Logo
Logo

Miłka okazała (Eragrostis spectabilis)

Miłka okazała (Eragrostis spectabilis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
 • Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: czerwone, różowe
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Pokrój: kępy
 • Wysokość: 20-45 cm
 • Okres kwitnienia: VIII, IX
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, pojemniki
 • Miłka okazała (Eragrostis spectabilis) to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Jej ojczyzną jest Ameryka Północna i Środkowa, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

  Miłka okazała jest wieloletnią, choć niezbyt długowieczną trawą, dorastającą zwykle do ok. 20-45 cm wys. Roślina tworzy odziomkowe, wąskie, mocne, miękko i delikatnie owłosione, zielone, ostro zakończone, rozkładające się na boki liście, które układają się w kępie dość nieregularnie. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono lub brązowo, dzięki czemu mogą stanowić istotny akcent kolorystyczny w ogrodzie.

  Trawa kwitnie późnym latem (VIII-IX), wydając na szczycie rozgałęzionych, cienkich pędów bardzo drobne, czerwono-różowe kwiaty, zebrane w duże, wiechowate, ażurowe kwiatostany, które unosząc się ponad liśćmi wyglądają, jak puszyste, czerwono-różowe "chmurki".

  Miłka okazała to trawa kępkowa, która nie tworzy rozłogów lub tworzy je bardzo krótkie.

  Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
  Przeczytaj także
  Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

  Wymagania i uprawa

  Miłka okazała nie jest trawą szczególnie wymagającą. W uprawie oczekuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, piaszczystej, ciepłej, suchej lub umiarkowanie wilgotnej gleby. Doskonale znosi suszę i jest dostatecznie mrozoodporna, więc nie wymaga zimowego okrycia. Zimą bardziej od niskich temperatur, zagraża jej mokre podłoże, dlatego najlepiej sadzić ją na wyższych rabatach, skąd woda będzie mogła swobodnie odpływać.

  Miłkę rozmnaża się zwale z nasion (na dobrych stanowiskach daje samosiew), ale odmiany poleca się rozmnażać wegetatywnie, przez podział dorosłych egzemplarzy.

  Zastosowanie

  Miłka okazała to trawa bardzo wszechstronna, mająca w ogrodzie wiele zastosowań. Doskonale nadaje się do uprawy w ogródkach żwirowych i na skalniakach. Można z niej tworzyć także obwódki rabat lub szpalery wzdłuż chodników. Pięknie wygląda w jednogatunkowych grupach na tle kamieni lub na rabatach trawiastych, w zestawieniu z innymi trawami ozdobnymi. Doskonale nadaje się też do ogrodów preriowych, orientalnych i naturalistycznych.

  Może mieć zastosowanie jako atrakcyjna roślina okrywowa w miejscach słonecznych i suchych. Na rabatach może też tworzyć ciekawe zestawienia z innymi roślinami ozdobnymi jak np. juka karolińska, bukszpan, rozchodnik okazały, krwawnik pospolity czy rudbekia.

  Ciekawostki

  Urokliwy, eteryczny wygląd jej ażurowych, czerwono-różowych kwiatostanów, kojarzony jest z miłością, do czego nawet nawiązuje nazwa gatunku. Po grecku eros to miłość, a agrostis – trawa. Roślina bywa też czasem określana jako "trawa miłości" (ang. lovegrass).

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: MartinaUnbehauen/Depositphotos

  Powiązane tematy