Kasjopeja widłakowata Cassiope lycopodioides

Kasjopeja widłakowata Cassiope lycopodioides
Kasjopeja widłakowata (Cassiope lycopodioides) | To roślina, która zachwyca delikatnymi, dzwonkowatymi kwiatami i zimozielonym pokrojem. Najlepiej czuje się na stanowiskach skalnych i w wilgotnych, chłodnych miejscach, dlatego świetnie sprawdzi się w alpinariach, na wrzosowiskach oraz w donicach na tarasach. Preferuje przepuszczalne, kwaśne podłoża i wymaga regularnego podlewania, szczególnie w czasie suszy. Jej pielęgnacja obejmuje delikatne przycinanie po kwitnieniu oraz ochronę przed mrozem. Kasjopeja widłakowata to idealny wybór dla miłośników roślin, którzy cenią sobie urok naturalnych, górskich krajobrazów.
Posłuchaj
00:00
1
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: torfowa, przepuszczalna, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: 10-20 cm
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, roślina okrywowa, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, tarasy, skalniaki, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

Kasjopeja widłakowata (Cassiope lycopodioides), nazywana też wrzosem konwaliowym lub wrzosem górskim, to zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie najchętniej zasiedla szczeliny skalne, kamieniste zbocza, wrzosowiska i łąki wysokogórskie, głównie w pobliżu potoków i strumieni. Jest też jednak uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ogrodowa.

Jak wygląda kasjopeja widłakowata?

Kasjopeja widłakowata dorasta do ok. 10-20 cm wys, tworząc cienkie, rozgałęzione, sztywne, drewniejące u podstawy, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się pędy, bardzo gęsto pokryte siedzącymi, lancetowatymi, zielonymi, łuskowatymi liśćmi, układającymi się na pędach w czterech rzędach i dachówkowo zachodzącymi na siebie (pędy przypominają pędy widłaków, stąd nazwa gatunkowa rośliny).

Kasjopeja widłakowata kwitnie wiosną (IV-V), rozwijając małe, dzwonkowate, białe kwiaty ze zwisającymi główkami i zielonymi działkami kielicha, osadzone pojedynczo na wyrastających z kątów liści długich szypułkach. Kwiaty rozwijają się dość licznie głównie na wierzchołkach pędów. Po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany (torebki), zawierające liczne, drobne nasiona.

Jakie są wymagania uprawowe kasjopei?

Kasjopeja to roślina wrzosowata o dość szczególnych wymaganiach. Jej uprawa najlepiej udaje się na terenach górzystych, charakteryzujących się chłodnym i wilgotnym latem, gdyż roślina źle czuje się na nizinach i słabo znosi upały oraz susze. W uprawie preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska i próchnicze, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, a jednocześnie stale lekko wilgotne podłoża, koniecznie o kwaśnym odczynie pH.

W naszym klimacie kasjopeja jest zwykle dostatecznie mrozoodporna, ale w mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego poleca się uprawiać ją w cieplejszych rejonach kraju.

Kasjopeja jako gatunek może być rozmnażana przez wysiew nasion, jednak odmiany powinny być rozmnażane wyłącznie wegetatywnie przez odkłady lub sadzonki pędowe pobierane latem.

Pielęgnacja kasjopei 

Kasjopeja widłakowata wymaga regularnej, ale ostrożnej pielęgnacji. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre, gdyż nadmiar wody szybko będzie prowadzić do gnicia korzeni.

W okresie wzrostu dobrze jest ją nawozić delikatnym nawozem do roślin wrzosowatych, co pomoże w prawidłowym rozwoju i kwitnieniu.

Jeśli kasjopeja nadmiernie się rozrośnie, raz na jakiś czas po kwitnieniu dobrze jest ją przyciąć, co odmłodzi roślinę i pobudzi ją do lepszego rozkrzewienia oraz zawiązani większej ilości kwiatów.

Choroby i szkodniki rośliny

Kasjopeja widłakowata rzadko pada ofiarą chorób i szkodników, chociaż niekiedy mogą atakować ją opuchlaki.

Jakie jest zastosowanie kasjopei widłakowatej?

W ogrodzie kasjopeję najlepiej uprawiać na skalniakach, w alpinariach i ogródkach żwirowych. Można też sadzić ją w szczelinach skalnych i na murkach, a także na wrzosowiskach, gdzie dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin wrzosowatych (np. wrzosów, niskich różaneczników, golterii, wrzośców, modrzewnic, dabecji). Na odpowiednich stanowiskach może służyć jak roślina okrywowa. Nadaje się też do uprawy w donicach na balkonach i tarasach.

Wybrane odmiany kasjopei widłakowatej

  • 'Beatrice Lilley' – kwiaty białe, działki kielicha podbarwiane na czerwono


Zdjęcia: pepmint, Pavel Pukhov, 健二 恵藤, 愛 高行 / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści