Opis rośliny
Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) 'Royal Star' charakteryzuje się dosyć silnym wzrostem (silniejszym w stosunku do gatunku) i bardziej wzniesionym pokrojem. Krzewy dorastają do 3-4 m wysokości. Liście ma dosyć sztywne, szerokolancetowate, do 14 cm długości. Pędy i pąki u tej magnolii są silnie pokryte włoskami.
Kwiaty osiągają do 15 cm średnicy i są złożone z 25-30 płatków. Pojawiają się w kwietniu (zwykle o około 10-14 dni później, niż u gatunku), dzięki czemu są bardziej odporne na przymrozki.
Jej uroda została zauważona i wyróżniona nagrodą AGM przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii w 2012r.
Fot. Grzegorz Falkowski |
Wymagania i uprawa
Magnolia gwiaździsta do uprawy wymaga gleb wilgotnych, żyznych i próchnicznych o lekko kwaśnym odczynie oraz słonecznego, ciepłego stanowiska. Odmiana ‘Royal Star’ jest zaliczana do magnolii charakteryzujących się najwyższą mrozoodpornością i może być uprawiana na terenie całego kraju. Jedynym problemem mogą być przymrozki, które mogą uszkadzać rozwijające się kwiaty. Ma także małą podatność na choroby i szkodniki.
Krzewy magnolii nie wymagają cięcia. Natomiast rośliny bardzo korzystnie reagują na coroczne ściółkowanie podłoża. Najlepiej ten zabieg wykonywać jesienią, gdyż chroni on korzenie magnolii przed głębokim przemarzaniem gruntu. Do ściółkowania najlepiej jest wykorzystywać korę sosnową.
Gdzie posadzić?
Ze względu na bardzo spektakularne kwitnienie i ładne, zdrowe ulistnienie odmiana 'Royal Star' jest idealnym krzewem do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Ponieważ nie uzyskuje dużych rozmiarów (jest raczej krzewem a nie drzewem) świetnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach.
Można ją także stosować do tworzenia większych grup złożonych z różnych gatunków liściastych, najlepiej o różnym terminie kwitnienia. Dobrym tłem dla tej odmiany magnolii może być ciemna ściana czy trawnik. Krzewy warto także podsadzać bylinami lub niskimi krzewami szczególnie o jasnym zabarwieniu liści.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |