Logo
Logo

Mucha nie siada! Komary i meszki też nie lubią tych 12 roślin, ale Ty je pokochasz

Marzysz o ogrodzie pełnym kwiatów, ale bez uciążliwych insektów? Istnieje sposób na naturalne odstraszenie komarów, meszek i much. Wystarczy posadzić odpowiednie rośliny, które skutecznie zniechęcą owady do odwiedzania Twojego zielonego zakątka. Oto 12 roślin, które warto mieć w ogrodzie, aby cieszyć się spokojem i komfortem na świeżym powietrzu.

Stwórz barierę przeciwko insektom. Jakie rośliny posadzić, żeby się ich pozbyć?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre ogrody wydają się być mniej narażone na atak owadów niż inne? Tajemnica tkwi w wyborze odpowiednich roślin, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również skutecznie odstraszają komary, meszki i muchy.

Wyobraź sobie wieczory spędzane na tarasie bez konieczności ciągłego odganiania się od nieznośnego bzyczenia oraz grillowanie bez nieproszonych gości i bez bolesnych ugryzień. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie rośliny warto posadzić, by Twój ogród stał się strefą wolną od insektów. Sprawdź, które gatunki są najskuteczniejsze w walce z owadami i jak je uprawiać, aby cieszyć się ich pełnymi korzyściami.

Aksamitka – kwiat z mocą odstraszania insektów
Fot. Henrik Larsson / AdobeStock

▲ 1. Aksamitka – kwiat z mocą odstraszania

Aksamitki, znane również jako "śmierdziuszki", to rośliny, które nie tylko dodają kolorów do Twojego ogrodu, ale także skutecznie odstraszają owady. Ich charakterystyczny zapach jest nie do zniesienia dla wielu insektów, w tym komarów i meszek. Aksamitki są łatwe w uprawie i świetnie komponują się z innymi roślinami.

Bazylia – zielone liście przeciwko owadom
Fot. David Jalda / AdobeStock

▲ 2. Bazylia – zielone liście przeciwko owadom

Bazylia to kolejna roślina, która działa jak naturalny repelent. Jej aromat nie tylko przyciąga miłośników kuchni włoskiej, ale także skutecznie odstrasza komary i meszki. Posadzenie bazylii w pobliżu miejsc, gdzie spędzasz dużo czasu, może znacznie zmniejszyć liczbę nieproszonych gości.

Czosnek – aromatyczny repelent
Fot. nd700 / AdobeStock

▲ 3. Czosnek – aromatyczny repelent

Czosnek ozdobny to roślina, która nie tylko pięknie kwitnie, ale także skutecznie odstrasza komary i inne owady. Jego intensywny zapach działa jak naturalny repelent, a uprawa czosnku jest stosunkowo prosta. Czosnek można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w donicach, co czyni go wszechstronnym dodatkiem do każdego zielonego zakątka.

Kocimiętka – roślina, którą koty kochają, a komary nienawidzą
Fot. Sergey Rybin / AdobeStock

▲ 4. Kocimiętka – roślina, którą koty kochają, a komary nienawidzą

Kocimiętka to roślina, która przyciąga koty, ale skutecznie odstrasza komary. Jej zapach jest niezwykle atrakcyjny dla naszych futrzanych przyjaciół, ale jednocześnie działa jak naturalny repelent na owady. Kocimiętka jest łatwa w uprawie i może być stosowana jako ozdoba ogrodu oraz naturalny środek przeciwko insektom.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Lawenda – śródziemnomorska piękność odstraszająca owady
Fot. Grigory Bruev / AdobeStock

▲ 5. Lawenda – śródziemnomorska piękność odstraszająca owady

Lawenda to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wszechstronnych roślin odstraszających owady. Jej intensywny, relaksujący zapach działa na komary i meszki jak naturalny repelent. Dodatkowo, lawenda jest rośliną łatwą w uprawie, odporną na suszę i doskonale sprawdzającą się w różnych typach ogrodów.

Mięta – orzeźwiający aromat przeciwko insektom
Fot. LuIvDa / AdobeStock

▲ 6. Mięta – orzeźwiający aromat przeciwko insektom

Mięta to roślina, która nie tylko dodaje smaku potrawom, ale także skutecznie odstrasza komary. Jej intensywny zapach jest nie do zniesienia dla wielu owadów. Mięta jest również łatwa w uprawie i szybko się rozrasta, co czyni ją idealnym dodatkiem do każdego ogrodu.

Pelargonia pachnąca – naturalny repelent o cytrusowym zapachu
Fot. Алина Битта / AdobeStock

▲ 7. Pelargonia pachnąca – naturalny repelent o cytrusowym zapachu

Pelargonia pachnąca, znana również jako geranium citronella, to roślina, która skutecznie odstrasza komary swoim intensywnym cytrusowym zapachem. Jest łatwa w uprawie i doskonale sprawdza się w doniczkach, co pozwala na umieszczenie jej w strategicznych miejscach w ogrodzie lub na tarasie.

Pysznogłówka – kwiat przyciągający pszczoły, ale odstraszający komary
Fot. tamu / AdobeStock

▲ 8. Pysznogłówka – kwiat przyciągający pszczoły, ale odstraszający komary

Pysznogłówka (monarda) to roślina, która przyciąga pszczoły, kolibry i motyle, ale jednocześnie skutecznie odstrasza komary. Jej intensywny zapach jest nie do zniesienia dla owadów, co czyni ją doskonałym dodatkiem do ogrodu. Pysznogłówka jest łatwa w uprawie i dodaje kolorów każdemu zielonemu zakątkowi.

Rozmaryn – intensywny aromat odstraszający insekty
Fot. Amelia / AdobeStock

▲ 9. Rozmaryn – intensywny aromat odstraszający insekty

Rozmaryn to roślina, której zapach nie tylko wzbogaca potrawy, ale także skutecznie odstrasza komary i inne owady. Rozmaryn jest łatwy w uprawie, odporny na suszę i świetnie sprawdza się w różnych typach ogrodów. Możesz go również używać w formie suszonej, by zwiększyć jego skuteczność jako repelentu.

Szałwia – aromatyczne zioło odstraszające komary
Fot. Pam Walker / AdobeStock

▲ 10. Szałwia – aromatyczne zioło odstraszające komary

Szałwia to roślina o intensywnym zapachu, która skutecznie odstrasza komary. Możesz ją sadzić w ogrodzie lub w doniczkach na tarasie. Szałwia jest również znana ze swoich właściwości leczniczych i kulinarnych, co czyni ją wszechstronnym dodatkiem do ogrodu.

Trawa cytrynowa – egzotyczna roślina z mocą repelentu
Fot. mirwanto / AdobeStock

▲ 11. Trawa cytrynowa – egzotyczna roślina z mocą repelentu

Trawa cytrynowa to roślina, która zyskała popularność nie tylko ze względu na swoje kulinarne zastosowania, ale także zdolność do odstraszania komarów. Jej intensywny cytrusowy aromat jest nie do zniesienia dla wielu owadów. Trawa cytrynowa jest również atrakcyjnym dodatkiem do każdego ogrodu, dodając egzotycznego charakteru.

Żeniszek – piękna roślina o właściwościach repelentych
Fot. delobol / AdobeStock

▲ 12. Żeniszek – piękna roślina o właściwościach repelentnych

Żeniszek to roślina o pięknych niebieskich, różowych lub białych kwiatach, która skutecznie odstrasza komary. Zawiera kumarynę, która jest naturalnym repelentem przeciwko owadom. Żeniszek jest łatwy w uprawie i dodaje uroku każdemu ogrodowi.

Posadzenie odpowiednich roślin w ogrodzie to naturalny i skuteczny sposób na walkę z uciążliwymi insektami. Wybierając rośliny takie jak lawenda, mięta, bazylia czy czosnek, możesz cieszyć się pięknem swojego ogrodu bez obawy o komary, meszki i muchy. Pamiętaj, że każda z tych roślin ma dodatkowe korzyści, takie jak właściwości lecznicze czy kulinarne, co czyni je jeszcze bardziej wartościowymi dodatkami do Twojego ogrodu. Posadź je w strategicznych miejscach i ciesz się spokojem na świeżym powietrzu!

Wprowadzenie tych roślin do Twojego ogrodu to inwestycja w komfort odpoczynku bez insektów, a także sposób na stworzenie pięknego i funkcjonalnego zielonego zakątka. Dzięki nim Twój ogród stanie się prawdziwym rajem wolnym od uciążliwych owadów.


Zdjęcie tytułowe: kolaż AdobeStock

Autor
Mucha nie siada! Komary i meszki też nie lubią tych 12 roślin, ale Ty je pokochasz
Mucha nie siada! Komary i meszki też nie lubią tych 12 roślin, ale Ty je pokochasz
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl