Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
12
Do góry

Jak uprawiać kalanchoe w domu?

Kalanchoe to mnóstwo wspaniałych roślin, łatwych w pielęgnacji i dobrze wyglądających przez długi czas. Nie dziwi więc, że cieszą się taką popularnością jako rośliny doniczkowe. Sprawdzą się również na rabacie, na balkonie lub patio wiosenną i letnią porą, ponieważ tolerują zarówno słońce, jak i cień. Kwitną bez końca.

Kalanchoe należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), która liczy wiele innych domowych roślin doniczkowych, takich jak grubosz i eszeweria oraz wiele innych popularnych sukulentów.

Najbardziej popularną kwitnącą rośliną z tego rodzaju jest Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana). Dostępne jest w wielu kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, białym, różowym, liliowym, łososiowym i dwukolorowych. Kwiaty mogą być pojedyncze (np. odmiana 'Calanday') lub podwójne (np. 'Calandiva' lub 'Rosalina'). Rozmiar kwiatów również się różni – na rynku coraz więcej dostępnych jest odmian z większymi kwiatami. Seria Bells oferuje inne kształty kwiatów. Te kalanchoe mają jasnozielone poduszki, z których wyrastają kwiaty w kształcie dzwonków. Mirabella ma dużo mniejsze kwiaty, które szczególnie polecane są na patio.

Oprócz kwitnących kalanchoe dostępne są również te z atrakcyjnym i gęstym listowiem. Najbardziej znane jest kalanchoe wiechowate (K. thyrsiflora).

Kalanchoe przykuwa wzrok kolorem kwiatów (nadaje się również do kokedamy) – świetnie się sprawdza jako prezent na róże okazje: czerwony na walentynki, czerwony i biały na Boże Narodzenie, żółty na Wielkanoc, różowy na Dzień Matki i pomarańczowy na jesień.


Miniodmiany będą doskonale się prezentować jako "skalniak" we wnętrzach: z eszewerią lub gruboszem. Te maleńkie odmiany są również dobrym pomysłem na prezent dla dzieci, jako ich pierwsza roślina. Kalanchoe daje sobie radę w pojemnikach i koszykach, ponadto jest tanie i powszechnie dostępne. Doskonale radzi sobie ze słońcem – dzięki temu może urozmaicić parapet całą gamą kolorów.

kalanchoe w mieszkaniu fot. Flower Council Holland

Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe?

 • Kalanchoe to roślina krótkiego dnia. Oznacza to, że formuje pąki, gdy dzień trwa krócej niż 12 godzin. Hodowcy mają możliwość kombinowania z dniem i nocą. Dlatego też krótkie i długie dni można odtworzyć w szklarni, aby roślina kwitła cały rok. Kwiaty powinny być nierozwinięte, z widocznym kolorem.

 • Kupując kalanchoe, warto zwrócić uwagę na rozmiar doniczki (dostępne są miniaturowe, aż do sporych rozmiarów misek), średnicę i grubość rośliny, liczbę pąków i poziom dojrzałości.

 • Sprawdź, czy roślina nie ma szkodników i chorób. Jeśli kwiaty lub listowie są uszkodzone lub mają skazę, często może to być wynikiem transportu lub przechowywania. Zwiędłe kwiaty lub żółte liście wskazują na to, że roślina nie jest w najlepszej formie. Jeśli przestrzenie między liśćmi są zbyt wilgotne przez długi czas, roślinę może zaatakować szara pleśń.

 • Upewnij się, że roślina ma odpowiednią ilość światła, aby zapobiec wyciąganiu łodyg kwiatowych. Kalanchoe nie radzi sobie z temperaturami poniżej 12°C. Pozostaw roślinę w celofanie podczas transportu i przechowywania, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zimnem. Istnieje również ryzyko uszkodzenia kalanchoe, gdy roślina zostanie umieszczona na zewnątrz. Pilnuj temperatury.

kalanchoe w doniczce fot. Flower Council Holland kwitnące kalanchoe fot. Flower Council Holland

Jak pielęgnować kalanchoe w domu?

Grube mięsiste listowie – kwitnące kalanchoe jest sukulentem – oznacza, że roślina wymaga minimalnej pielęgnacji, więc jest idealna dla osób, które nie są urodzonymi ogrodnikami.

 • Stanowisko
  Kalanchoe preferuje stanowisko jasne do słonecznego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pamiętaj, aby na termometrze było powyżej 12°C, jeśli roślina ma stać na powietrzu.

 • Podlewanie
  Roślina magazynuje wilgoć w grubych liściach; wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Lepiej unikać zbyt częstego nawadniania: gleba może być nawet zbyt sucha niż za wilgotna.

 • Nawożenie
  Stosuj nawóz raz na dwa tygodnie, aby bujnie i długo kwitła. Rośliny kwitnące wykorzystują więcej energii i substancji odżywczych niż rośliny zielone.

 • Czyszczenie
  Ostrożnie usuwaj zwiędłe kwiaty, unikając uszkodzenia nowych pąków.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu