Logo
Logo

Tylko w ten sposób podlewacie rośliny? Możecie szykować już kosz na śmieci, będzie potrzebny

Obecnie mam w swojej kolekcji sporo roślin doniczkowych, które mają przeróżne wymagania. Od poziomu wilgotności powietrza, nasłonecznienie czy intensywność podlewania. To ostatnie jest niezwykle ważne dla mnie, gdyż można przesadzić zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Wszyscy zapominalscy, jak i nadgorliwi ogrodnicy powinni pamiętać, że przesada nie jest dobra w żadnym wypadku.

Spis treści
Co zrobić, aby rośliny nie marniały po podlewaniu? Jak często podlewać najpopularniejsze rośliny doniczkowe?

Znajoma przez dłuższy okres czasu podlewała rośliny tylko taką wodą. To doprowadziło do pojawienia się przędziorków, wciornastków oraz chorób grzybowych. Odporność roślin znacznie się pogorszyła, a ich pozornie zdrowe pędy zaczęły obumierać. W tym artykule chcę przestrzec was, aby zaniechać takiego podlewania, które doprowadza wasze rośliny do ruiny. Przeczytajcie moją poradę poniżej. Wasze roślinki wam za to podziękują i odbiją z nowymi pędami i liśćmi.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Tak podlewacie rośliny doniczkowe? Będą marnieć bardzo szybko!

Rośliny doniczkowe w naszych domach wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby odwdzięczyć się bujnym listowiem i kwiatami. Należy pamiętać o czyszczeniu liści, dokładnym nawożeniu, oraz nawodnieniu. To ostatnie potrafi nastręczyć pewnych komplikacji, które potem maja swoje konsekwencje. Jakie? Gnicie korzeni, zbrązowiałe końcówki liści oraz zwiędłe łodygi.

Jak do tego nie dopuszczać? Jedną z najprostszych zasad jest temperatura wody. Nie może to być zimna, prosto z kranu. W ten sposób gwarantujecie roślinom szok termiczny, do którego nie będą przygotowane. Powinna być to delikatnie letnia woda, a najlepiej z filtra, miększa niż ta znajdująca się prosto z rur.

Gdy tylko zaczniecie wprowadzać tę zasadę w życie okaże się, że wasze rośliny odżyją i będą w lepszej kondycji niż dotychczas.

Jak często podlewać najpopularniejsze rośliny doniczkowe?

Niestety wielu ogrodników amatorów popełnia jeden poważny błąd. Przelewa swoje rośliny dając podłoże do pojawienia się chorób grzybowych oraz szkodników. Nie inaczej będzie z gniciem korzeni, które może nastąpić bardzo szybko. Postanowiłam podzielić się z wami krótką ściągawką, która pozwoli w łatwy sposób przypomnieć sobie, jak często należy podlewać wybrane rośliny doniczkowe w domu:

Alokazja - w przypadku tej rośliny wystarczy podlewać raz na tydzień

Hortensja w doniczce - najlepiej to robić raz w tygodniu obfitą ilością wody - w przypadku wyższych temperatur, dwa razy w tygodniu,

Sterlicja - utrzymujcie lekko wilgotne podłoże, podlewając raz w tygodniu,

Zamiokulkas - wystarczy to robić raz na 2 tygodnie, aby nie dopuścić do gnicia bryły korzeniowej,

Skrzydłokwiat - to roślina, która lubi być dobrze nawodniona - należy ją podlewać co 3 dni,

Pieniążek - to roślina, którą warto nawadniać 2-3 razy w tygodniu, w zależności od wysuszenia podłoża,

Grubosz - nie wolno przelewać tej rośliny - wystarczy porcja wody raz na 2 tygodnie, a zima jedynie raz w miesiącu,

Aloes - odpowiednia porcja wody wystarczy mu podczas podlewania raz na 2 tygodnie,

Azalia - lubi silne nawodnienie podłoża, dlatego optymalnie należy to robić co 2 dni,

Fiołek afrykański - podlewajcie 2 razy w tygodniu pamiętając, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Aerogondo / AdobeStock

Autor
Tylko w ten sposób podlewacie rośliny? Możecie szykować już kosz na śmieci, będzie potrzebny
Tylko w ten sposób podlewacie rośliny? Możecie szykować już kosz na śmieci, będzie potrzebny
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy