Koniczyna na trawniku | Jak się jej pozbyć?

koniczyna na trawniku fot. Schanin - Pixabay

Pytanie czytelnika: Na moim trawniku jest więcej koniczyny niż trawy. Czy z czasem nie zagłuszy całej trawy? Jak się jej pozbyć?

Posłuchaj
00:00
69
Spis treści
Czy koniczyna na trawniku jest problemem? Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Czy naprawdę koniczyna na trawniku jest problemem?

Większość roślin konkurujących z trawą uważa się za chwasty. Ich obecność zazwyczaj nie służy zielonemu dywanowi, a nawet może niekorzystnie wpływać na jego zdrowie i ładny wygląd, szczególnie jeśli dążymy do tego, aby mieć tzw. angielską murawę.

Jeśli jednak mówimy o koniczynie w trawniku, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Koniczyna posiada cechę, która nie przeszkadza, a może nawet pomagać swoim sąsiadom – rośliny z rodziny bobowatych (do której należy koniczyna) potrafią bowiem pobierać azot z powietrza i wiązać go w brodawkach korzeniowych w postaci przyswajalnej dla traw! Azot wpływa na utrzymywanie zielonego koloru przez trawę podczas sezonu wegetacyjnego – o ile nie jest zbyt sucho.
  • Liście koniczyny są małe i mają kolor zieleni taki sam jak trawa murawowa.
  • Koniczyny to wyjątkowo trwałe rośliny – potrafią zielenić się jak gdyby nigdy nic nawet w czasie niemiłosiernych upałów.
  • Koniczyna należy do roślin odwiedzanych przez owady zapylające – kwitnąc, daje im pokarm, a one odwdzięczą się, zapylając okoliczne warzywa i rośliny owocowe.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się koniczyny z trawnika, to łatwo możesz to zrobić stosując jeden z herbicydów na roślinny dwuliścienne. W ofercie naszego sklepu znajdziesz kilka preparatów – np. Atut 360 SL, Chwastox Trio 390 SL lub Dicotex 202 SL.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Schanin/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści