Logo
Logo

Juka ogrodowa / Juka karolińska (Yucca filamentosa)

Juka ogrodowa / Juka karolińska (Yucca filamentosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, rozety liściowe
 • Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: pachnące, dzwonkowate, pojedyncze
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: zwarty, kępy
 • Wysokość: 100 cm (z kwiatostanem)
 • Okres kwitnienia: VI, VII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody przydomowe, małe ogrody, skalniaki, miejsca eksponowane, pojedynczo, w grupie
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany i gatunki Ciekawostki Gdzie kupić?

  Juka ogrodowa, a poprawnie juka karolińska (Yucca filamentosa) należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Naturalnie występuje na południu Stanów Zjednoczonych. Jest popularną rośliną ogrodową, która pomimo swojego egzotycznego rodowodu może być uprawiana w ogrodach w krajach o klimacie umiarkowanym.

  Wygląd juki ogrodowej

  Jako bylina juka może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat dorastając do 70-100 cm wysokości i szerokości. Posiada sztywne, równowąskie, postrzępione i ostre na brzegach liście Zebrane w duże odziomkowe rozety. Z ich boku czasem wyrastają nitkowate włókna, które dodają roślinie dodatkowego uroku.

  Juka ogrodowa kwitnie pod koniec czerwca i w lipcu. Zakwita zwykle po 4-5 latach. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, kremowobiałe, zebrane w grona. Kwiatostan osiąga do 100 cm wysokości.

  Ważne jest, by pamiętać, że po kwitnieniu juka karolińska obumiera, jednocześnie przy roślinie tworzą się młode rozety, które po 3-4 latach będą w stanie wypuścić swoje kwiaty.

  Wymagania i uprawa juki ogrodowej

  Juka ogrodowa wymaga stanowisk słonecznych i ciepłych. Bardzo ważna jest odpowiednia ziemia dla rośliny – lekka, bardzo przepuszczalna, przeciętnie żyzna. Dobrze jeśli jest zasobna w wapń, choć juka jest bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o pH gleby. W ziemiach cięższych i mokrych juka szybko gnije i obumiera. Roślina znosi duże mrozy.

  Najlepiej sadzić ją wiosną, by miała czas na dobrze przyjęcie się w nowym miejscu. Robiąc dołek pod roślinę dobrze wyłożyć jego dno warstwą drenażu. Starsze okazy nie lubią przesadzania.

  Rozmnażanie juki wykonuje się głównie poprzez oddzielanie sadzonek korzeniowych, czyli rozet potomnych rośliny, które roślina tworzy po kwitnieniu. Można też wysiewać jej nasiona. Warto zaznaczyć, że juka ogrodowa ma bardzo żywotne korzenie i może wypuszczać młode liście, nawet z dość małych ich fragmentów.

  Pielęgnacja juki ogrodowej

  Juka ogrodowa nie wymaga podlewania jak i nawożenia, jednak dobrze reaguje na sporadyczne nawożenie, np. nawozami organicznymi. Nadadzą się również nawozy do kaktusów.

  Jukę ogrodową przycina się w dwóch momentach w ciągu wegetacji – ścina się jej przekwitnięty kwiatostan jak najniżej jest to możliwe oraz usuwa się jej suche i zamierające po zimie liście.

  Pomimo, że juka karolińska jest stosunkowo mrozoodporna, na zimę okrywa się ją po to, by środki rozet liściowych nie nasiąkły wodą i śniegiem.

  Szkodniki i choroby

  Juka ogrodowa jest bardzo odporna na szkodniki i choroby. Jedynie zbyt duża wilgoć może spowodować pojawienie się chorób grzybowych. By je zwalczyć należy stosować uniwersalne środki przeciwgrzybowe.

  Zastosowanie juki ogrodowej

  Juka ogrodowa, karolińska jest doskonałym wyborem do skalniaków czy ogrodów skalnych wystawionych na pełne słońce. To częsty wybór do ogrodów w stylu nowoczesnym oraz śródziemnomorskim. Może być stosowana jako ciekawa, egzotycznie wyglądająca roślina soliterowa lub element rabat bylinowych. Możliwa jest również uprawa juki na balkonie i tarasie w dużych donicach.

  W nasadzeniach juka dobrze prezentuje się obok niskich traw ozdobnych, rozchodników, kocanek czy też mikołajków.

  Kwiaty juk są jadalne i w krajach, gdzie rośliny te występują naturalnie (np. w Meksyku) dodaje się je do sałatek i wypieków.

  Ciekawe odmiany

  • 'Color Guard'
  • 'Ivory Towers'
  • 'Bright Edge'
  • Warto jeszcze wymienić gatunek, jukę rostrata (Yucca rostrata). Roślina również jest mrozoodporna i można ją uprawiać w Polsce. W przeciwieństwie do juki karolińskiej wytwarza kłodzinę (rodzaj pnia). Pomimo, że nie ma tak widowiskowych kwiatostanów jak juka karolińska, to ciekawa, ozdobna z liści, egzotyczna perełka do naszych ogrodów.

  Ciekawostki o juce ogrodowej

  Juka ogrodowa, której poprawna nazwa to juka karolińska, tak jak to bywa z wieloma, charakterystycznymi roślinami, doczekała się bardzo wielu różnych nazw. Są to m.in.: jukka (dwie litery "k" w nazwie wzięły się po prostu z nagminnego łączenia polskiej i łacińskiej nazwy rośliny), krępla karolińska, juka włóknista, krępla włóknista, szpilecznica włóknista czy juka nitkowata. Po angielsku roślina ma jeszcze więcej ciekawych nazw, np. Adam's needle – co znaczy "igła Adama", Spanish bayonet – "bagnet hiszpański", bear-grass – "niedźwiedzia trawa" czy też needle-palm – 'iglasta palma" (źródło: Wikipedia).

  W niektórych krajach, jukę karolińską sadzi się pod oknami pokoi, gdzie mieszkają panny, by ostre kolce roślin broniły tej drogi wejścia do domu przed nieproszonymi gośćmi.

  Gdzie kupić jukę ogrodową?

  Jukę ogrodową kupimy głównie w formie sadzonek w różnym wieku (i wielkości) ale warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również nasiona tej rośliny. Obie formy można łatwo kupić w sklepach internetowych, np. takich jak:

   

  Zdjęcia: AdobeStock, Yucca filamentosa / Forest & Kim Starr / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons, Hans Braxmeier / Pixabay

  Autor
  Juka ogrodowa / Juka karolińska
  Juka ogrodowa / Juka karolińska
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl