Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
10
Do góry

Magnolia gwiaździsta 'Royal Star'

Kwitnąca magnolia gwiaździsta 'Royal Star' jest tak obficie pokryta białymi kwiatami, że tworzy widoczną z daleka jedną zwartą białą plamę. Ze względu na spektakularne kwitnienie i niewielkie rozmiary polecana jest do sadzenia w wyeksponowanych miejscach w małych ogrodach.

Opis rośliny

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) 'Royal Star' charakteryzuje się dosyć silnym wzrostem (silniejszym w stosunku do gatunku) i bardziej wzniesionym pokrojem. Krzewy dorastają do 3-4 m wysokości. Liście ma dosyć sztywne, szerokolancetowate, do 14 cm długości. Pędy i pąki u tej magnolii są silnie pokryte włoskami.

Kwiaty osiągają do 15 cm średnicy i są złożone z 25-30 płatków. Pojawiają się w kwietniu (zwykle o około 10-14 dni później, niż u gatunku), dzięki czemu są bardziej odporne na przymrozki.

Jej uroda została zauważona i wyróżniona nagrodą AGM przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii w 2012r.

Magnolia_gwiazdzista_Royal_Star_fot._Grzegorz_Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i uprawa

Magnolia gwiaździsta do uprawy wymaga gleb wilgotnych, żyznych i próchnicznych o lekko kwaśnym odczynie oraz słonecznego, ciepłego stanowiska. Odmiana ‘Royal Star’ jest zaliczana do magnolii charakteryzujących się najwyższą mrozoodpornością i może być uprawiana na terenie całego kraju. Jedynym problemem mogą być przymrozki, które mogą uszkadzać rozwijające się kwiaty. Ma także małą podatność na choroby i szkodniki.

Krzewy magnolii nie wymagają cięcia. Natomiast rośliny bardzo korzystnie reagują na coroczne ściółkowanie podłoża. Najlepiej ten zabieg wykonywać jesienią, gdyż chroni on korzenie magnolii przed głębokim przemarzaniem gruntu. Do ściółkowania najlepiej jest wykorzystywać korę sosnową.

Gdzie posadzić?

Ze względu na bardzo spektakularne kwitnienie i ładne, zdrowe ulistnienie odmiana 'Royal Star' jest idealnym krzewem do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Ponieważ nie uzyskuje dużych rozmiarów (jest raczej krzewem a nie drzewem) świetnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach.

Można ją także stosować do tworzenia większych grup złożonych z różnych gatunków liściastych, najlepiej o różnym terminie kwitnienia. Dobrym tłem dla tej odmiany magnolii może być ciemna ściana czy trawnik. Krzewy warto także podsadzać bylinami lub niskimi krzewami szczególnie o jasnym zabarwieniu liści.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu