Logo
Logo

Wąż nawadniający pocący | Jaki wybrać i gdzie kupić?

Marzysz o pięknym i zdrowym ogrodzie, ale tradycyjne metody podlewania są czasochłonne i mało efektywne? Wypróbuj wąż pocący – nowoczesne rozwiązanie w nawadnianiu kropelkowym, które oszczędza wodę i czas. Dowiedz się, jak działa, jakie ma zalety i wady oraz jak efektywnie go wykorzystać. Przekonaj się, czy wąż pocący to przyszłość Twojego ogrodu i spraw, by Twoje rośliny rosły jeszcze lepiej. Sprawdź nasze porady i odkryj, dlaczego warto postawić na tę innowacyjną metodę nawadniania.

Co to właściwie jest wąż pocący do kropelkowego podlewania?

Wąż pocący nazywany też skraplającym, jest niczym więcej jak rodzajem węża kroplującego. To elastyczny przewód, który wydziela wodę przez mikropory rozmieszczone na całej jego powierzchni. Woda powoli sączy się z węża, nawadniając bezpośrednio glebę wokół roślin. Dzięki temu systemowi, woda dostarczana jest dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do strefy korzeniowej roślin.

Działanie węża pocącego opiera się na prostych zasadach fizyki i technologii materiałowej. Wąż wykonany jest z porowatego materiału, najczęściej z gumy lub tworzywa sztucznego, które pozwala wodzie stopniowo przenikać na zewnątrz.

Podlewanie kropelkowe na nowo: Zalety i wady węża pocącego

Wąż pocący to niezwykle efektywne narzędzie do podlewania roślin. Jedną z jego największych zalet jest oszczędność wody. Woda jest dostarczana bezpośrednio do korzeni roślin, minimalizując straty związane z parowaniem i spływaniem wody po powierzchni gleby. Dzięki temu rośliny są stale nawadniane, co sprzyja ich zdrowiu i lepszemu wzrostowi.

Kolejną zaletą jest łatwość instalacji i obsługi. Wąż pocący jest elastyczny i można go łatwo rozłożyć w dowolnym kształcie i kierunku, dostosowując go do układu grządek i roślin. Nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, aby zainstalować taki system nawadniania w swoim ogrodzie.

Wąż nawadniający, pocący Drip
Wąż pocący – nawadniający Drip
Wąż nawadniający Drip to narzędzie do oszczędnego i precyzyjnego nawadniania roślin przez tzw. pocenie. Wąż posiada pory, dzięki którym woda zostaje przekazana glebie w postaci kropel. Dzięki temu wężowi oszczędność wody wynosi nawet do 70% w wyniku wyeliminowania efektu parowania.
Kup wąż nawadniający, pocący w naszym sklepie

Jakie ciśnienie do węża pocącego?

Jednym z najważniejszych aspektów efektywnego działania węża pocącego jest odpowiednie ciśnienie wody. Idealne ciśnienie waha się zazwyczaj między 0,5 a 1,5 bara. Zbyt niskie ciśnienie może sprawić, że woda nie będzie równomiernie rozprowadzana na całej długości węża, natomiast zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do jego uszkodzenia lub niekontrolowanego wycieku wody. Dlatego warto zainwestować w regulator ciśnienia, który zapewni odpowiednie warunki pracy Twojego systemu nawadniania.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

 

Na filmie bardzo szybko pokazano, jak działa wąż pocący, nazywany też skraplającym. Źródło: NEO TOOLS / Youtube

 

Czy wąż pocący można zakopać?

Tak, wąż pocący można zakopać, co jest jedną z jego kluczowych zalet. Zakopanie węża pocącego pozwala na jeszcze większą efektywność nawadniania, ponieważ woda jest dostarczana bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin, eliminując straty związane z parowaniem. Zakopany wąż jest również mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, co przedłuża jego żywotność. Pamiętaj jednak, aby nie zakopywać węża zbyt głęboko – optymalna głębokość to około 5-10 cm. Taka głębokość zapewnia efektywne nawadnianie korzeni bez ryzyka zatykania otworów w wężu.

Ile czasu podlewać grządki linią kroplującą z węża pocącego?

Czas podlewania przy użyciu węża pocącego zależy od kilku czynników: rodzaju gleby, potrzeb roślin i warunków pogodowych. Zazwyczaj wystarczy podlewanie przez około 30-60 minut dziennie, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. W przypadku gleb piaszczystych, które szybciej przepuszczają wodę, czas podlewania może być nieco dłuższy. Z kolei gleby gliniaste, które zatrzymują wodę na dłużej, mogą wymagać krótszych sesji podlewania.

Warto również pamiętać, że najlepszą porą na podlewanie jest wczesny poranek lub późny wieczór, kiedy temperatury są niższe, a parowanie mniejsze. Dzięki temu woda lepiej wnika w glebę, a rośliny mają więcej czasu na jej przyswojenie.

Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly

Sklep Zielony Ogródek - logo
Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Wąż nawadniający pocący | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Wąż nawadniający pocący | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl