Ocieplenie klimatu sprawia, że możemy sadzić coraz więcej gatunków, które wcześniej nie czuły się dobrze w naszych ogrodach. Do tej listy można zaliczyć gaurę Lindheimera – to ciekawa bylina, która doskonale sprawdza się nie tylko na rabatach, ale też w donicach.
Zobacz, w jaki sposób gaura wzbogaca kompozycje w donicach na balkonie i tarasie oraz z jakimi roślinami wygląda najlepiej. Mamy dla Ciebie 10 pomysłów do wykorzystania w tym sezonie.
Jeśli chcesz stworzyć w tym sezonie na balkonie lub tarasie oryginalną kompozycję w donicy, obok sprawdzonych, popularnych gatunków posadź jedną mniej znaną roślinę – na przykład gaurę.
Spośród wielu mniej znanych gatunków do ogrodu, gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri) wyróżnia się pokrojem i urodą kwiatów. Dzięki swej subtelności jest świetnym dodatkiem do roślin w różnych kolorach i o różnych pokrojach. Kwitnie na biało lub różowo (niektóre odmiany mają czerwone pędy) i sprawdza się jako centralny element kompozycji w pojemnikach, ale można ją też wykorzystywać jako dodatek do bardziej wyrazistych roślin i sadzić bliżej krawędzi donicy.
Najczęściej gaury wykorzystuje się do sadzenia na rabatach, ale niższe odmiany (50-80 cm wysokości) radzą sobie świetnie w pojemnikach. Kwiaty tych roślin przypominają niewielkie motyle i rozluźniają kompozycje z roślin o wyrazistych i dużych kwiatach, albo dużych liściach. Gaurę, które liście są szarozielone, najlepiej zestawić z odmianami kwitnącymi na różowo, fioletowo lub biało. Dodaje też lekkości gatunkom ozdobnym z liści, na przykład wilcom ziemniaczanym lub koleurowi.
Co trzeba wiedzieć przed posadzeniem gaury?
Sadząc gaurę w donicy trzeba pamiętać o tym, że ta roślina wymaga słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnej, próchnicznej i lekko wilgotnej ziemi. Ponieważ gaura tworzy palowy system korzeniowy, najlepiej posadzić ją w dość głębokim pojemniku.
Choć jest to bylina, nie jest w pełni odporna na mrozy. Dlatego uprawiana w donicy powinna być traktowana jako roślina jednoroczna; po sezonie, wczesną jesienią warto przesadzić ją do gruntu, aby w kolejnych roku cieszyć się jej widokiem na rabacie.
Z cylindrycznej, prążkowanej donicy wylewa się gęsta fala kwiatów petunii i kalibrachoa. Róż wspaniale miesza się z kolorem łososiowym. Posadzona w środku biała, zwiewna gaura dodaje całemu zestawieniu nie tylko wysokości, ale i lekkości; nawiązuje też do koloru szkliwa pojemnika.
Dwukolorowa donica z nieregularnie położonym zielono-szarym szkliwem przypomina taflę naturalnego zbiornika wodnego. Ciemnoniebieska petunia i biało-fioletowa kalibrachoa pięknie przenikają się, a biały wilczomlecz i gaura tworzą dla tych wyrazistych roślin miękką otuliną.
Prosty i wyjątkowo efektowny zabieg – wyrazista w formie i kolorze perska tarcza o wielkich liściach dobrana została pod względem koloru do barwy pojemnika. Dla urozmaicenia tego zestawienia została otoczona roślinami o różnych pokrojach – gaurą o wzniesionych łodygach, kępiastą scewolą i wylewającą się poza krawędzie pojemnika, dodająca dynamiki, dichondrą o srebrzystozielonych, zaokrąglonych listkach.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) Silver Falls™ Gaura (Oenothera lindheimeri) Stratosphere™ White Scewola (Scaevola aemula) Whirlwind® White Perska tarcza (Strobilanthes dyerianus)
W głębokiej, szerokiej skrzyni zastosowano układ piętrowy i posadzono rośliny naprzemiennie. Dzięki temu każdy okaz ma ciekawe sąsiedztwo. Ciepłolubna angelonia o wysokich, fioletowych pędach kwiatostanowych przypomina nieco ostróżkę, ale dużo lepiej radzi sobie od niej w kompozycjach sezonowych w donicach i ładnie wygląda w zestawieniu z różową, nieco niższą gaurą. Najniższe piętro stanowi wylewająca się poza krawędzie pojemnika kalibrachoa, pomiędzy którą posadzono ciemnolistne wilce.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Angelonia (Angelonia angustifolia) Angelface® Super Blue Kalibrachoa (Calibrachoa hybrid) Superbells® Plum Gaura (Oenothera lindheimeri) Karalee® Petite Pink Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) Sweet Caroline Raven™
Niezbyt oczywiste, ale przyjemne połączenie żółtych kwiatów uczepu z kwiatami jasnofioletowymi i białymi sprawia, że patrząc na tę kompozycję można się tylko uśmiechnąć. Biała kępa gaury wygląda jak rozwichrzona grzywa niesfornego szczeniaka, który ukrył się za tym ciemnym pojemnikiem.
Romantyczna, różowa petunia i bladoróżowa gaura wyglądają niezwykle urokliwie w ciemnobrązowej, szkliwionej, wysokiej donicy. Nuta limonki, w postaci kępy wilca ziemniaczanego dodaje tej kompozycji trochę pikanterii.
Ciemna donica i ciemne liście koleusa Blumego to doskonałe tło dla czystego różu – sprawdzone, klasyczne połączenie, jak pączek nadziany różaną konfiturą i polany słodkim lukrem.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Koleus Blumego (Coleus scutellarioides) ColorBlaze® Strawberry Drop Gaura (Oenothera lindheimeri) Karalee® Petite Pink Petunia (Petunia hybrid) Supertunia Mini Vista® Hot Pink
W tej ciemnobrązowej donicy nie ma wolnych miejsc i wszystkie rośliny są tak samo wyeksponowane, wzajemnie się przerastają, tworząc zgrabny kwiatowy kolaż.
Ciemnoróżowa werbena o kształtnych kwiatostanach wyraźnie rzuca się w oczy i kontrastuje z białą, ceramiczną donicą. Ale jasnoróżowa gaura zwieńcza całą kompozycję i dodaje jej wysokości. Biała smagliczka, która oddziela obie różowe rośliny nieco tonuje te dwie konkurujące o uwagę kępy.
Spokojne zestawienie roślin w szarej, matowej donicy. Trzykolorowe, drobne kwiaty petunii współgrają zarówno z jasnozielonymi liśćmi wilca, jak i z górującą nad wszystkim, białą gaurą.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Gaura (Oenothera lindheimeri) Stratosphere™ White Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas) Sweet Caroline Bewitched Green With Envy™ Petunia (Petunia hybrid) Supertunia® Daybreak Charm