Buwardia (Bouvardia) to rodzaj krzewinek lub krzewów należący do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Rośliny te mają wiele ludowych nazw, w tym kwiat kolibra, krzew fajerwerków, czy mały trębacz. Pochodzą z regionów tropikalnych i subtropikalnych Ameryki Środkowej. Obecnie najczęściej uprawiane są wyselekcjonowane hybrydy i odmiany burwardii (Bouvardia hybrid), które są atrakcyjnymi roślinami doniczkowymi, stanowiącymi ozdobę wnętrz, a także balkonów i tarasów.
Jak wygląda buwardia?
Buwardia doniczkowa to niski krzew o wzniesionych, sztywnych pędach, osiągających wysokość od 60 do nawet 150 cm. Pędy rośliny są dobrze rozgałęzione, tworząc gęsty pokrój. Na pędach wyrastają ciemnozielone, jajowato-lancetowate liście o długości do 6 cm. Liście mają ostro zakończone wierzchołki i wyraźnie zaznaczone nerwy
Buwardia kwitnie od późnego lata aż do zimy. Jej kwiaty są rurkowate, zebrane w baldachy i mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną lub koralową. Kwiaty przypominają kształtem trąbki, a u niektórych odmian wydzielają też słodki zapach przypominający jaśmin.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania uprawowe buwardii
Każda buwardia, zarówno wybrane gatunki, jak i wyselekcjonowane odmiany do uprawy w doniczkach, wymagają jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Roślina preferuje żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże o odczynie pH od obojętnego do lekko kwaśnego. Buwardia lubi płytkie doniczki z dobrym drenażem.
Optymalna temperatura latem wynosi 20-25°C, a zimą około 5°C.
Buwardię można rozmnażać przez sadzonki pędowe, które najlepiej pobierać w okresie styczeń-marzec. Sadzonki ukorzenia się w mieszance piasku i torfu, utrzymując temperaturę około 13-15°C.
Buwardia przechodzi okres spoczynku zimowego, podczas którego wymaga niższych temperatur i ograniczonego podlewania. Roślinę należy zabrać z balkonu lub tarasu przed pierwszymi przymrozkami, najlepiej w październiku, i przenieść do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura utrzymuje się w granicach 5-10°C.
Pielęgnacja buwardii
Buwardia wymaga regularnego podlewania oraz zraszania liści. Należy do tego używać przegotowanej, letniej wody, ponieważ źle reaguje na wodę zimną i o wysokich stężeniach soli. W czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia roślina potrzebuje dodatkowych składników odżywczych, dlatego warto ją nawozić uniwersalnym nawozem płynnym co 2-3 tygodnie.
Dodatkowo, aby uniknąć nieatrakcyjnego, wysmukłego pokroju, po zakończeniu kwitnienia warto przycinać jej pędy o połowę.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Choroby i szkodniki buwardii
Buwardia jest odporna na choroby, ale może być atakowana przez mszyce i przędziorki. W przypadku wystąpienia tych szkodników warto usunąć je mechanicznie (ręcznie lub spłukać roślinę silnym strumieniem wody) albo użyć wybranych środków ochrony roślin.
Zastosowanie buwardii – na balkon i parapet!
Buwardia jest ceniona jako roślina ozdobna, idealna do dekoracji wnętrz i balkonów. Wspaniale prezentuje się jako wyeksponowany soliter, jak i w grupie doniczek z innymi roślinami o podobnych wymaganiach (np. begonia królewska, hibiskus czy filodendrony).
Popularnym gatunkiem jest Bouvardia longiflora, która jest uprawiana z przeznaczeniem na kwiat cięty.
Odmiany buwardii
W Polsce dostępne są odmiany buwardii o kwiatach białych, czerwonych, pomarańczowych, a także dwubarwnych. Można je dostać szczególnie latem (gdy atrakcyjnie kwitną), w sklepach ogrodniczych oraz supermarketach z działami roślinnymi (np. www.leroymerlin.pl) czy sieciach sklepów takich jak Lidl.
Zdjęcia: Floradania.dk; Busan Oppa, Alena Yakusheva / AdobeStock