Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

25. Międzynarodowa Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2017 - podsumowanie

Jubileuszowa, 25 - ta edycja międzynarodowych targów roślin „ZIELEŃ TO ŻYCIE”, odbyła się w dniach 31 sierpnia - 2 września w Warszawie w EXPO XXI. Targom po raz drugi towarzyszyło Flower Expo Polska – poświęcone kwiatom ciętym, doniczkowym i florystyce. W klimat japońskiej sztuki ogrodowej wprowadził odwiedzających Bonsai Show – wystawa drzew i pokazy.

W targach wzięło udział 300 wystawców z 12 krajów. Najliczniej poza Polską reprezentowana była Holandia, następnie Belgia, Dania i Francja. Targi odwiedziło 16860 gości w tym 7037 profesjonalistów z 40 krajów. Dwa pierwsze dni przeznaczone były dla profesjonalistów.

Branżowi goście zainteresowani ofertą targów to przede wszystkim producenci roślin – szkółkarze i ogrodnicy (23,58%), kupcy i zarządzający placówkami handlowymi (18,96%), architekci krajobrazu i tworzący tereny zieleni (24,18%), specjaliści samorządowi zajmujący się zielenią publiczną (5,73%), floryści, właściciele kwiaciarń, hurtownicy (9,63%), dostawcy techniki ogrodniczej, produktów i usług (6,79%).

Ostatni dzień targów otwarty był dla szerokiej publiczności – wszystkich zainteresowanych roślinami i nowościami do urządzania ogrodu. Pełne inspirujących pomysłów stoiska, piękne rośliny i możliwość zdobycia rzadkich odmian na towarzyszącym wystawie kiermaszu to pewne punkty programu każdej edycji Zieleń to życie.

ZIELEŃ TO ŻYCIE 2017
ZIELEŃ TO ŻYCIE 2017

Tegoroczne hasło przewodnie "Odetchnij zielenią" skupiało uwagę na ekologiczne i społeczne korzyści z otaczania się roślinami. Szerzej tematyką zajęli się uczestnicy towarzyszącej targom konferencji "Mocno Zielone Miasto", która zgromadziła ona ponad 250 specjalistów z 82 miejscowości całego kraju.

W ramach targów odbywały się także seminaria i warsztaty, spotkania z ekspertami – m.in. skierowane do architektów krajobrazu warsztaty z oprogramowania do projektowania, warsztaty z projektowania angielskich ogrodów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy międzynarodowych mistrzów florystyki oraz pokazy kształtowana bonsai i prezentacja ponad 60 prac bonsaistów. W ramach otwartych prelekcji pasjonaci mogli poznać żywieniowe i kosmetyczne moce ziół – dzikich i ogrodowych, wartości pszczelich produktów, jak i dlaczego uprawiać ogród zgodnie z naturą, jakie są niezawodne rośliny do ogrodowych aranżacji.

Źródło: Agencja Promocji Zieleni

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu