Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
5
Do góry

Relacja z Festiwalu Ogrodowych Inspiracji 2016

Za nami pierwsza edycja Festiwalu Ogrodowych Inspiracji, która była doskonałą okazją do bliskiego spotkania ze sztuką ogrodową. Na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, od 24 maja do 5 czerwca br. można było zobaczyć ogrody pokazowe, wystawy fotograficzne, a także wziąć udział w wykładach i warsztatach.

Wydarzenie zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO) we współpracy z Centralną Biblioteką Rolniczą w Warszawie. Wystawę odwiedziło ponad 4 tys. osób, a z wykładów i warsztatów skorzystało blisko 400 słuchaczy. Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna przygotowana we współpracy z Arboretum Trojanów, która ukazywała piękno traw w ogrodzie o każdej porze roku, autorkami fotografii były Magda Wasiczek oraz Joanna Stoga.

Galeria ogrodowych inspiracji

Na tarasie biblioteki stworzono specjalną ekspozycję składającą się z sześciu aranżacji ogrodowych, każda o wielkości ok. 13 m2. Ich twórcami byli projektanci ogrodów którzy w latach 2014-2016 zostali laureatami Konkursu "Inspiracje-Aranżacje" organizowanego co roku podczas Targów GARDENIA w Poznaniu. Na Festiwalu zaprezentowano trzy aranżacje z tegorocznej edycji konkursu i trzy z lat poprzednich. Wszystkim pracom nadany został nowy, wiosenny wizerunek.

BS Ogrody na Festialu Ogrodowych Inspiracji
BS Ogrody

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się ogród tegorocznych laureatów pierwszego miejsca – firmy Ogrody Korzeniewscy z Pleszewa. Szczególnie dużą ciekawość budziły ich oryginalne siedziska zrobione z derenia białego, a także kompozycje w tym jedna stworzona w donicy wyplatanej z modrzewia europejskiego, na którą składały się takie rośliny jak heliotrop, wilczomlecz, driakiew, kostrzewa, zawilec, śniedek, muhlenbeckia i patyczak.

BS Ogrody na Festialu Ogrodowych Inspiracji
BS Ogrody

Niebywale wyjątkowo wyglądała również aranżacja w leśnym stylu stworzona przez firmy Różane Ogrody i Flora-Serwis z Łodzi, w której umieszczono bramy z płaszczem wodnym i ogromne szyszki, a zieleń roślin nadawała jej żywego, wesołego charakteru. Swoim urokiem zachwycała również aranżacja w stylu romantycznym firm Green Decor z Lusowa i Casa Verde Design z Poznania, można w niej było podziwiać urokliwą kompozycję z naparstnicy, czosnku ozdobnego, piwonii, konwalii, bluszczu oraz brzozy.

Flora Serwis i Ogrody Różane
Flora Serwis i Ogrody Różane

Nie mniej nadzwyczajne okazały się pozostałe ogrody: ogród z dużym siedziskiem i fioletowym źródełkiem nad którym unosiła się tajemnicza mgła, którego autorem był Zielony Zakątek z Warszawy (na zdjęciu tytułowym), nowoczesny ogród z naturalnymi elementami małej architektury zbudowany przez Bracia Kolanowscy Ogrody z Łodzi czy propozycja BS Ogrody z Laskowej – ogród z elementami stylu perskiego, któremu towarzyszyła bujna roślinność w tym niezastąpione o tej porze roku urokliwe złocienie.

Green Decor i Casa Verde
Greed Decor i Casa Verde Design

Branżowe spotkania

W pierwszym dniu Festiwalu, 24 maja br. ponad 70 miłośników ogrodów, zarówno specjalistów jak i amatorów wzięło udział w seminarium „Ogrodowe inspiracje-aranżacje”, gdzie wysłuchali wykładów przygotowanych przez twórców festiwalowych aranżacji oraz innych specjalistów z dziedziny sztuki ogrodowej. Kolejnym branżowym wydarzeniem była konferencja przygotowana dla osób profesjonalnie zajmujących się zakładaniem ogrodów i terenów zieleni, odbyła się ona 2 czerwca br., wzięło w niej udział ponad 200 słuchaczy.

Kolanowscy
Bracia Kolanowscy

Dodatkowo, tego samego dnia ogrodnicy amatorzy mogli wspólnie z uznaną projektantką ogrodów Agnieszką Hubeny-Żukowską z Pracowni Sztuki Ogrodowej w Blizinach zaprojektować własny ogród. W ramach wydarzeń festiwalowych zorganizowano także warsztaty dla dzieci pt. „Lubimy poziomki”, w trakcie których dzieci zapoznały się z ich budową i samodzielnie przygotowały rozsadę. Warsztaty poprowadziły przedstawicielki inicjatywy Ogród Leczy, które przygotowały również specjalny wykład dla seniorów w trakcie, którego mówiły o tym jak w mieście żyć bliżej natury.

Korzeniewscy
Ogrody Korzeniewscy

Choć Festiwal Ogrodowych Inspiracji oficjalnie zakończył się 5 czerwca br., to z uwagi na liczne prośby i sugestie wielu osób organizatorzy i projektanci ogrodów zdecydowali się pozostawić trzy ogrodowe aranżacje do dalszego zwiedzania. Wystawę wybranych aranżacji można oglądać do końca października 2016 r.

Monika Minc
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!