20

Nie wiem czy ktoś Ci tutaj doradzi, moim zdaniem jest to pytanie raczej do szkółki w której dostaniesz rózne odmiany borówki amerykańskiej. Czasami dobrze jset w ogrodzie posadzić kilka różnych odmian borówki - wtedy owocowanie jest lepsze. https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie Od ...

Gość Eulalia Mazur

06-05-2022 08:36

a czy borówkę można uprawiać na balkonie? Jeśli tak to jaka ma być doniczka, płaska, czy wysoka? Dziękuję.

18-04-2021 13:25

Polecam nawóz zakwaszający glebę pod uprawę kwasolubnych. Dzięki właściwościom buforującym nie tylko obniża pH gleby ale także utrzymuje kwasowe pH przez długi okres. https://sklepsajtom.pl/agri-ph-nawoz-zakwaszajacy-ziemie

Gość Michalina Z.

21-03-2021 11:14

Czy ktoś z Was kupował i sadził kiedyś krzewy borówek z supermarketu? Czasem pojawiają się krzewy w marketach Dom i Ogród, a nawet w popularnych dyskontach. Nie wiem, ile to warte!?

Gość LOKU

24-07-2020 07:15

Wiem, że to może zabrzmi zabawnie dla wielu osób, ale wg mnie najlepiej w owoce i przemysł owocowo-warzywny. Sama nabyłam ostatnio w Gospodarstwie Romańskich sporo sadzonek jagody kamczackiej oraz borówki amerykańskiej. Rosną zdrowo, mam już ludzi do zbiorów. Myślę, że to będzie ...

Gość Borówka wysoka

21-05-2020 18:00

Jakie odmiany borówek amerykańskich dorastają do 3 (3,5) metrów ?

Gość Agf

12-05-2020 18:57

Ja mam takie pytanie- posadzilam 3 krzaczki borówek w ubieglym roku. Młodziutka, więc zdziwiłam się, że na jednej z nich pojawiło się kilka owoców już w pierwszym roku. Teraz wypuszczają listki, ale zaczatąki kwiatków pojawiły się znów tylko na jednym krzaczki i tylko na jednej ...

09-03-2020 08:00

Przy zakupach internetowych (wysyłkowych) zawsze jest ryzyko tego, że rośliny, które otrzymamy będą różnić się od naszych oczekiwań. Na zdjęciach zwykle pokazane są owocujące (wyrośnięte) rośliny, a otrzymujemy małe sadzonki, często w stanie bezlistnym. Warto wcześniej ...

Gość Bożena

02-03-2020 19:32

Czy warto kupować sadzonki borówek przez internet? Zastanawiam się nad kupnem, ale nie wiem, czy warto. Boję się, że wyślą mi brzydkie i małe rosliny.

Gość Karynka

04-08-2019 21:38

Zależy skąd bierzecie sadzonki krzewów - ja np. biorę z biura Romańskich i dla mnie oni oferują naprawdę znakomite owoce, pięknie wyglądające krzewy.

15-07-2019 07:29

Najlepiej sprawdzi się odmiana ‘Bluecrop’. To zdecydowanie najpopularniejsza, amatorska odmiana borówki. Z łatwością kupi ją Pan w każdym centrum ogrodniczym lub w wysyłkowym sklepie internetowym. Sprawia niewiele problemów bo jest odporna na mrozy, choroby i tolerancyjna na ...

Gość Zapytany

15-07-2019 07:20

A jaką odmianę polecicie dla początkujących? Moje dzieci uwielbiają borówki, więc szukam sprawdzonej odmiany, która będzie corocznie obficie owocowała, będzie odporna na choroby i mróz.

Gość Jagodowy

12-07-2019 12:58

Borówki w sklepach są strasznie drogie!!! W Lidlu i Biedronce (poza nielicznymi promocjami) wychodzi nawet 50 zł za kg! Ja nie kupuję, bo mam kilkanaście krzaczków, a w sezonie zbieram borówki całymi wiadrami!!! Trzeba tylko posadzić obok siebie kilka różnych odmian o podobnym ...

Pokaż wszystkie komentarze