Zielistka Sternberga (łac. Chlorophytum comosum) to roślina, którą można spotkać w wielu domach i biurach. Zachwyca dekoracyjnymi, pasiastymi liśćmi i zdolnością do oczyszczania powietrza. Jest wytrzymała, ale odpowiednie nawożenie pozwala jej w pełni rozwinąć swój potencjał.
Kiedy i jak często nawozić zielistkę?
Okres wegetacji, czyli wzrostu zielistki trwa od marca do końca września. To właśnie wtedy wymaga regularnego nawożenia, by roślina była zdrowa i miała gęste, soczyście zielone liście.
Jesienią i zimą zielistka spowalnia wzrost i pobiera mniej składników z gleby – przechodzi w stan spoczynku. Jeśli rośnie w chłodniejszym pomieszczeniu, nawożenie można całkowicie wstrzymać. Natomiast w cieplejszym miejscu (np. na parapecie), gdzie nadal wypuszcza nowe liście, warto stosować nawóz, ale nie częściej niż raz na miesiąc i w zmniejszonej dawce.
Jakie nawozy są najlepsze dla zielistki?
Dobrze dobrany nawóz sprawia, że roślina jest bujna i zdrowa. Zielistka najlepiej reaguje na preparaty bogate w azot, który wspomaga wzrost liści.
Nawozy mineralne
W sklepach ogrodniczych można znaleźć gotowe mieszanki do roślin zielonych, które zawierają odpowiednie proporcje składników odżywczych. Zielistka dobrze rośnie przy stosowaniu płynnych nawozów do roślin zielonych – łatwe w aplikacji, szybko się wchłaniają, nawozów granulowanych – wolniej uwalniają składniki, wystarczy stosować je raz na kilka tygodni, jak i uniwersalnych nawozów do roślin domowych – sprawdzą się, jeśli mają wysoką zawartość azotu.
Nawozy naturalne
Osoby preferujące ekologiczne metody mogą sięgnąć po nawozy organiczne i domowe sposoby odżywiania, które dostarczają zielistce niezbędnych składników odżywczych w naturalny sposób.
Wśród najlepszych opcji wiele osób wymienia Biohumus – nawóz na bazie odchodów dżdżownic, bogaty w mikroelementy, delikatny dla roślin, oraz gnojówkę z pokrzyw – dostarcza azotu i wzmacnia odporność zielistki.

Jak prawidłowo nawozić zielistkę, by jej nie zaszkodzić?
Aby nawożenie było skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:
- Zawsze stosować nawóz na wilgotne podłoże. Nawożenie suchej ziemi może spowodować uszkodzenie korzeni.
- Unikać zbyt wysokich dawek. Nadmiar składników odżywczych prowadzi do osłabienia rośliny i żółknięcia liści.
- Stosować nawozy w formie płynnej podczas podlewania. Dzięki temu składniki są równomiernie rozprowadzane w glebie.
- Raz na kilka miesięcy przepłukać ziemię czystą wodą. Pomaga to usunąć nadmiar soli mineralnych, które mogą gromadzić się w podłożu.
Objawy niedoboru i nadmiaru składników odżywczych
Zielistka jest rośliną odporną, ale brak nawożenia może wpłynąć na jej wygląd. Objawy niedoboru składników odżywczych to:
- Bladozielone liście – oznaka braku azotu.
- Powolny wzrost – wynik niedoboru fosforu.
- Brak nowych rozłogów – roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości składników mineralnych.
Przenawożenie również może być szkodliwe. Jeśli zielistka otrzymuje zbyt dużo nawozu, jej liście mogą:
- Żółknąć i brązowieć na końcach – nadmiar soli mineralnych prowadzi do zasolenia gleby.
- Tracić naturalny pokrój – nadmiar azotu sprawia, że liście stają się wydłużone i mniej zwarte.
- Zasychać mimo regularnego podlewania – korzenie mogą zostać uszkodzone przez zbyt wysokie stężenie nawozów.
Jeśli roślina wykazuje objawy przenawożenia, najlepiej przepłukać podłoże dużą ilością wody i ograniczyć nawożenie na kilka tygodni.

Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly