Logo
Logo

Pyszny groszek cukrowy | Jak uprawiać? Kiedy zbierać? Jak jeść?

Groszek cukrowy, z jego słodkim smakiem i bogactwem składników odżywczych, to nie tylko smakowity element wielu dań, ale także prawdziwe źródło zdrowia. Jego unikalne właściwości, takie jak płaskie strąki bez pergaminowej wyściółki i drobne, ale wyjątkowo słodkie nasiona, odróżniają go od innych odmian grochu. Dzięki łatwości w uprawie i wszechstronności w zastosowaniu kulinarnym, groszek cukrowy jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią zdrowe i smakowite posiłki.

Spis treści
Czym się różni groszek cukrowy od zielonego? Dlaczego warto jeść groszek? Czy jest zdrowy? Czy groszek cukrowy można jeść ze strąkami na surowo? Jak uprawiać groszek cukrowy w ogrodzie? Jak pielęgnować groszek, by mieć obfite plony? Gdzie kupić nasiona groszku cukrowego? Kiedy groszek cukrowy jest dojrzały?

Jak wygląda groszek cukrowy?

Groszek cukrowy to warzywo strączkowe, odmiana grochu zwyczajnego. Strąki groszku cukrowego charakteryzują się bardziej spłaszczoną formą (ale są też zaokrąglone odmiany) w porównaniu do grochu łuskowego (nazywanego zielonym groszkiem), a ich wewnętrzna struktura nie zawiera twardej, pergaminowej wyściółki. Choć nasiona, które skrywają w sobie, są niewielkie, to zaskakują swoim słodkim smakiem. W przypadku zielonego groszku spożywamy jedynie jego nasiona, a groszek cukrowy możemy jeść w całości (strączki i nasiona).

Co zawiera groszek cukrowy?

Groszek cukrowy jest niskokaloryczny, a przy tym zawiera dużo błonnika i białka. W składzie groszku znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, C, K oraz E, a także minerały, jak chociażby żelazo, magnez, potas, sód czy jod. Warzywo to jest cennym źródłem luteiny i kwasu foliowego, a także antyoksydantów. Jedzenie groszku cukrowego pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, chroni przed zaparciami i chorobami układu pokarmowego, osteoporozą.Jak zrobić groszek cukrowy do obiadu?

Jak jeść groszek cukrowy?

Groszek cukrowy najlepiej jeść na surowo, niedługo po jego zerwaniu. W takiej wersji dostarczy naszemu organizmowi najwięcej wartości odżywczych. Chrupiące warzywo stanowi doskonały składnik sałatek. Wiele osób preferuje groszek cukrowy smażony na maśle, podawany z dodatkiem bułki tartej. Można także gotować cukrowy groszek na parze, dodawać go do zup lub stworzyć na jego pazie pyszne zupy krem i purée. Groszek cukrowy wzbogaci także dania z makaronem, rybami lub mięsem. 

ogród na co dzień / YouTube


Wymagania i uprawa groszku cukrowego

Groszek cukrowy trzeba wysiać do gruntu wcześnie: już  marcu oraz w pierwszej połowie kwietnia. Za około 2-3 miesiące od momentu wysiewu, zwykle od połowy maja do końca czerwca, możliwe jest regularne zbieranie zielonych strąków groszku cukrowego. 

To warzywo łatwe w uprawie. Lubi nasłonecznione miejsca oraz umiarkowane podlewanie. Wysiewamy go prosto do gruntu wiosną, najlepiej w marcu. W takim przypadku chrupiący groszek pojawi się na naszych stołach już pod koniec maja! Odmiany groszku cukrowego, które są najczęściej polecane, to m.in. Bajka, Hetman oraz Iłówiecki. 

Podczas uprawy groszku cukrowego, ważne jest zwracanie uwagi na regularne kierowanie go wzdłuż podpór do góry. Dzięki temu wszystkie części rośliny dostaną równomiernie taką samą ilość światła i będą mogły dobrze się rozwijać. Groszek cukrowy nie jest zimoodporny. Jako jednoroczna roślina zielna obumiera na zimę i odnawia się wiosną z nasion. 

Pielęgnacja groszku cukrowego: podlewanie i nawożenie

Podlewanie i nawożenie groszku cukrowego jest stosunkowo proste. Dzięki głęboko sięgającym korzeniom, groszek cukrowy jest w stanie samodzielnie zaopatrzyć się w wodę. Do wykiełkowania nasion należy jednak glebę utrzymywać stale w stanie wilgotnym, aby wesprzeć roślinę w jej początkowej fazie wzrostu. W suchszych regionach i podczas dłuższych okresów bez opadów trzeba koniecznie regularnie podlewać groszek, aby rośliny nie wyschły. 

Nasiona groszku cukrowego
Nasiona groszku cukrowego
Groch 'Sweet Horizon' to groszek cukrowy o płaskich, bardzo słodkich strąkach, które pozbawione są włókien. Dorastają do 9-10 cm długości. Odmiana ta jest odporna na mączniaka oraz fuzariozę.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Kiedy zbierać groszek cukrowy, by był najsmaczniejszy?

Groszek cukrowy można zbierać, kiedy strąki są delikatne, świeżozielone, prześwitujące, a nasiona są jeszcze małe. To zdarza się przeważnie pod koniec czerwca. Strąki można jeść na surowo, gotowane na parze lub w wodzie. Nasiona mają bardzo słodki smak, ponieważ ten groszek wytwarza więcej cukru i mniej skrobi niż inne gatunki i odmiany. Strąki należy przygotować zaraz po zbiorze, inaczej w trakcie przechowywania cukier będzie się stopniowo przemieniał w skrobię. W każdym razie można, po uprzednim przygotowaniu, zamrozić groszek cukrowy i cieszyć się dłużej jego delikatnym smakiem.  

Groszek cukrowy to zdrowe i smaczne warzywo, które jest łatwe w uprawie i może być spożywane na wiele różnych sposobów. Jest to doskonały dodatek do wielu dań i może być spożywany przez cały rok.

Tekst: ZO, zdjęcie: SINNBILD Design / Adobe Stock

Autor
Pyszny groszek cukrowy | Jak uprawiać? Kiedy zbierać? Jak jeść?
Pyszny groszek cukrowy | Jak uprawiać? Kiedy zbierać? Jak jeść?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl