Logo
Logo

Zakochany w roślinach domowych? Te 10 gatunków sprawi, że zmienisz zdanie. Robią więcej problemów niż radości

Niektóre rośliny domowe, które wyglądają tak obiecująco w sklepie, w krótkim czasie po ich przyniesieniu do domu okazują się być prawdziwym koszmarem! Czy to przez ich wymagającą pielęgnację, skłonność do chorób, czy po prostu pech, który wydaje się za nimi podążać? Ciężko stwierdzić. 

Robiąc ankietę wśród miłośników domowych roślin doniczkowych, wiele osób wskazało wiele "problematycznych" lub "najgorszych" gatunków. Przedstawiamy 10 roślin – te nie zostałyby wybrane przez nikogo drugi raz!

Istnieją rośliny doniczkowe, które naprawdę potrafią do siebie zrazić i zyskują miano "najgorszych". Wiele osób nie decyduje się dać im drugiej szansy. Zobacz, które gatunki i odmiany mogą przynieść więcej zmartwień niż radości i sprawdź, czy zgadzasz się z tym wyborem.

10 najgorszych roślin domowych do kupienia w sklepach

1. Trójskrzyn pstry, kroton

Kroton, trójskrzyn pstry (Codiaeum variegatum)
Fot. Mehmet Gokhan Bayhan / AdobeStock

Kroton, czyli trójskrzyn pstry (łac. Codiaeum variegatum pictum) to roślina o pięknych, kolorowych liściach, która może stać się prawdziwym utrapieniem dla swoich właścicieli. Ma bardzo dokładne i wysokie wymagania względem wilgotności podłoża i powietrza oraz tendencję do przyciągania szkodników, takich jak przędziorki. Roślina też bardzo łatwo zrzuca liście – wystarczy jeden dzień, w którym błędnie zadbamy o kroton, a ten bez wątpienia nam to pokaże.

2. Bluszcz

Bluszcz doniczkowy (Hedera)
Fot. Phuttharak / AdobeStock

Zaskakującą pozycją jest bluszcz (łac. Hedera), odmiany do uprawy w warunkach domach. To kolejna roślina, która np. może stać się magnesem na roztocza. Chociaż wygląda efektownie w wiszących koszach czy w towarzystwie innych roślin domowych, jej pielęgnacja może być wyzwaniem. Poza tym łatwo go przesuszyć, gdyż lubi chłodne, zacienione miejsca (w mieszkaniu, szczególnie zimą) będzie cierpiał z powodu ogrzewania i niskiej wilgotności powietrza. 

3. Zanokcica gniazdowa (paproć)

Zanokcica (Asplenium)
Fot. FotoHelin / AdobeStock

Zanokcica (łac. Asplenium nidus) jest rośliną, która wymaga stałego nawilżenia gleby. Jest również podatna na choroby, takie jak zgnilizna korzeniowa czy plamistość liści. Ta bardzo wymagająca pielęgnacja, która bazuje na dokładnym i bezbłędnym podlewaniu rośliny sprawia, że wielu hodowców decyduje się na rezygnację z jej uprawy.

4. Starzec Rowleya

Starzec Rowleya (Senecio rowleyana)
Fot. knipseria / AdobeStock

Starzec Rowleya (łac. Senecio rowleyanus) to sukulent o wyjątkowo uroczym wyglądzie. Jego okrągłe liście na długich zwisających, cienkich pędach wyglądają jak sznury pereł. Wielu osobom ta roślina też sprawia problemy, gdyż pomimo przynależenia do sukulentów, wymaga dokładniejszego dbania o podlewanie. Trzeba jej zapewnić bardzo dobrze przepuszczalną ziemię. Starca łatwo jest przelać!

5. Alokazja

Alokazja, zakleśń (Alocasia)
Fot. eddows / AdobeStock

Alokazja, czyli zakleśń (łac. Alocasia), to roślina, która zyskała złą sławę przez to, że ma tendencję do "umierania" przed kwitnieniem. Wymaga dość wysokich temperatur (spadek już poniżej 18 stopni może ją uszkodzić), wysokiej wilgotności, lekko suchego podłoża i jasnego stanowiska, ale nie bezpośredniego słońca.

6. Gardenia jaśminowata

Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)
Fot. Zhuravleva Katia / AdobeStock

Gardenia jaśminowata (łac. Gardenia jasminoides) jest często wybierana przez jej wyjątkowe zimowe kwiaty. Szybko jednak okazuje się, że roślina jest trudna w uprawie. Potrzeby dotyczące wysokiej wilgotności, kwaśnej gleby, i specyficznych warunków świetlnych sprawiają, że utrzymanie jej w dobrym zdrowiu staje się wyzwaniem. Dodatkowo, gardenie są podatne na szereg problemów, takich jak żółknięcie liści i ataki szkodników.

7. Niedośpian

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)
Fot. Mlle Sonyah / AdobeStock

Niedośpian (łac. Hypoestes phyllostachya) nie jest tak popularny i często spotykany w sklepach, tak jak powyższe gatunki. Czynnikiem, który sprawia, że jest trudny w uprawie i problematyczny to m.in. specyficzne wymagania w stosunku do światła. Zbyt mocno operujące promienie słońca powodują jego przypalenie, podczas gdy zbyt mała ilość światła prowadzi do gnicia korzeni.

8. Figowiec (fikus) dębolistny

Figowiec dębolistny (Ficus lyrata)
Fot. fascinadora /  AdobeStock

Figowiec dębolistny (łac. Ficus lyrata) kusi swoimi dużymi, pięknymi liśćmi, które wydają się bardzo wytrzymałe, ale w rzeczywistości jest to gatunek dość kapryśny. Roślina wymaga dużo więcej pracy niż można przypuszczać. Potrzebuje jasnego, równomiernego światła i wilgotnej gleby, ale przelanie go skutkuje jego śmiercią. Zimą trzeba go przetrzymywać w chłodniejszych pomieszczeniach, a suche powietrze bardzo mu szkodzi. Uwaga – jest toksyczny dla kotów!

9. Filodendron Birkin

Filodendron Birkin
Fot. Marina Meshcherskaia / AdobeStock

Filodendron Birkin (łac. Philodendron birkin) może sprawiać problemy ze wzrostem i brązowieniem liści. Niektórzy twierdzą, że roślina lepiej rośnie na zewnątrz, co może być zaskoczeniem dla miłośników roślin domowych.

10. Muchołówka amerykańska, muchołapka

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula)
Fot. dianacoman / AdobeStock

Muchołówka amerykańska (łac. Dionaea muscipula) zwana czasem muchołapką, to roślina, która wymaga "karmienia" żywymi owadami. Jest to trudne do zrealizowania w domowych warunkach, a utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest kolejnym wyzwaniem.

Zdjęcie tytułowe, kolaż: zdjęcia z tekstu

Autor
Zakochany w roślinach domowych? Te 10 gatunków sprawi, że zmienisz zdanie. Robią więcej problemów niż radości
Zakochany w roślinach domowych? Te 10 gatunków sprawi, że zmienisz zdanie. Robią więcej problemów niż radości
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl