Dlaczego wieczorne podlewanie to ryzyko?
Podlewanie roślin wieczorem, gdy temperatura powietrza spada, powoduje, że woda długo utrzymuje się na liściach i wokół łodyg. To idealne środowisko dla rozwoju chorób grzybowych, takich jak zaraza ziemniaczana czy mączniaki. Pomidory są na nie wyjątkowo podatne – nawet jedna wilgotna noc może wystarczyć, by na liściach pojawiły się pierwsze brunatne plamy.
Dodatkowo woda, która zalega na powierzchni gleby przez noc, przyczynia się do gnicia i pogarsza warunki dla zdrowego wzrostu warzyw. Rośliny podlewane wieczorem często zaczynają chorować, a ich plony są słabsze.
Jakie choroby najczęściej pojawiają się po podlewaniu wieczorem?
1. Zaraza ziemniaczana
Jak już wspomniano wyżej, to najgroźniejsza choroba pomidorów i ziemniaków. Zaraza ziemniaczana objawia się brunatnymi, wodnistymi plamami na liściach, które szybko się powiększają. W wilgotne noce grzyb błyskawicznie się rozprzestrzenia, prowadząc do całkowitego zamierania roślin.
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
2. Mączniak prawdziwy
Choroba grzybowa, która tworzy biały, mączysty nalot na liściach, pędach i czasem owocach. Wilgoć i niska temperatura sprzyjają jej rozwojowi. Mączniak prawdziwy Osłabia rośliny, hamuje wzrost i może zniszczyć plony.
3. Mączniak rzekomy
Mączniak rzekomy jest podobny do mączniaka prawdziwego, ale daje żółtawe plamy na górnej stronie liści i szarawy nalot pod spodem. Często atakuje ogórki, sałatę, cebulę i inne warzywa liściaste.
4. Szara pleśń
Pojawia się w postaci szarego, pylącego nalotu, najczęściej na pomidorach, truskawkach i sałacie. Wysoka wilgotność powietrza i woda zalegająca na roślinach nocą to idealne warunki do jej rozwoju. Szara pleśń powoduje gnicie i zamieranie tkanek.
5. Zgorzel siewek
Choroba atakująca młode rośliny, zwłaszcza przy zbyt mokrej glebie. Zgorzel siewek objawia się więdnięciem i zamieraniem siewek u podstawy. Najczęściej powodowana przez różne gatunki grzybów glebowych, które namnażają się w mokrym podłożu.
🟢 Błyskawiczny trawnik w 2 tygodnie? Zielony dywan bez wysiewu dzięki macie – hydrożel, nawóz i nasiona w jednym
Najlepsza pora na podlewanie? Zawsze rano
Znając zagrożenia spowodowane podlewaniem na wieczór trzeba sobie zadać pytanie, kiedy więc podlewać swój warzywnik? Wszyscy ogrodnicy zgodnie powiedzą – podlewaj wczesnym rankiem. To najbezpieczniejszy moment, który minimalizuje ryzyko chorób i sprawia, że warzywa rosną silne i zdrowe.
3 ważne fakty, dlaczego najlepiej jest podlewać rano
- Woda ma czas, by dobrze wniknąć w glebę, zanim zrobi się gorąco i zacznie szybko parować.
- Liście szybko wysychają, co zapobiega rozwojowi grzybów.
- Rośliny mają odpowiednią wilgotność w ciągu dnia, gdy najbardziej tego potrzebują.
Nie tylko pora ma znaczenie – technika podlewania robi różnicę
Warto pamiętać, że znaczenie ma nie tylko godzina, ale także sposób podlewania. Najlepiej podlewać bezpośrednio przy ziemi, unikając moczenia liści i łodyg. Idealnie sprawdzają się zatem konewki z długą wylewką, która pozwala "zanurkować" pod liście, wszelkie systemy kropelkowe, czy też węże pocące.
Zdjęcie tytułowe: mimagephotos / AdobeStock