Logo
Logo

Te 10 kwiatów balkonowych wysiewa się jako pierwsze. Z jednej paczki nasion możesz mieć kilkadziesiąt roślin – oszczędzaj na drogich sadzonkach

Przedwiośnie i wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych zielonych pędów. Balkonowe kwiaty, wysiewane już na tym wczesnym etapie, mogą przynieść nie tylko radość i satysfakcję z własnoręcznie wychowanych roślin, ale także dużą oszczędność! Dowiedz się, jakie kwiaty balkonowe wysiewa się jako pierwsze – nawet już od stycznia, czy naprawdę opłaca się to robić, jak je pielęgnować oraz sadzić w donicach na balkonie, by zachwycały swymi kolorami.

Spis treści
10 kwiatów balkonowych do wczesnego wysiewania Dlaczego trzeba je pikować? Jak to robić? Kiedy przesadzać rośliny do donic na balkonie?

Oszczędzaj i postaw na wysiew kwiatów balkonowych! Dlaczego to się opłaca?

Kiedy wiosna zbliża się wielkimi krokami, a myśl o zazielenionym i kwitnącym balkonie staje się coraz bardziej kusząca, warto zastanowić się nad samodzielnym wysiewaniem nasion. To nie tylko fascynujące hobby, ale przede wszystkim znakomity sposób na oszczędności. Z jednej paczki nasion, której koszt często nie przekracza kilku złotych, możemy uzyskać nawet 50 zdrowych, bujnie kwitnących roślin. To znacząca różnica w porównaniu z cenami gotowych sadzonek w maju, które w sklepach ogrodniczych czy marketach często osiągają cenę kilkunastu zł za sztukę. Samodzielne wysiewanie kwiatów balkonowych to nie tylko ekonomiczna decyzja, ale również niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, pozwalające obserwować rozwój roślin od samego początku.

Chcesz mieć balkon pełen kwiatów? Zobacz, które nasiona wysiewać jako pierwsze

Pelargonie (Pelargonium)

Pelargonie
Fot. ifiStudio / AdobeStock

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Ich różnorodność kolorów i form sprawia, że są idealne do dekoracji balkonów i tarasów. Wysiewamy je w lutym lub marcu, w zależności od klimatu. Pelargonie lubią jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie. Warto pamiętać, że są wrażliwe na przymrozki, więc wczesną wiosną należy je chronić.

Petunie i surfinie (Petunia)

Petunia
Fot. evannovostro / AdobeStock

Petunie i surfinie to kolejne uwielbiane przez nas kwiaty balkonowe. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem i szeroką gamą barw. Wysiewamy je w marcu, a po wschodach przenosimy na słoneczne parapety. Te rośliny wymagają regularnego nawożenia i podlewania, ale nagroda w postaci bujnego kwitnienia jest tego warta. To wszechstronne rośliny, która świetnie sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i w wiszących koszach.

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Begonia stale kwitnąca
Fot. koromelena / AdobeStock

Begonia stale kwitnąca to idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie długie i obfite kwitnienie. Wysiewamy ją w lutym, a po wschodach zapewniamy jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Begonie są dość odporne na choroby i szkodniki, co czyni je łatwymi w uprawie.

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Lobelia przylądkowa
Fot. Modest Things / AdobeStock

Lobelia przylądkowa z jej delikatnymi, niebieskimi kwiatami to doskonały wybór na balkonowe rabatki i wiszące kosze. Wysiewamy ją w marcu, a po wschodach przenosimy na miejsce słoneczne lub półcieniste. Lobelia lubi regularne podlewanie, ale nie należy dopuszczać do przemakania podłoża.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

Szałwia błyszcząca
Fot. YuiYuize / AdobeStock

Szałwia błyszcząca z jej intensywnie czerwonymi kwiatami to świetny wybór na akcent kolorystyczny na balkonie. Wysiewamy ją w marcu, a po wschodach przenosimy na miejsce słoneczne. Szałwia lubi regularne podlewanie i dobrze przepuszczalne podłoże.

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Żeniszek meksykański
Fot. Stanislaw Mikulski / AdobeStock

Żeniszek meksykański, znany również jako ageratum, to roślina o puszystych, niebieskich kwiatostanach. Wysiewamy go w marcu, a po wschodach przenosimy na miejsce słoneczne lub półcieniste. Żeniszek jest łatwy w uprawie i odporny na choroby.

Niecierpek Walleriana (Impatiens walleriana)

Niecierpek Walleriana
Fot. ADELART / AdobeStock

Niecierpek Walleriana to popularna roślina balkonowa, ceniona za swoje jaskrawe i różnorodne kolory kwiatów. Idealna dla tych, którzy cenią sobie niewielki wysiłek pielęgnacyjny, gdyż jest łatwa w uprawie. Jego nasiona wysiewamy w lutym lub marcu, w zależności od warunków klimatycznych. Roślina ta preferuje półcieniste stanowiska, chronione przed bezpośrednim działaniem słońca. Regularne podlewanie i lekko wilgotne podłoże to klucz do sukcesu. Niecierpek jest idealny do zawieszania koszy i doniczek, tworząc kaskady kolorowych kwiatów.

Gazania lśniąca (Gazania × splendens)

Gazania lśniąca
Fot. Maksims / AdobeStock

Gazania lśniąca to kwiat znany z intensywnych, jasnych barw i dużych, promienistych kwiatów, które rozkwitają w pełnym słońcu. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić w marcu, a po wschodach rośliny wymagają dużo światła i ciepła. Gazanie najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej, lekko piaszczystej glebie. Są doskonałym wyborem na słoneczne balkony i tarasy, gdzie mogą cieszyć oko swoim kwitnieniem przez całe lato. Warto pamiętać, że gazanie są roślinami odpornymi na suszę, więc nie wymagają częstego podlewania.

Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)

Heliotrop peruwiański
Fot. guentermanaus / AdobeStock

Heliotrop peruwiański to egzotyczna roślina o intensywnie pachnących, fioletowych lub białych kwiatach, które przypominają wanilię. Wysiew nasion heliotropu najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, w marcu. Roślina ta uwielbia ciepło i światło, dlatego wymaga umieszczenia w słonecznym miejscu. Heliotrop wymaga regularnego podlewania, ale bez przemakania gleby. Jego piękne, pachnące kwiaty sprawiają, że jest to idealny wybór dla tych, którzy chcą dodać do swojego balkonu nie tylko kolor, ale i zapach.

Kobea pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca
Fot. Nikongal - Wirestock Creators / AdobeStock

Kobea pnąca to szybko rosnąca roślina pnąca, ceniona za duże, dzwonkowate kwiaty o kremowych lub fioletowych barwach. Wysiew nasion kobei najlepiej przeprowadzić w lutym lub marcu. Roślina ta wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Kobea pnąca jest idealna do tworzenia zielonych zasłon na balkonach i tarasach, dzięki swoim długim, wijącym się pędom. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą stworzyć na balkonie efektowną i bujną zieleń.

Jak dbać o kiełkujące nasiona i siewki?

Odpowiednia pielęgnacja kiełkujących nasion kwiatów balkonowych i młodych siewek jest kluczowa dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju. Oto kilka szczegółowych wskazówek, jak o nie dbać:

  • Wilgotność podłoża: Kiełkujące nasiona potrzebują wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby, dotykając jej palcem. Jeśli wierzchnia warstwa zaczyna wysychać, delikatnie podlej rośliny. Używaj rozproszonego strumienia wody lub opryskiwacza, aby nie zalać delikatnych siewek i nie spłukać nasion.
  • Ciepło: Większość nasion kwiatów balkonowych wymaga ciepła do kiełkowania. Idealna temperatura to zazwyczaj około 18-22°C. Możesz umieścić pojemniki z nasionami w ciepłym miejscu w domu, na przykład w pobliżu kaloryfera, ale pamiętaj, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie źródło ciepła, które mogłoby je uszkodzić.
  • Światło: Po wykiełkowaniu, siewki potrzebują dużo światła, aby prawidłowo rosnąć. Najlepiej umieścić je w miejscu dobrze nasłonecznionym, na przykład na parapecie okiennym skierowanym na południe. Jeśli naturalne światło jest niewystarczające, możesz użyć specjalnych lamp roślinnych.
  • Przestrzeń do wzrostu: Siewki potrzebują odpowiedniej przestrzeni, aby się rozwijać. Gdy rośliny zaczną się zagęszczać, może być konieczne ich przerzedzenie lub przesadzenie do większych pojemników. Dzięki temu każda roślina będzie miała wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i dostęp do składników odżywczych.
  • Unikanie przesuszenia: Regularne, ale umiarkowane podlewanie jest kluczowe. Należy unikać zarówno przesuszenia, jak i przelania gleby. Przesuszenie może spowodować zahamowanie wzrostu lub nawet śmierć siewek, podczas gdy nadmierna wilgoć może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych.

Kiedy pikować i sadzić do większych doniczek?

Pikowanie roślin wykonujemy, gdy siewki osiągną odpowiedni rozmiar i będą miały kilka liści. Przenosimy je wówczas do większych doniczek, aby zapewnić im więcej miejsca do wzrostu. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni.

Kiedy sadzić kwiaty balkonowe z nasion na zewnątrz? Co to hartowanie?

Kwiaty balkonowe z nasion sadzimy na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków, zazwyczaj pod koniec maja lub na początku czerwca. 

Zanim rośliny trafią na stałe do doniczek na balkonie, konieczne jest ich stopniowe przyzwyczajanie do warunków zewnętrznych, co nazywamy hartowaniem. Proces ten polega na codziennym wystawianiu roślin na zewnątrz na kilka godzin, stopniowo zwiększając ich ekspozycję na światło słoneczne i warunki atmosferyczne. Początkowo umieszczamy je w miejscu zacienionym i osłoniętym, a w ciągu tygodnia stopniowo wydłużamy ten czas.

 
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: kolaż zdjęć z tekstu

Autor
Te 10 kwiatów balkonowych wysiewa się jako pierwsze. Z jednej paczki nasion możesz mieć kilkadziesiąt roślin – oszczędzaj na drogich sadzonkach
Te 10 kwiatów balkonowych wysiewa się jako pierwsze. Z jednej paczki nasion możesz mieć kilkadziesiąt roślin – oszczędzaj na drogich sadzonkach
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl