Jak wygląda groszek cukrowy?
Groszek cukrowy to warzywo strączkowe, odmiana grochu zwyczajnego. Strąki groszku cukrowego charakteryzują się bardziej spłaszczoną formą (ale są też zaokrąglone odmiany) w porównaniu do grochu łuskowego (nazywanego zielonym groszkiem), a ich wewnętrzna struktura nie zawiera twardej, pergaminowej wyściółki. Choć nasiona, które skrywają w sobie, są niewielkie, to zaskakują swoim słodkim smakiem. W przypadku zielonego groszku spożywamy jedynie jego nasiona, a groszek cukrowy możemy jeść w całości (strączki i nasiona).
Co zawiera groszek cukrowy?
Groszek cukrowy jest niskokaloryczny, a przy tym zawiera dużo błonnika i białka. W składzie groszku znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, C, K oraz E, a także minerały, jak chociażby żelazo, magnez, potas, sód czy jod. Warzywo to jest cennym źródłem luteiny i kwasu foliowego, a także antyoksydantów. Jedzenie groszku cukrowego pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, chroni przed zaparciami i chorobami układu pokarmowego, osteoporozą.Jak zrobić groszek cukrowy do obiadu?
Jak jeść groszek cukrowy?
Groszek cukrowy najlepiej jeść na surowo, niedługo po jego zerwaniu. W takiej wersji dostarczy naszemu organizmowi najwięcej wartości odżywczych. Chrupiące warzywo stanowi doskonały składnik sałatek. Wiele osób preferuje groszek cukrowy smażony na maśle, podawany z dodatkiem bułki tartej. Można także gotować cukrowy groszek na parze, dodawać go do zup lub stworzyć na jego pazie pyszne zupy krem i purée. Groszek cukrowy wzbogaci także dania z makaronem, rybami lub mięsem.
Wymagania i uprawa groszku cukrowego
Groszek cukrowy trzeba wysiać do gruntu wcześnie: już marcu oraz w pierwszej połowie kwietnia. Za około 2-3 miesiące od momentu wysiewu, zwykle od połowy maja do końca czerwca, możliwe jest regularne zbieranie zielonych strąków groszku cukrowego.
To warzywo łatwe w uprawie. Lubi nasłonecznione miejsca oraz umiarkowane podlewanie. Wysiewamy go prosto do gruntu wiosną, najlepiej w marcu. W takim przypadku chrupiący groszek pojawi się na naszych stołach już pod koniec maja! Odmiany groszku cukrowego, które są najczęściej polecane, to m.in. Bajka, Hetman oraz Iłówiecki.
Podczas uprawy groszku cukrowego, ważne jest zwracanie uwagi na regularne kierowanie go wzdłuż podpór do góry. Dzięki temu wszystkie części rośliny dostaną równomiernie taką samą ilość światła i będą mogły dobrze się rozwijać. Groszek cukrowy nie jest zimoodporny. Jako jednoroczna roślina zielna obumiera na zimę i odnawia się wiosną z nasion.
Pielęgnacja groszku cukrowego: podlewanie i nawożenie
Podlewanie i nawożenie groszku cukrowego jest stosunkowo proste. Dzięki głęboko sięgającym korzeniom, groszek cukrowy jest w stanie samodzielnie zaopatrzyć się w wodę. Do wykiełkowania nasion należy jednak glebę utrzymywać stale w stanie wilgotnym, aby wesprzeć roślinę w jej początkowej fazie wzrostu. W suchszych regionach i podczas dłuższych okresów bez opadów trzeba koniecznie regularnie podlewać groszek, aby rośliny nie wyschły.
Kiedy zbierać groszek cukrowy, by był najsmaczniejszy?
Groszek cukrowy można zbierać, kiedy strąki są delikatne, świeżozielone, prześwitujące, a nasiona są jeszcze małe. To zdarza się przeważnie pod koniec czerwca. Strąki można jeść na surowo, gotowane na parze lub w wodzie. Nasiona mają bardzo słodki smak, ponieważ ten groszek wytwarza więcej cukru i mniej skrobi niż inne gatunki i odmiany. Strąki należy przygotować zaraz po zbiorze, inaczej w trakcie przechowywania cukier będzie się stopniowo przemieniał w skrobię. W każdym razie można, po uprzednim przygotowaniu, zamrozić groszek cukrowy i cieszyć się dłużej jego delikatnym smakiem.
Tekst: ZO, zdjęcie: SINNBILD Design / Adobe Stock