Logo
Logo
10
Do góry

Magnolia gwiaździsta 'Royal Star'

Kwitnąca magnolia gwiaździsta 'Royal Star' jest tak obficie pokryta białymi kwiatami, że tworzy widoczną z daleka jedną zwartą białą plamę. Ze względu na spektakularne kwitnienie i niewielkie rozmiary polecana jest do sadzenia w wyeksponowanych miejscach w małych ogrodach.

Opis rośliny

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) 'Royal Star' charakteryzuje się dosyć silnym wzrostem (silniejszym w stosunku do gatunku) i bardziej wzniesionym pokrojem. Krzewy dorastają do 3-4 m wysokości. Liście ma dosyć sztywne, szerokolancetowate, do 14 cm długości. Pędy i pąki u tej magnolii są silnie pokryte włoskami.

Kwiaty osiągają do 15 cm średnicy i są złożone z 25-30 płatków. Pojawiają się w kwietniu (zwykle o około 10-14 dni później, niż u gatunku), dzięki czemu są bardziej odporne na przymrozki.

Jej uroda została zauważona i wyróżniona nagrodą AGM przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Wielkiej Brytanii w 2012r.

Magnolia_gwiazdzista_Royal_Star_fot._Grzegorz_Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i uprawa

Magnolia gwiaździsta do uprawy wymaga gleb wilgotnych, żyznych i próchnicznych o lekko kwaśnym odczynie oraz słonecznego, ciepłego stanowiska. Odmiana ‘Royal Star’ jest zaliczana do magnolii charakteryzujących się najwyższą mrozoodpornością i może być uprawiana na terenie całego kraju. Jedynym problemem mogą być przymrozki, które mogą uszkadzać rozwijające się kwiaty. Ma także małą podatność na choroby i szkodniki.

Krzewy magnolii nie wymagają cięcia. Natomiast rośliny bardzo korzystnie reagują na coroczne ściółkowanie podłoża. Najlepiej ten zabieg wykonywać jesienią, gdyż chroni on korzenie magnolii przed głębokim przemarzaniem gruntu. Do ściółkowania najlepiej jest wykorzystywać korę sosnową.

Gdzie posadzić?

Ze względu na bardzo spektakularne kwitnienie i ładne, zdrowe ulistnienie odmiana 'Royal Star' jest idealnym krzewem do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Ponieważ nie uzyskuje dużych rozmiarów (jest raczej krzewem a nie drzewem) świetnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach.

Można ją także stosować do tworzenia większych grup złożonych z różnych gatunków liściastych, najlepiej o różnym terminie kwitnienia. Dobrym tłem dla tej odmiany magnolii może być ciemna ściana czy trawnik. Krzewy warto także podsadzać bylinami lub niskimi krzewami szczególnie o jasnym zabarwieniu liści.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu