Logo
Logo

Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad uprawą alokazji w domu? Te egzotyczne rośliny, znane również jako uszy słonia, mogą dodać niepowtarzalnego uroku twojemu wnętrzu. Wyjątkowe, okazałe liście alokazji mogą stać się wspaniałym elementem dekoracyjnym. Odkryj, jak prawidłowo pielęgnować alokazję, aby cieszyć się jej pięknem przez cały rok. Dowiedz się, jakie są wymagania tej rośliny, jakie warunki musisz jej zapewnić i jak radzić sobie z typowymi problemami, które mogą pojawić się podczas jej uprawy.

Streszczenie artykułu
Alokazje to rośliny, które cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników roślin doniczkowych. Są one atrakcyjne dla wzroku, a także łatwe w uprawie. Alokazje pochodzą z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, gdzie rosną w cieniu większych drzew, co sprawia, że idealnie nadają się do uprawy w domowych warunkach. Wymagają umiarkowanego oświetlenia, nie tolerują bezpośredniego słońca, które może powodować przypalenia liści. Optymalne temperatury dla alokazji to od 20 do 25 stopni Celsjusza. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna i stale wilgotna. Alokazje są wrażliwe na przesuszenie, dlatego ważne jest regularne podlewanie, ale bez przesady, aby uniknąć gnicia korzeni. Zimą, kiedy rośliny spowalniają wzrost, podlewanie należy ograniczyć. Alokazje są roślinami ciepłolubnymi, nie tolerują temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że alokazje są roślinami trującymi, dlatego powinny być trzymane z dala od dzieci i zwierząt. Mimo to, alokazje są doskonałym wyborem dla osób, które chcą wprowadzić do swojego domu odrobinę egzotyki.
Spis treści
Jakie są najpopularniejsze gatunki i odmiany alokazji? Czy alokazja jest trudna w uprawie? Co lubi alokazja? Jak o nią dbać? Dlaczego alokazja choruje: usycha, ma żółte liście?

Najpopularniejsze alokazje
Którą z nich wybrać?

Alokazja (łac. Alocasia), mniej znana pod swoją polską nazwą – zakleśń, to wyjątkowej urody roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae). Należą do niej także inne popularne domowe kwiaty doniczkowe o dekoracyjnych liściach (np: aglaonema, difenbachia, filodendron, kaladiummonstera, skrzydłokwiat i wiele innych).

W warunkach naturalnych rośnie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej Azji. Jest powszechna na Borneo, gdzie może osiągać nawet 4 metry wysokości! Znanych jest 79 gatunków alokazji. Roślinę przez tysiące lat uprawiano w okolicach równika jako jadalną. Ozdobne alokazje nie są jednak jadalne – są nadzwyczaj piękne!

Wartość dekoracyjna alokazji skupia się na jej wspaniałych liściach. Są one niezwykłe – duże, wzorzyste i strzałkowate. Niektóre przypominają afrykańskie maski, inne mają marszczone krawędzie, a wszystkie wprowadzają do wnętrza tropikalny nastrój. Pomimo tego, że alokazja jest spora, wygląda przestrzennie i lekko dzięki wysokim, gładkim pędom.

 

Wybrane gatunki do uprawy w domu:

 • Alokazja amazońska (Alocasia amazonica), inaczej alokazja szkieletowa, jest najlepiej znanym gatunkiem – ma charakterystyczne unerwienie liści. Istnieje wiele odmian tego gatunku, m.in. 'Polly' i mniejsza 'Bambino Arrow'. Niektórzy mówią, że ich liście przypominają afrykańskie maski. Odmiany o dużych liściach to: 'Calidora' (duże, zielone, błyszczące liście z bardzo grubymi łodygami) i 'Portadora' (duże, zielone, błyszczące liście i charakterystyczne, rdzawe "plamy" na łodygach). 

 • Alocasia lauterbachiana ma wydłużone, faliste liście, a łodygi i spód liścia są zabarwione na czerwono.

 • Alocasia cucullata ma liście w kształcie strzał i zwarty pokrój. 'California' ma bardzo duże liście i może poradzić sobie z nieco niższymi temperaturami. Szczególnie atrakcyjna jest 'Black Velvet' (srebrzyste żyłki wiją się na prawie czarnych, welurowych liściach).

 • Alocasia zebrina posiada wyraźnie strzałkowate liście i mocno paskowane łodygi. 

alokazja w doniczce

Warto wiedzieć, że alokazja znana jest również ze swoich zdolności do oczyszczania powietrza

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Wymagania alokazji
Jakie warunki zapewnić?

TEMPERATURA

Alokazja pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, dlatego lubi ciepłe, wilgotne warunki w domu. Idealna jest temperatura to 18-22°C. Roślina nie znosi zimna! Plamy na liściach pojawiają się, jeśli temperatura spadnie poniżej 12-15°C. Jeśli kupujesz ją w chłodne miesiące, na czas transportu owiń ją folią lub agrowłókniną. 

MIEJSCE

Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina nie może stać w pełnym słońcu, aby zapobiec przypaleniu liści.

alokazja w doniczce

Alokazje podbiły salony w 1950 roku, a obecnie stają się znów bardzo modne wraz z popularnością stylu vintage. Duże okazy najlepiej wyglądają pojedynczo, mniejsze można sadzić w grupach. Prosta w formie donica maksymalnie wyeksponuje niezwykłą urodę liści i łodyg. 

Pielęgnacja alokazji w domu
Co robić, by zdrowo rosła?

PODLEWANIE

Podlewaj wodą o temperaturze pokojowej. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża! Roślina lubi być spryskiwana wodą – możesz użyć spryskiwacza, zrobić jej prysznic lub wystawić na deszcz latem. 

NAWOŻENIE

W okresie wzrostu zasilaj roślinę 2 razy w miesiącu, zimą – raz w miesiącu. Wybieraj specjalne nawozy do doniczkowych roślin zielonych, które zapewniają gatunkom ozdobnym z liści wszystkich potrzebnych składników.

CHOROBY

Żółte liście na alokazji mogą sygnalizować, że podłoże jest zbyt mokre lub zbyt suche, co w skrajnych przypadkach prowadzi do gnicia korzeni lub łodyg, podkreślając znaczenie zrównoważonego podlewania. Brązowe plamki lub krawędzie liści często wynikają z niewystarczającej wilgotności powietrza lub przesuszenia podłoża, co może doprowadzić do zamierania rośliny. Dodatkowo, długotrwałe warunki suche mogą sprzyjać atakom przędziorków, manifestującym się przez szare przebarwienia na liściach, co podkreśla potrzebę regularnej kontroli wilgotności zarówno podłoża, jak i otoczenia alokazji.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Feey/Unsplash, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk

ogród na co dzień / YouTube

 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym charakteryzują się alokazje?

  Alokazje wyróżniają się dużymi, wzorzystymi i strzałkowatymi liśćmi, które mogą przypominać afrykańskie maski lub posiadać marszczone krawędzie. Są one atrakcyjne wizualnie i łatwe w uprawie, idealne do wnętrz o tropikalnym charakterze.
 • Skąd pochodzą alokazje i jakie warunki preferują?

  Pochodzą z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Preferują umiarkowane oświetlenie, unikając bezpośredniego słońca, oraz temperatury od 20 do 25 stopni Celsjusza. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna i stale wilgotna.
 • Jakie są wymagania alokazji w kwestii podlewania i nawożenia?

  Alokazje wymagają regularnego podlewania, aby ziemia była stale wilgotna, ale bez przesady, by uniknąć gnicia korzeni. W okresie wzrostu należy je nawozić dwa razy w miesiącu specjalnymi nawozami dla roślin zielonych.
 • Jakie problemy mogą wystąpić przy uprawie alokazji?

  Problemy mogą obejmować żółknięcie liści z powodu nadmiernego lub niewystarczającego podlewania, brązowe plamki lub krawędzie liści spowodowane niewystarczającą wilgotnością powietrza, oraz szare przebarwienia liści, które mogą wskazywać na atak przędziorków.
 • Dlaczego alokazje są popularnym wyborem do domów?

  Alokazje są popularne ze względu na swoje dekoracyjne liście, łatwość uprawy i zdolność do oczyszczania powietrza. Są doskonałym wyborem dla osób chcących wprowadzić do swojego domu odrobinę egzotyki, mimo że są roślinami trującymi i powinny być trzymane z dala od dzieci i zwierząt.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik
Jak pielęgnować alokazję w domu? Praktyczny poradnik
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Aneta

03-11-2020 15:25

Dlaczego gdy wypuszcza nowego liścia to przed nim jeden dojrzały zawsze usycha?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl