Logo
Logo

Juka, Jukka, Yucca | Jak uprawiać jukę w doniczce w domu?

Uprawa juki w doniczce może wydawać się wyzwaniem, ale jest to mylne przekonanie. Ta wyjątkowa roślina doniczkowa, pochodząca z Ameryki Środkowej, jest nie tylko efektownym elementem dekoracyjnym, ale także łatwa w pielęgnacji. Dowiedz się, jak zapewnić jej odpowiednie warunki świetlne, jak podlewać i nawozić, aby cieszyć się jej obfitym wzrostem i zdrowym wyglądem. Poznaj jukę (jukkę oraz yuccę) i spraw by stała się gwiazdą Twojego domu.

Streszczenie artykułu
Juka, znana również jako Yucca czy Jukka, to popularna roślina doniczkowa o egzotycznym wyglądzie, która doskonale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Pochodzi z półpustynnych obszarów Ameryki Południowej, Środkowej oraz suchych regionów USA. W swoim naturalnym środowisku jest przystosowana do trudnych warunków, potrafi magazynować wodę w liściach. W uprawie domowej potrzebuje dużo światła, ale nie bezpośredniego. W lecie preferuje jasne, ciepłe miejsce, natomiast zimą powinna być przechowywana w chłodniejszym pomieszczeniu. Podlewanie powinno być umiarkowane, a podłoże stale wilgotne. Juka dobrze rośnie w podłożu uniwersalnym lub specjalnym dla juki. Warto ją nawozić w okresie wiosenno-letnim.
Spis treści
Jaka jest prawidłowa nazwa juki? Która juka nadaje się do uprawy w doniczce? Jak uprawiać jukę?

Juka, Jukka czy Yucca?

Która z tych nazw jest prawidłowa? Yucca to naukowa nazwa łacińska tej egzotycznej rośliny. A jej dwa spolszczenia – jukka oraz juka, są stosowane tak często wśród miłośników roślin, że prawidłowa polska nazwa rośliny, czyli krępla, jest niemal w ogóle niespotykana.

Juka to dobrze znana i popularna roślina doniczkowa. Jej egzotyczna uroda sprawia, że doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu.

Które gatunki juk uprawiać w doniczce w domu?

Juka pochodzi z półpustynnych obszarów Ameryki Południowej oraz Środkowej oraz suchych regionów Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak dracena (Dracena) i nolina (Nolina) należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Znanych jest ponad 30 gatunków z rodzaju Yucca, wiele z nich można uprawiać w mieszkaniu, a niektóre znoszą nawet mrozy. Juki w ogrodzie tworzą piękne, wysokie, białe kwiatostany, w mieszkaniu jednak kwitną bardzo rzadko.

Najbardziej popularną juką w mieszkaniu jest juka gwatemalska (Yucca guatemalensis), zwana także (Yucca elephantipes). Dużym powodzeniem cieszą się także juka aloesowa (Yucca aloifolia) i juka wyniosła (Yucca elata), zwana też juką mydlaną.

Juka często nazywana jest palmą (jednak nią nie jest), ponieważ rozety liści wyrastają z wierzchołka pnia podobnie jak u palm. Liście są ostre, jednak nie mają ząbków.

Jak uprawiać jukę w doniczce Jak uprawiać jukę w doniczce

Juka w postaci dużego drzewka wymaga sporo miejsca w mieszkaniu. Na szczęście roślina występuje w wielu odmianach i rozmiarach i zamiast dużego drzewa można kupić mniejszy okaz, odpowiedni do wysokości mieszkania.

Uprawa juki w doniczce. Wymagania i pielęgnacja

W ojczyźnie juki panuje ciepły klimat, lato jest słoneczne i bardzo gorące, więc woda w glebie szybko wysycha. Juka dobrze wie jak przetrwać w tych trudnych warunkach. Podczas suszy potrafi magazynować wodę w swoich wąskich liściach pokrytych grubą skórką i woskowym nalotem, który chroni przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym.

 • Stanowisko
  Roślina potrzebuje dużo światła, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. W lecie juka lubi bardzo jasne, słoneczne i ciepłe miejsce. Dobrze jest wystawić ją w zaciszne, nasłonecznione miejsce na wolnym powietrzu. Zimę powinna spędzić w domu – w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Rośliny długo przebywające w zbyt ciemnych miejscach z czasem giną. Przy niedoborze światła ich liście stają się jasnozielone i wiotkie, a pędy się wyciągają.

 • Temperatura
  W lecie doskonale rośnie w temperaturze pokojowej, w zimie należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia – Zimą juki najlepiej rosną w temperaturze około 15 °C, minimalna temperatura zimą to 10 °C.

Jak uprawiać jukę w doniczce

Rośliny sprzedawane są zwykle w postaci fragmentu pnia z jedną lub dwiema rozetami liści na wierzchołku, rzadziej w postaci pojedynczej rozety liści. Ukorzeniony pień nie przyrasta, rośnie jedynie rozeta liści.

 • Woda – podlewanie i wilgotność powietrza
  W lecie juka powinna być obficie podlewana (jeśli stoi na zewnątrz) lub umiarkowanie (jeśli stoi w domu). Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą należy podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcie podłoża w doniczce. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni i więdnięcie liści. Roślina dobrze znosi ciepłe i suche powietrze, jednak w upalne lato powinno się zraszać jej liście miękką wodą o temperaturze pokojowej.

 • Ziemia – sadzenie i nawożenie
  Już po kupnie roślinę trzeba przesadzić, bo zwykle rośnie w małej doniczce i substracie torfowym. Sadzimy ją do większego pojemnika, wypełnionego podłożem uniwersalnym lub specjalnym podłożem do juki. Roślinę przesadzamy na wiosnę raz na 2-3 lata, kiedy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Starszym, dużym osobnikom wystarczy wymienić, co roku górną warstwę ziemi w doniczce. Wiosną i latem warto zasilać jukę nawozem raz na dwa tygodnie, w zimie nie wymaga nawożenia. Najlepiej używać wieloskładnikowych nawozów płynnych do roślin doniczkowych lub nawozów wolno działających. Nie zaleca się nawożenia dolistnego ani nabłyszczania liści.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Biura Kwiatowego Holandia, zdjęcia: Flower Council Holland, funnyhowflowersdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co to jest juka i skąd pochodzi?

  Juka to popularna roślina doniczkowa o egzotycznym wyglądzie, pochodząca z półpustynnych obszarów Ameryki Południowej, Środkowej oraz suchych regionów USA.
 • Jakie są najpopularniejsze gatunki juki do uprawy w domu?

  Najpopularniejsze gatunki to juka gwatemalska (Yucca guatemalensis), juka aloesowa (Yucca aloifolia) i juka wyniosła (Yucca elata).
 • Jakie warunki są najlepsze dla uprawy juki w doniczce?

  Juka wymaga dużo światła, najlepiej bezpośredniego nasłonecznienia, w lecie ciepłego i jasnego miejsca, a zimą chłodniejszego pomieszczenia z temperaturą około 15°C.
 • Jak podlewać i nawozić jukę?

  Latem juka powinna być obficie podlewana, zimą umiarkowanie, aby podłoże było lekko wilgotne. Nawożenie raz na dwa tygodnie wiosną i latem, zimą nie wymaga nawożenia.
 • Jakie podłoże jest najlepsze dla juki?

  Po zakupie roślinę należy przesadzić do większego pojemnika z podłożem uniwersalnym lub specjalnym dla juki. Roślinę przesadza się na wiosnę raz na 2-3 lata.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Juka, Jukka, Yucca | Jak uprawiać jukę w doniczce w domu?
Juka, Jukka, Yucca | Jak uprawiać jukę w doniczce w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość

27-07-2021 15:56

ile kosztuje yoki

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl