Trawnik jak łąka
Taki rodzaj trawnika zakłada się na świeższym podłożu lub w miejscu, gdzie możliwe będzie podlewanie podczas suszy. Teren należy zaorać, pozbywając się wcześniejszej roślinności. Najlepiej całość spryskać herbicydem lub przekopać glebę glebogryzarką. Istotne jest dokładne zbronowanie lub ręczne rozdrobnienie gleby, w której będą kiełkować nasiona wybranej mieszanki kwiatowej.
Po wstępnym przygotowaniu terenu warto zaczekać ok. 2 tygodni, aby wzeszły chwasty, które ponownie usuwamy chemicznie lub mechanicznie. Ziemię można wzbogacić z wierzchu warstwą ziemi ogrodniczej przemieszaną z piaskiem i gliną. Po dokładnym wymieszaniu i zagrabieniu podłoża glebowego można wysiewać nasiona. Kiełkowanie jest z reguły nierównomierne (spowodowane jest to różnorodnością gatunkową).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Mieszanki dzikich kwiatów
Przygotowane mieszanki kwiatów [1] są dostępne w sklepach ogrodniczych specjalizujących się w sprzedaży nasion traw (przykładowy skład mieszanki: brodawnik zwyczajny, bukwica pospolita, chaber austriacki, chaber łąkowy, firletka poszarpana, jaskier ostry, komonica zwyczajna, kozibród łąkowy, krwawnik pospolity, krwiściąg lekarski, marchew dzika, świerzbnica polna, wyka ptasia, złocień zwyczajny).
Zalecanymi terminami siewu jest wczesna wiosna (marzec-maj) oraz późna jesień (listopad). Terminy letnie też są możliwe, o ile zapewnimy odpowiednią wilgotność podłoża. Wysianych nasion nie przykrywa się glebą, ale warto je przycisnąć do podłoża za pomocą wału. Pozwoli to nasionom szybciej podciągnąć wodę z podłoża i wykiełkować. Intensywność koszenia łąki zależy od jej użytkowaniem. Jeśli zależy nam głównie na kwitnieniu – powinno się kosić ją tylko raz w roku na początku lata (czerwiec–lipiec). Większość roślin łąkowych jest wieloletnia, dlatego nie będzie trzeba co roku uzupełniać i dosiewać nasion.
Trawnik w kępki
Oryginalnym pomysłem na niebanalny trawnik są zimozielone trawy, które nie rozrastają się w darń, ale tworzą zwarte poduszki. Należą do nich kostrzewa popielata [2] oraz kostrzewa Gautiera [3]. Obydwa gatunki traw świetnie nadają się do ogrodów skalnych, porastania mniejszych powierzchni i do pojemników.
Ta pierwsza ma szaroniebieskie, wąskie liście, które osiągają 20 cm długości. Wiechowate kwiaty pojawiają się latem (VI-VII) i wyrastają ponad kępy. Trawa ta lubi słoneczne i suche stanowiska. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie usuwać samowysiewające się kępki, aby utrzymać założony porządek nasadzeń.
Kostrzewa Gautiera zaś tworzy żywo-zielone poduszki, które stosunkowo szybko się rozrastają. Gatunek ten dobrze rośnie na słońcu i w bardziej wilgotnym podłożu. Po kilku latach roślina może zacząć zamierać od środka i należy ją wtedy dzielić, przesadzać lub podmieniać nowymi egzemplarzami.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom Tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcie tytułowe: Georg Kippes, photohampster / Adobe Stock |