Logo

Magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri)

Magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri) | to wyjątkowa roślina, która zachwyca dużymi, pachnącymi kwiatami rozwijającymi się wczesną wiosną. Dorasta do 6-9 metrów wysokości, tworząc rozłożystą koronę i gładką, szarą korowinę. Magnolia ta preferuje ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska oraz żyzne, lekko kwaśne gleby. Jej piękne kwiaty i atrakcyjny pokrój sprawiają, że jest idealnym soliterem w ogrodzie lub elementem kompozycji z innymi roślinami ozdobnymi. Dowiedz się, jak najlepiej pielęgnować magnolię Loebnera i cieszyć się jej urokiem przez wiele lat.
  • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe, różowe
  • Kwiaty: pachnące, pojedyncze, duże
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: 6-9 m
  • Okres kwitnienia: IV, V
  • Trwałość liści: sezonowe
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, brzegi zbiorników wodnych, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane odmiany

    Magnolia Loebnera (Magnolia ×loebneri) to mieszańcowy gatunek drzewa z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae), które w postaci odmian uprawiane jest ogrodach jako roślina ozdobna.

    Jak wygląda i czym się wyróżnia magnolia Loebnera od innych?

    Magnolia Loebnera może dorastać do ok. 6-8/9 m wys. Zwykle tworzy kilka pni, pokrytych gładką, szarą korowiną i nisko nad ziemią rozwija rozłożystą, szeroką koronę (szer ok 3-8 m). Drzewo posiada sezonowe, duże, nagie, całobrzegie, odwrotnie jajowate, zielone liście, układające się na pędach skrętolegle. Jesienią przed opadnięciem, liście przebarwiają się na żółto.

    Magnolia Loebnera kwitnie wczesną wiosną (IV-V), jeszcze przed rozwojem liści, rozwijając na nagich pędach bardzo liczne, duże, gwieździste, pojedyncze, silnie pachnące kwiaty, posiadające od 11 do 16 wąskich, wydłużonych, białych lub jasnoróżowych płatków (tepali), otaczających znajdujące się miedzy nimi i osadzone na wypukłym dnie kwiatowym skupisko pręcików i słupków. Po przekwitnieniu z kwiatów rozwijają walcowate, koralowo-czerwone, groniaste owocostany.

    Magnolia rozwija głęboki, rozłożysty system korzeniowy z licznymi, poziomo rosnącymi, mięsistymi korzeniami.

     

    Wymagania uprawowe magnolii Loebnera

    Magnolia Loebnera preferuje w uprawie ciepłe, osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste stanowiska oraz żyzne, przepuszczalne, próchnicze, świeże, lekko wilgotne gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Jej mrozoodporność jest umiarkowana (zwykle znoszą mróz do ok. -18/-20°C, choć niektóre odmiany są jeszcze bardziej wrażliwe na mróz), dlatego poleca się uprawiać ją w cieplejszych rejonach kraju na ciepłych, zacisznych stanowiskach. Szczególnie wrażliwe na zimno są młode egzemplarze, które poleca się okrywać na zimę np. włókniną.

    Ponieważ magnolia Loebnera to gatunek mieszańcowy, najlepiej rozmnażać ją za pomocą sadzonek pędowych lub przez szczepienie.

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać?

    Magnolia Loebnera wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie suszy, aby gleba była stale wilgotna, ale nie przesiąknięta wodą. Warto podlewać roślinę rano lub wieczorem, unikając pełnego słońca. Nawożenie powinno odbywać się co najmniej raz w roku, najlepiej wczesną wiosną, przy użyciu nawozów o wolnym uwalnianiu bogatych w azot, fosfor i potas. Przycinanie wykonuje się w późnej zimie lub wczesną wiosną (II-III), usuwając uszkodzone, martwe lub krzyżujące się gałęzie, zachowując naturalny kształt drzewa.

    Dodatkowo, warto ściółkować glebę wokół rośliny, aby utrzymać wilgoć i ograniczyć wzrost chwastów, oraz dodatkowo zabezpieczać korzenie młodych roślin przed mrozem.

    Jakie choroby i szkodniki mogą atakować tą magnolię?

    Magnolia Loebnera nie jest szczególnie podatna na ataki chorób i szkodników, jednak roślinom osłabionym lub uprawianym w nieodpowiednich warunkach, mogą zagrażać takie choroby grzybowe jak antraknoza magnolii, mączniak prawdziwy czy szara pleśń lub choroby bakteryjne jak np. bakteryjna plamistość liści magnolii. Czasami rośliny mogą być też atakowane przez szkodniki (np. przędziorki, wciornastki, mszyce). Po zauważeniu problemu należy zastosować jeden z aktualnie popularnych preparatów ochrony roślin.

    Zastosowanie magnolii Loebnera w ogrodzie

    Magnolia Loebnera ze względu na swoją efektowną koronę i piękne, pachnące kwiaty, gęsto pokrywające wiosną jej nagie pędy jest rośliną bardzo dekoracyjną, doskonale prezentującą się jako soliter na trawniku lub na tle ściany domu. Może być też elementem kompozycji z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi. Znakomicie prezentuje się również w ogrodach japońskich i orientalnych, a także nad brzegami zbiorników wodnych.

    Jakie odmiany magnolii Loebnera można posadzić?

    • 'Leonard Messel' – (zdj. 1, 2) pokrój krzaczasty, kwiaty w pąku czerwono-różowe, po rozwinięciu różowe na zewnątrz, białe lub jasnoróżowe wewnątrz, wys ok. 2-4/5 m
    • 'Merrill' – kwiaty w pąku różowe, po rozwinięciu białe, półpełne, płatki (tepale) szerokie wys ok. 3-4/5 m
    • 'Powder Puff' – kwiaty nieduże, białe, pełne, płatki (tepale) wąskie, języczkowe częściowo wzniesione, wys ok. 3-4 m


    Zdjęcia: Татьяна Потапова
    Liudmila, kazakovmaksim, Sergey Rybin / AdobeStock

    Autor
    Magnolia Loebnera
    Magnolia Loebnera
    Katarzyna Józefowicz

    Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

    Tagi
     

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl