Nie czekaj na nowalijki. Te warzywa sam możesz wyhodować zimą. I nie musisz mieć nawet ogrodu

Nie czekaj na nowalijki. Te warzywa sam możesz wyhodować zimą. I nie musisz mieć nawet ogrodu

Zima nie oznacza końca przygody z ogrodnictwem. Nawet w najchłodniejsze miesiące możesz cieszyć się świeżymi warzywami i ziołami, które wyhodujesz we własnym domu. Co najlepsze, nie musisz mieć do tego ogrodu – wystarczy parapet, odrobina ziemi i kilka praktycznych wskazówek. Gotowy, by stworzyć swój warzywnik w środku zimy?

Posłuchaj
00:00
1

Dlaczego warto uprawiać warzywa zimą na parapecie?

Czy wiesz, że uprawiając rośliny zimą w domu, możesz nie tylko cieszyć się świeżymi składnikami do potraw, ale także zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć ilość plastikowych opakowań? Parapetowy ogródek to nie tylko świeże warzywa, ale także źródło satysfakcji i dobrego samopoczucia – rośliny wprowadzają życie i energię do wnętrza nawet w szare, zimowe dni.

Uprawa na parapecie nie wymaga wiele miejsca ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy odrobina cierpliwości i podstawowe materiały, aby cała rodzina mogła cieszyć się zielonymi plonami.

Najlepsze warzywa i zioła do uprawy na parapecie zimą

Uprawa warzyw i ziół na parapecie zimą może być łatwa, przyjemna i bardzo satysfakcjonująca. W tej części artykułu znajdziesz najlepsze gatunki, które sprawdzą się w domowych warunkach, dostarczając świeżych składników przez całą zimę.

Zimowa uprawa sałaty na parapecie
Fot. Chanintorn.v / Adobe Stock

▲ Sałata – smaczna i szybka

Sałata to jedno z najprostszych warzyw do uprawy w domu. Odmiany typu „cutnij i odrasta” (np. sałaty liściowe) pozwalają na regularne zbiory przez wiele tygodni. Wystarczy wysiać nasiona w płytkiej doniczce z ziemią o dobrych właściwościach drenażu, a następnie podlewać regularnie. Już po kilku tygodniach możesz cieszyć się świeżymi liśćmi do kanapek czy sałatek.

Zimowa uprawa rukoli na parapecie
Fot. Gitagraph / Adobe Stock

▲ Rukola – lekko pikantny smak w zasięgu ręki

Rukola to kolejna doskonała propozycja. Jej lekko pikantny smak wzbogaci każdą potrawę, a sama roślina rośnie szybko i nie wymaga dużo miejsca. Możesz wysiać nasiona w małych doniczkach, a gdy rośliny urosną, zbiór możesz prowadzić regularnie, ucinając liście na bieżąco.

Zimowa uprawa kolendry na parapecie
Fot. Nazaruk Nazar / Adobe Stock

▲ Kolendra – aromat, który pokochasz

Kolendra może być uprawiana zimą bez problemu. Wystarczy wysiać nasiona do doniczki z żyzną ziemią i postawić ją na parapecie o dobrym dostępie do światła. Co ciekawe, kolendra lepiej radzi sobie zimą, gdyż w niższych temperaturach nie ma tendencji do przedwczesnego kwitnienia.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Zimowa uprawa natki pietruszki na parapecie
Fot. New Africa / Adobe Stock

▲ Natka pietruszki – bogata w witaminę C

Pietruszka to zioło, które zawsze warto mieć pod ręką. Chociaż jej kiełkowanie może zająć trochę czasu, warto się do tego przygotować, wysiewając nasiona w dobrze nawilżonej glebie. Alternatywnie możesz przesadzić mniejsze rośliny z ogrodu do doniczki i uprawiać je na parapecie.

Zimowa uprawa mikroliści na parapecie
Fot. ronstik / Adobe Stock

▲ Mikroliście – małe, ale pełne wartości odżywczych

Mikroliście to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Możesz uprawiać je praktycznie z każdych nasion, takich jak brokuły, rukola, czy buraki. Wystarczy wysiać je gęsto na cienkiej warstwie gleby i regularnie podlewać. Zbiory możesz rozpocząć już po kilku dniach, kiedy rośliny wypuszczą pierwsze liście.

Zimowa uprawa pędów groszku na parapecie
Fot. Pixel-Shot / Adobe Stock

▲ Pędy groszku – szybka i smaczna uprawa

Jeśli marzysz o czymś naprawdę szybkim i prostym, pędy groszku będą idealnym wyborem. Nasiona wysiewa się płytko w ziemi, a już po kilku tygodniach możesz zrywać młode pędy, które doskonale sprawdzają się w sałatkach czy jako dekoracja do dań.

Jak rozpocząć zimową uprawę na parapecie?

Rozpoczęcie domowej uprawy zimą nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużych nakładów. Wystarczy kilka podstawowych elementów: doniczki lub pojemniki, odpowiednie podłoże i nasiona. Ważne jest, aby wybrać miejsce z dostępem do światła dziennego, na przykład parapet od strony południowej. Regularne podlewanie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby to klucz do sukcesu. Postaw na prostotę i ciesz się efektami już po kilku tygodniach!

Nie czekaj na wiosnę i pierwsze sklepowe nowalijki, by cieszyć się świeżymi warzywami. Zimowe ogrodnictwo na parapecie to radość i smak własnych plonów na wyciągnięcie ręki.

Zdjęcie tytułowe: New Africa / Adobe Stock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Ogórek Ozdobny Meksykański
Ogórek Ozdobny Meksykański
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Darmowa wysyłka w naszym sklepie ogrodniczym za zakupy powyżej 150 zł.
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści