Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę) w domu? Sprawdź!
Kalanchoe to mnóstwo wspaniałych roślin, łatwych w pielęgnacji i dobrze wyglądających przez długi czas. Nie dziwi więc, że cieszą się taką popularnością jako rośliny doniczkowe. Sprawdzą się również na rabacie, na balkonie lub patio wiosenną i letnią porą, ponieważ tolerują zarówno słońce, jak i cień. Kwitną bez końca!
Czy kalanchoe to żyworódka?
Kalanchoe, żyworódka należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), która liczy wiele innych domowych roślin doniczkowych, takich jak grubosz i eszeweria oraz wiele innych popularnych sukulentów.
Najbardziej popularną kwitnącą rośliną z tego rodzaju jest Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana). Dostępne jest w wielu kolorach kwiatów: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, białym, różowym, liliowym, łososiowym i dwukolorowych.
- Kwiaty mogą być pojedyncze (np. odmiana 'Calanday') lub podwójne (np. 'Calandiva' lub 'Rosalina').
- Rozmiar kwiatów również się różni – na rynku coraz więcej dostępnych jest odmian z większymi kwiatami.
- Seria roślin o nazwie Bells oferuje również inne kształty kwiatów. Te kalanchoe mają jasnozielone poduszki, z których wyrastają kwiaty w kształcie dzwonków.
- Mirabella ma dużo mniejsze kwiaty, które szczególnie polecane są na patio.
- Oprócz kwitnących kalanchoe dostępne są również te z atrakcyjnym i gęstym listowiem. Najbardziej znane jest kalanchoe wiechowate (K. thyrsiflora).
Kalanchoe to idealna roślina na prezent!
Kalanchoe przykuwa wzrok kolorem kwiatów – świetnie się sprawdza jako prezent na róże okazje: czerwony na walentynki, czerwony i biały na Boże Narodzenie, żółty na Wielkanoc, różowy na Dzień Matki i pomarańczowy na jesień.
Mini-odmiany razem z eszewerią lub gruboszem będą się doskonale prezentować jako "domowy skalniak". Te maleńkie rośliny są również dobrym pomysłem na prezent dla dzieci, jako ich pierwsza roślina.
Kalanchoe daje sobie radę w pojemnikach i koszykach, ponadto jest tanie i powszechnie dostępne. Doskonale radzi sobie ze słońcem – dzięki temu może urozmaicić parapet całą gamą kolorów. |
Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe? Jak wybrać zdrową roślinę na lata?
- Kwiaty powinny być nierozwinięte, z widocznym kolorem. Kalanchoe to roślina krótkiego dnia – oznacza to, że formuje pąki, gdy dzień trwa krócej niż 12 godzin. Hodowcy mają możliwość sterowania oświetleniem, dlatego też krótkie i długie dni można odtworzyć w szklarni, aby roślina kwitła cały rok.
- Kupując kalanchoe, warto zwrócić uwagę na rozmiar doniczki. Nie powinna być ani za duża i oczywiście nie za mała.
- Istotna jest również średnica i grubość rośliny jak również liczba pąków.
- Koniecznie sprawdź, czy roślina nie ma szkodników i chorób. Jeśli kwiaty lub listowie są uszkodzone lub mają skazę, często może to być wynikiem transportu lub przechowywania. Zwiędłe kwiaty lub żółte liście wskazują na to, że roślina nie jest w najlepszej formie. Jeśli przestrzenie między liśćmi są zbyt wilgotne przez długi czas, roślinę może zaatakować szara pleśń.
- Kalanchoe nie radzi sobie z temperaturami poniżej 12°C. Pozostaw roślinę w celofanie podczas transportu i przechowywania, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych zimnem.
Łatwa pielęgnacja kalanchoe
Grube, mięsiste listowie sprawia, że roślina wymaga minimalnej pielęgnacji – jest idealna dla osób, które nie są urodzonymi ogrodnikami.
- STANOWISKO | Gdzie ustawić kalanchoe?
Kalanchoe preferuje stanowisko jasne do słonecznego, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pamiętaj, aby na termometrze było powyżej 12°C, jeśli roślina ma stać na powietrzu. - PODLEWANIE | Jak często podlewać kalanchoe?
Roślina magazynuje wilgoć w grubych liściach; wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, przy czym starać się nie moczyć jej liści. Lepiej unikać zbyt częstego nawadniania: gleba powinna być zbyt sucha niż za wilgotna! - NAWOŻENIE | Jak często nawozić kalanchoe?
Stosuj nawóz raz na dwa tygodnie, aby bujnie i długo kwitła. Rośliny kwitnące wykorzystują więcej energii i substancji odżywczych niż rośliny zielone.
- CZYSZCZENIE | Jak pielęgnować kalanchoe?
Ostrożnie usuwaj zwiędłe kwiaty, unikając uszkodzenia nowych pąków. - PRZYCINANIE | Jak przycinać kalanchoe?
Roślinę można przyciąć po kwitnieniu, by się rozkrzewiła. Najlepiej nie robić tego zbyt mocno, a jedynie uszczykiwać jej wierzchołki.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk
Komentarze