Logo
Logo

Supertunia Vista w donicy | Z czym łączyć i z czym sadzić?

Jednym z hitów ostatnich lat jest Supertunia Vista. Można ją sadzić od połowy maja, gdy miną wiosenne przymrozki. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie – co sadzić w donicy obok tej wspaniale kwitnącej rośliny? Mamy wiele ciekawych propozycji – zarówno kwitnących, jak i ozdobnych z liści. Oto one!

Spis treści
Dlaczego Supertunia Vista jest tak modna? W jakim miejscu postawić donicę z Supertunią Vista? Jakie rośliny mogą towarzyszyć Supertunii Vista w donicy? Jak skomponować donicę z Supertunią Vista?

Do grupy Supertunia Vista należy wiele odmian petunii, które charakteryzują się silnym wzrostem oraz mają zwisający pokrój. Kępy mają ok. 0,5 m wysokości, ale pędy roślin zwisają w dół – dlatego te rośliny sadzi się głównie w pojemnikach, aby ładnie je wyeksponować i dodać balkonowym aranżacjom koloru.

Za co kochamy Supertunię Vista?

Odmiany należące do tej grupy petunii charakteryzują się obfitym i długim kwitnieniem, dlatego zyskały wielką popularność i często są wykorzystywane do kompozycji na balkonach oraz tarasach. Ponadto mają bardzo różne kolory kwiatów, więc z Supertunii Vista można stworzyć wiele ciekawych aranżacji w różnych stylach i sadzić je w rozmaitych pojemnikach o różnych barwach i wykonanych z różnych materiałów. 

Kwiaty Supertunii Vista mogą być białe, biało-różowe lub biało-fioletowe, różowe, fioletowe, albo niebieskie. Zaczynają rozwijać się już w maju. Odpowiednio pielęgnowane rośliny będą kwitnąć aż do listopada. Roślina jest dość odporna na czynniki atmosferyczne, więc nie wahaj się obsadzić pojemnika jedną z odmian z grupy Vista!

białe, różowe i fioletowe odmiany Supertunia Vista w donicy
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
1 i 3 – Supertunia Vista® Fuchsia, 2 – Supertunia Vista® Snowdrift™, 4 – Supertunia Vista® Bubblegum®, 5 – Supertunia Vista® Jazzberry®, 6 – Supertunia Vista® Silverberry

Czy Supertunia lubi cień?

Tak jak w przypadku większości roślin, na kwitnienie Supertunii Vista składa się wiele czynników. Przede wszystkim roślinie trzeba zapewnić w donicy żyzne, przepuszczalne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Nie należy dopuszczać do przesuszenia ziemi w donicy, ani do tego, by roślinie brakowało składników odżywczych – regularne podlewanie oraz nawożenie jest niezbędne.

Donice z Supertunią Vista muszą stać lub wisieć w miejscu słonecznym i zacisznym, gdzie nie wieją silne wiatry. W przeciwnym razie sadzonki będą łamane i pozbawiane kwiatów.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
rośliny ozdobne z kwiatów do posadzenia obok Supertunia Vista
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
1 – Werbena żyłkowana (Verbena rigida) Cake Pops® Purple, 2 – angelonia wąskolistna (Angelonia angustifolia) Angelface® Super Blue, 3 – bakopa (Sutera cordata) Snowstorm®, 4 –  begonia (Begonia benariensis) Surefire® Rose, 5 – szałwia (Salvia) Rockin'® Blue Suede Shoes™

Co posadzić obok Supertunii Vista w donicy?

Supertunia Vista to kępiasta, zwisająca, obficie kwitnąca roślina. Można ją posadzić samodzielnie w donicy, albo stworzyć ciekawą aranżację. Do wyboru mamy rośliny sezonowe kwitnące lub ozdobne z liści. Jeśli chcemy dodać kompozycji wysokości, możemy posadzić obok Supertunii Vista sadzonkę szałwii, kępę angelonii, albo cibory czy rozplenicy o purpurowych liściach.

W wiszących koszach wraz z Supertunią Vista dobrze sprawdzają się różne odmiany werbeny o zwisającym pokroju, pelargonie bluszczolistne, kolorowe bakopy oraz ozdobna z liści dichondra srebrzysta o długich, zwisających pędach.

Dobrym dodatkiem do kolorowych kompozycji z Supertunią będą rośliny ozdobne z liści, takie jak żywo zielony rozchodnik meksykański czy wilec ziemniaczany – jego duże bordowe lub limonkowe liście staną się pięknym tłem dla kwiatów.

rośliny ozdobne z liści do posadzenia obok Supertunia Vista
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
1 – Koleus Blumego (Solenostemon scutellarioides) ColorBlaze® Wicked Witch™, 2 – bylica Stellera (Arthemisia stelleriana) Silver Bullet® Wormwood, 3 – rozplenica szczecinowata (Pennisetum setaceum) 'Rubrum', 4 – cibora papirusowa(Cyperus papyrus) Graceful Grasses® Prince Tut™, 5 – dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) Silver Falls™, 6 – trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida) 'Purple Queen'

Ciekawym i oryginalnym dodatkiem oraz wyrazistym akcentem kolorystycznym do Supertunii Vista może być kojarząca się z domowymi uprawami trzykrotka purpurowa. Oryginalne połączenia kolorystyczne z tą kwitnąca rośliną można też tworzyć sadząc ją ze srebrzystą bylicą Stellera lub różnokolorowymi pokrzywkami (koleus).

Na tarasie i balkonie urządzonym w stylu tropikalnym Supertunię Vista można połączyć w donicy z ciborą papirusowatą, karłowymi odmianami pacioreczników oraz z kaladium o wielkich, wzorzystych blaszkach liściowych. Oryginalnym i wyrazistym dodatkiem będzie też starzec srebrnolistny (Senecio candicans) 'Angel Wings'.

Natomiast jeśli pojemnikom z Supertunią Vista chcemy dodać trochę lekkości i jednocześnie przywabić owady zapylające, przydać się może wilczomlecz o białych, drobnych kwiatach, gaura o ażurowym pokroju lub wdzięczna sadzonka werbeny patagońskiej.

Sposoby aranżacji w donicach

Białe, różowe i fioletowe kwiaty Supertunii Vista pięknie prezentują się posadzone obok roślin o srebrzystych i purpurowych liściach, z petuniami z innych grup (np. Mini Vista) o innych odcieniach różu lub fioletu, a także z roślinami kwitnącymi na niebiesko.

Łososiowe kwiaty dodadzą kompozycja wyrazistości, a jasna zieleń sprawi, że kompozycja będzie wyglądała bardziej świeżo. Natomiast rośliny o ciemnej zieleni dodadzą aranżacjom z Supertunią Vista elegancji.

aranżacje w donicach z wykorzystaniem Supertunia Vista
Fot. Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com
Supertunia Vista to uniwersalna roślina do donic i wiszących koszy – jej kępy pełne kwiatów są atrakcyjne przez całe lato aż do pierwszych przymrozków.

Zdjęcia tytułowe: Courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com

Autor
Supertunia Vista w donicy | Z czym łączyć i z czym sadzić?
Supertunia Vista w donicy | Z czym łączyć i z czym sadzić?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl