Znajoma przez dłuższy okres czasu podlewała rośliny tylko taką wodą. To doprowadziło do pojawienia się przędziorków, wciornastków oraz chorób grzybowych. Odporność roślin znacznie się pogorszyła, a ich pozornie zdrowe pędy zaczęły obumierać. W tym artykule chcę przestrzec was, aby zaniechać takiego podlewania, które doprowadza wasze rośliny do ruiny. Przeczytajcie moją poradę poniżej. Wasze roślinki wam za to podziękują i odbiją z nowymi pędami i liśćmi.
Tak podlewacie rośliny doniczkowe? Będą marnieć bardzo szybko!
Rośliny doniczkowe w naszych domach wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby odwdzięczyć się bujnym listowiem i kwiatami. Należy pamiętać o czyszczeniu liści, dokładnym nawożeniu, oraz nawodnieniu. To ostatnie potrafi nastręczyć pewnych komplikacji, które potem maja swoje konsekwencje. Jakie? Gnicie korzeni, zbrązowiałe końcówki liści oraz zwiędłe łodygi.
Jak do tego nie dopuszczać? Jedną z najprostszych zasad jest temperatura wody. Nie może to być zimna, prosto z kranu. W ten sposób gwarantujecie roślinom szok termiczny, do którego nie będą przygotowane. Powinna być to delikatnie letnia woda, a najlepiej z filtra, miększa niż ta znajdująca się prosto z rur.
Gdy tylko zaczniecie wprowadzać tę zasadę w życie okaże się, że wasze rośliny odżyją i będą w lepszej kondycji niż dotychczas.
Jak często podlewać najpopularniejsze rośliny doniczkowe?
Niestety wielu ogrodników amatorów popełnia jeden poważny błąd. Przelewa swoje rośliny dając podłoże do pojawienia się chorób grzybowych oraz szkodników. Nie inaczej będzie z gniciem korzeni, które może nastąpić bardzo szybko. Postanowiłam podzielić się z wami krótką ściągawką, która pozwoli w łatwy sposób przypomnieć sobie, jak często należy podlewać wybrane rośliny doniczkowe w domu:
Alokazja - w przypadku tej rośliny wystarczy podlewać raz na tydzień
Hortensja w doniczce - najlepiej to robić raz w tygodniu obfitą ilością wody - w przypadku wyższych temperatur, dwa razy w tygodniu,
Sterlicja - utrzymujcie lekko wilgotne podłoże, podlewając raz w tygodniu,
Zamiokulkas - wystarczy to robić raz na 2 tygodnie, aby nie dopuścić do gnicia bryły korzeniowej,
Skrzydłokwiat - to roślina, która lubi być dobrze nawodniona - należy ją podlewać co 3 dni,
Pieniążek - to roślina, którą warto nawadniać 2-3 razy w tygodniu, w zależności od wysuszenia podłoża,
Grubosz - nie wolno przelewać tej rośliny - wystarczy porcja wody raz na 2 tygodnie, a zima jedynie raz w miesiącu,
Aloes - odpowiednia porcja wody wystarczy mu podczas podlewania raz na 2 tygodnie,
Azalia - lubi silne nawodnienie podłoża, dlatego optymalnie należy to robić co 2 dni,
Fiołek afrykański - podlewajcie 2 razy w tygodniu pamiętając, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Aerogondo / AdobeStock