Istnieją rośliny doniczkowe, które naprawdę potrafią do siebie zrazić i zyskują miano "najgorszych". Wiele osób nie decyduje się dać im drugiej szansy. Zobacz, które gatunki i odmiany mogą przynieść więcej zmartwień niż radości i sprawdź, czy zgadzasz się z tym wyborem.
10 najgorszych roślin domowych do kupienia w sklepach
1. Trójskrzyn pstry, kroton
Kroton, czyli trójskrzyn pstry (łac. Codiaeum variegatum pictum) to roślina o pięknych, kolorowych liściach, która może stać się prawdziwym utrapieniem dla swoich właścicieli. Ma bardzo dokładne i wysokie wymagania względem wilgotności podłoża i powietrza oraz tendencję do przyciągania szkodników, takich jak przędziorki. Roślina też bardzo łatwo zrzuca liście – wystarczy jeden dzień, w którym błędnie zadbamy o kroton, a ten bez wątpienia nam to pokaże.
2. Bluszcz
Zaskakującą pozycją jest bluszcz (łac. Hedera), odmiany do uprawy w warunkach domach. To kolejna roślina, która np. może stać się magnesem na roztocza. Chociaż wygląda efektownie w wiszących koszach czy w towarzystwie innych roślin domowych, jej pielęgnacja może być wyzwaniem. Poza tym łatwo go przesuszyć, gdyż lubi chłodne, zacienione miejsca (w mieszkaniu, szczególnie zimą) będzie cierpiał z powodu ogrzewania i niskiej wilgotności powietrza.
3. Zanokcica gniazdowa (paproć)
Zanokcica (łac. Asplenium nidus) jest rośliną, która wymaga stałego nawilżenia gleby. Jest również podatna na choroby, takie jak zgnilizna korzeniowa czy plamistość liści. Ta bardzo wymagająca pielęgnacja, która bazuje na dokładnym i bezbłędnym podlewaniu rośliny sprawia, że wielu hodowców decyduje się na rezygnację z jej uprawy.
4. Starzec Rowleya
Starzec Rowleya (łac. Senecio rowleyanus) to sukulent o wyjątkowo uroczym wyglądzie. Jego okrągłe liście na długich zwisających, cienkich pędach wyglądają jak sznury pereł. Wielu osobom ta roślina też sprawia problemy, gdyż pomimo przynależenia do sukulentów, wymaga dokładniejszego dbania o podlewanie. Trzeba jej zapewnić bardzo dobrze przepuszczalną ziemię. Starca łatwo jest przelać!
5. Alokazja
Alokazja, czyli zakleśń (łac. Alocasia), to roślina, która zyskała złą sławę przez to, że ma tendencję do "umierania" przed kwitnieniem. Wymaga dość wysokich temperatur (spadek już poniżej 18 stopni może ją uszkodzić), wysokiej wilgotności, lekko suchego podłoża i jasnego stanowiska, ale nie bezpośredniego słońca.
6. Gardenia jaśminowata
Gardenia jaśminowata (łac. Gardenia jasminoides) jest często wybierana przez jej wyjątkowe zimowe kwiaty. Szybko jednak okazuje się, że roślina jest trudna w uprawie. Potrzeby dotyczące wysokiej wilgotności, kwaśnej gleby, i specyficznych warunków świetlnych sprawiają, że utrzymanie jej w dobrym zdrowiu staje się wyzwaniem. Dodatkowo, gardenie są podatne na szereg problemów, takich jak żółknięcie liści i ataki szkodników.
7. Niedośpian
Niedośpian (łac. Hypoestes phyllostachya) nie jest tak popularny i często spotykany w sklepach, tak jak powyższe gatunki. Czynnikiem, który sprawia, że jest trudny w uprawie i problematyczny to m.in. specyficzne wymagania w stosunku do światła. Zbyt mocno operujące promienie słońca powodują jego przypalenie, podczas gdy zbyt mała ilość światła prowadzi do gnicia korzeni.
8. Figowiec (fikus) dębolistny
Figowiec dębolistny (łac. Ficus lyrata) kusi swoimi dużymi, pięknymi liśćmi, które wydają się bardzo wytrzymałe, ale w rzeczywistości jest to gatunek dość kapryśny. Roślina wymaga dużo więcej pracy niż można przypuszczać. Potrzebuje jasnego, równomiernego światła i wilgotnej gleby, ale przelanie go skutkuje jego śmiercią. Zimą trzeba go przetrzymywać w chłodniejszych pomieszczeniach, a suche powietrze bardzo mu szkodzi. Uwaga – jest toksyczny dla kotów!
9. Filodendron Birkin
Filodendron Birkin (łac. Philodendron birkin) może sprawiać problemy ze wzrostem i brązowieniem liści. Niektórzy twierdzą, że roślina lepiej rośnie na zewnątrz, co może być zaskoczeniem dla miłośników roślin domowych.
10. Muchołówka amerykańska, muchołapka
Muchołówka amerykańska (łac. Dionaea muscipula) zwana czasem muchołapką, to roślina, która wymaga "karmienia" żywymi owadami. Jest to trudne do zrealizowania w domowych warunkach, a utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest kolejnym wyzwaniem.
Zdjęcie tytułowe, kolaż: zdjęcia z tekstu