Juka, Jukka czy Yucca?
Która z tych nazw jest prawidłowa? Yucca to naukowa nazwa łacińska tej egzotycznej rośliny. A jej dwa spolszczenia – jukka oraz juka, są stosowane tak często wśród miłośników roślin, że prawidłowa polska nazwa rośliny, czyli krępla, jest niemal w ogóle niespotykana.
Juka to dobrze znana i popularna roślina doniczkowa. Jej egzotyczna uroda sprawia, że doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu.
Które gatunki juk uprawiać w doniczce w domu?
Juka pochodzi z półpustynnych obszarów Ameryki Południowej oraz Środkowej oraz suchych regionów Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak dracena (Dracena) i nolina (Nolina) należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Znanych jest ponad 30 gatunków z rodzaju Yucca, wiele z nich można uprawiać w mieszkaniu, a niektóre znoszą nawet mrozy. Juki w ogrodzie tworzą piękne, wysokie, białe kwiatostany, w mieszkaniu jednak kwitną bardzo rzadko.
Najbardziej popularną juką w mieszkaniu jest juka gwatemalska (Yucca guatemalensis), zwana także (Yucca elephantipes). Dużym powodzeniem cieszą się także juka aloesowa (Yucca aloifolia) i juka wyniosła (Yucca elata), zwana też juką mydlaną.
Juka często nazywana jest palmą (jednak nią nie jest), ponieważ rozety liści wyrastają z wierzchołka pnia podobnie jak u palm. Liście są ostre, jednak nie mają ząbków.
Uprawa juki w doniczce. Wymagania i pielęgnacja
W ojczyźnie juki panuje ciepły klimat, lato jest słoneczne i bardzo gorące, więc woda w glebie szybko wysycha. Juka dobrze wie jak przetrwać w tych trudnych warunkach. Podczas suszy potrafi magazynować wodę w swoich wąskich liściach pokrytych grubą skórką i woskowym nalotem, który chroni przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym.
- Stanowisko
Roślina potrzebuje dużo światła, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. W lecie juka lubi bardzo jasne, słoneczne i ciepłe miejsce. Dobrze jest wystawić ją w zaciszne, nasłonecznione miejsce na wolnym powietrzu. Zimę powinna spędzić w domu – w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Rośliny długo przebywające w zbyt ciemnych miejscach z czasem giną. Przy niedoborze światła ich liście stają się jasnozielone i wiotkie, a pędy się wyciągają. - Temperatura
W lecie doskonale rośnie w temperaturze pokojowej, w zimie należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia – Zimą juki najlepiej rosną w temperaturze około 15 °C, minimalna temperatura zimą to 10 °C.
- Woda – podlewanie i wilgotność powietrza
W lecie juka powinna być obficie podlewana (jeśli stoi na zewnątrz) lub umiarkowanie (jeśli stoi w domu). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą należy podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcie podłoża w doniczce. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni i więdnięcie liści. Roślina dobrze znosi ciepłe i suche powietrze, jednak w upalne lato powinno się zraszać jej liście miękką wodą o temperaturze pokojowej. - Ziemia – sadzenie i nawożenie
Już po kupnie roślinę trzeba przesadzić, bo zwykle rośnie w małej doniczce i substracie torfowym. Sadzimy ją do większego pojemnika, wypełnionego podłożem uniwersalnym lub specjalnym podłożem do juki. Roślinę przesadzamy na wiosnę raz na 2-3 lata, kiedy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Starszym, dużym osobnikom wystarczy wymienić, co roku górną warstwę ziemi w doniczce. Wiosną i latem warto zasilać jukę nawozem raz na dwa tygodnie, w zimie nie wymaga nawożenia. Najlepiej używać wieloskładnikowych nawozów płynnych do roślin doniczkowych lub nawozów wolno działających. Nie zaleca się nawożenia dolistnego ani nabłyszczania liści.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Biura Kwiatowego Holandia, zdjęcia: Flower Council Holland, funnyhowflowersdothat.co.uk