Logo
Logo

Nigdy nie sadź tych roślin obok ogórków! Oto dlaczego

Ogórki są jednymi z najpopularniejszych warzyw uprawianych w przydomowych ogródkach i na działkach. Ich soczyste, chrupiące owoce stanowią doskonały dodatek do letnich sałatek i przetworów. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków oraz umiejętne planowanie sąsiedztwa z innymi roślinami. Niektóre okazują się bowiem niechcianymi "przeciwnikami" ogórków, ograniczając ich rozwój, zmniejszając plony, a nawet otwierając furtkę dla chorób i szkodników. Dowiedz się więcej!

Dlaczego ogórki są tak wymagające? Co robić, by obficie plonowały?

Ogórki to rośliny dość wymagające, przy których łatwo popełnić błędy w uprawie. Te ciepłolubne warzywa najlepiej rosną w miejscach słonecznych i zacisznych, gdzie gleba jest żyzna, bogata w próchnicę i ma odczyn zbliżony do obojętnego. Aby uniknąć ograniczenia wzrostu i owocowania, należy zapewnić im odpowiednie warunki, unikając zacienionych miejsc, kwaśnych lub zbyt lekkich gleb, które szybko wysychają.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Kluczowe dla zdrowia i plonów ogórków jest również odpowiednie podlewanie i nawożenie. Ogórki uwielbiają wilgoć, dlatego regularne, ale umiarkowane podlewanie, najlepiej rano lub wieczorem, jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Zbyt mała ilość wody może prowadzić do gorzkich ogórków, podczas gdy nadmiar wody zwiększa ryzyko chorób. Nawożenie, najlepiej organicznymi nawozami bogatymi w potas i fosfor, wspiera wzrost i owocowanie, ale należy unikać nadmiaru azotu, który może sprzyjać bujności liści kosztem owoców.

Ponadto, ogórki są wrażliwe na powtarzanie uprawy w tym samym miejscu, szczególnie po roślinach z rodziny dyniowatych, co sprzyja akumulacji patogenów w glebie. Płodozmian, czyli zmiana upraw na danej grządce z roku na rok, jest zatem kluczowym elementem w zapobieganiu chorobom i utrzymaniu zdrowej gleby. Staranne planowanie uprawy, uwzględniające te aspekty, pozwoli cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami ogórków.

Czego nie można sadzić przy ogórkach? Jakich sąsiadów nie cierpią?

Wybierając rośliny, które będą rosły w sąsiedztwie ogórków, należy unikać tych, które mogą negatywnie wpływać na ich rozwój. Do najbardziej znanych "nieprzyjaciół" ogórków należą:

  • ziemniaki, papryka i pomidory – te popularne warzywa dzielą z ogórkami wiele wspólnych patogenów. Ich bliskość może zwiększać ryzyko ataków chorób i szkodników, negatywnie wpływając na zdrowie i plonowanie ogórków; 
  • dynia, cukinia – podobnie jak w przypadku ziemniaków, papryki i pomidorów, bliskość tych roślin może prowadzić do wzajemnego hamowania wzrostu i rozwoju, a także do zwiększenia ryzyka chorób; 
  • rzepa, rzodkiewka – choć może działać odstraszająco na niektóre szkodniki, jej obecność w bezpośrednim sąsiedztwie ogórków może ograniczać ich plonowanie i wpływać na jakość owoców.

► Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, co można, a czego nie powinno się uprawiać obok ogórków, przeczytaj: Co posadzić obok ogórków? | Lista roślin

Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli
Przeczytaj także
Czy oszczędzanie wody podczas podlewania jest możliwe? Tak, z tymi zraszaczami nie zmarnujesz ani kropli

Pomidory i ogórki – czy mogą być sąsiadami?

To bardzo popularny błąd uprawy. Pomidory i ogórki to duet często spotykany w ogródkach, jednak ich współuprawa nie jest dobrym rozwiązaniem choćby z tego względu, że mają inne wymagania uprawowe. Pomidory wymagają więcej składników odżywczych i preferują suche warunki, podczas gdy ogórki najlepiej rosną w wilgotnym środowisku. Tak jak już wspomniano wcześniej, rośliny te są też atakowane przez te same szkodniki i patogeny, co zwiększa ryzyko ich pojawiania się.

Zdjęcie tytułowe: samoilova / AdobeStock

Autor
Nigdy nie sadź tych roślin obok ogórków! Oto dlaczego
Nigdy nie sadź tych roślin obok ogórków! Oto dlaczego
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy