Co zawiera natka pietruszki?
Zielona część pietruszki (natka) to doskonałe źródło witaminy C. 100 g natki zawiera ok. 175 g kwasu askorbinowego. Spożywając dziennie taką ilość świeżo posiekanych liści, zapewniamy organizmowi dzienną dawkę zapotrzebowania na witaminę C. Witamina ta odpowiada za prawidłową syntezę włókien kolagenowych, wzmacnia odporność i usuwa wolne rodniki z organizmu. Niedobór witaminy C może prowadzić do niedokrwistości, osłabienia i pękania naczynek.
W naci znajdziemy też żelazo, które w połączeniu z kwasem foliowym i witaminą C jest doskonale przyswajane przez organizm. Natka pietruszki polecana jest pacjentom z niedokrwistością, anemią oraz osobom na diecie roślinnej.
Witamina A zawarta w liściach korzystnie wpływa na wzrok, skórę i paznokcie. Pietruszka to też dobre źródło magnezu. Chlorofil (zielony kolor) zawarty w liściach pomaga uzupełniać jego niedobory, zmniejszając tym samym ryzyko zawału serca, nadciśnienia, arytmii i cukrzycy typu 2. Niedobór magnezu często jest odpowiedzialny za stany lękowe i stres, bóle i zawroty głowy, drażliwość, bezsenność, skurcze i depresję.
Liście pietruszki wspierają pracę serca, łagodzą bóle menstruacyjne (natka ma właściwości przeciwzapalne), wspomagają trawienie i wspierają pracę wątroby oraz nerek. Składniki zawarte w liściach (flawonoidy, antyoksydacyjne witaminy, mirystycyna) zapobiegają niektórym chorobom nowotworowym.
Zastosowanie kulinarne natki pietruszki
Natka pietruszki to doskonały dodatek do zupy, makaronu, pesto, sałaty i krewetek. Posiekana natka może być posypką do kanapek z białym serem, pieczonych warzyw korzeniowych, placuszków i domowych wypieków np. pasztetów, czosnkowych grzanek, chleba i bułeczek. Zielone koktajle z dodatkiem natki to prawdziwa bomba witaminowa. Z naci przyrządzana jest też popularna herbata pietruszkowa. Napar oczyszcza organizm, przyspiesza metabolizm i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: monicore / Pixabay