Ornitologia terapeutyczna | Książka o prozdrowotnej roli ptaków

ornitologia terapeutyczna

Dzięki książce "Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – Zdrowie – Psychika" Piotra Tryjanowskiego i Sławomira Murawca dowiesz się, jak wielką terapeutyczną rolę mogą mieć ptaki mieszkające w twoim ogrodzie lub okolicy. 

Posłuchaj
00:00
40

Piękny ogród wymaga pracy, a jej efektem jest nie tylko plon z grządek i drzew owocowych, ale i radość z przebywania w ich cieniu, radowanie się zielenią liści drzew i fantastycznych zapachów kwiatów. Radość ogrodu potęgowana jest śpiewem ptaków i wielu właścicieli ogrodów czyni wiele, by właśnie ptaki zaprosić do swoich włości. Na sezon lęgowy zawiesza budki lęgowe, zimą dokarmia skrzydlatych gości, a latem stawia poidła; zaś drzewa i krzewy przycina tak, by wybrane gatunki mogły w nich wić gniazda. Wszystko to po to, by pomóc skrzydlatej braci, a przy okazji i sobie sprawić nieukrywaną przyjemność.

Właśnie i takie, nazwijmy ogrodowe aspekty zauważa najnowsza książka Ornitologia terapeutyczna. Ptaki – Zdrowie – Psychika wydana w 2021 r. w Poznaniu nakładem Bogucki Wydawnictwo Naukowe. To pozycja napisana przez dwóch specjalistów – ornitologa i lekarza – psychiatrę, a jej tytuł choć tytuł może brzmi nieco specjalistycznie, zdecydowanie nie powinien odstraszać.

Ornitologia terapeutyczna fot. Capri23auto Pixabay

Fot. Capri23auto/Pixabay

O czym jest "Ornitologia terapeutyczna"?

Tak naprawdę książka stanowi zbiór esejów, przygotowanych z mocną naukową podbudową. Pozycja ta, krok po krok, wyjaśnia związki pomiędzy naszym zdrowiem a przyrodą, a w niej w sposób szczególny wyróżnia właśnie ptaki. Nawiązuje do ich znaczenia w kulturze, sztuce i medycynie. Ornitologia terapeutyczna to lektura nie tylko dla lekarzy psychiatrów i terapeutów, ale także dla nauczycieli, rodziców oraz wszystkich osób po prostu lubiących ptaki.

Ornitologia terapeutyczna napisana została tak, by pomóc nam odkryć terapeutyczne znaczenie ptaków. Skierowana jest także do osób, które o tym wcześniej nie słyszały, a ptasiarstwa nie praktykowały. Czyli mówiąc nieco poważniej, autorzy nie zawężali kręgu odbiorców w jakiś specjalny sposób, ale zadbali o to, by w miarę jasno wyjaśniać zagadnienia medyczne i ornitologiczne nawet poczatkującym.

Ta książka to nowość, przynajmniej na polskim rynku. Skierowana jest do ludzi otwartych na nowe informacje i chcących zrozumieć siebie, jak i otaczający świat, nie tylko poprzez pryzmat odczuć, westchnień i estetycznych zachwytów, ale lubiących poszukiwać odpowiedzi na pytania – dlaczego? Zawiera mnóstwo faktów, o ptakach, zieleni i psychice, podzielonych na klarowne części. Zdecydowanie jednak, nie jest podręcznikiem, choć warto mieć ją pod ręką. 

Każdy rozdział zawiera nieco zaleceń, od tych najprostszych, bo po prostu wyjść w teren i przyglądać się ptakom, po gatunkowe zalecenia – na przykład wsłuchiwanie się w głos kukułki czy odtwarzanie specjalnych utworów muzycznych wykorzystujących ptasie motywy. Albo sugestię wyjścia do ogrodu wyłącznie po to, by przyjrzeć się drozdom i pokrzewkom. Autorzy przekonują, że obserwacje ptaków, także, a może właśnie te amatorskie, po prostu cieszą i mają zdecydowanie prozdrowotny charakter.

Kim są autorzy książki?

  • Piotr Tryjanowski – prof. dr hab. – Katedra Zoologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – autor wielu opracowań naukowych i popularnych dotyczących ptaków. Popularyzator ptakoterapii. Opublikował m.in. książkę "Rozum z ptakami odlatuje", "Ptaki krajobrazu rolniczego", "Wino i ptaki". Miłośnik serów, win środkowej Europy i tradycyjnego pasterstwa.
  • Sławomir Murawiec – dr n. med. – Warszawski Ośrodek Psychoterapii i Psychiatrii – lekarz psychiatra i psychoterapeuta. Prywatnie miłośnik i popularyzator obserwacji ptaków. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Ostatnio opublikował książkę "Farmakoterapia w psychiatrii ambulatoryjnej".

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa
Bogucki Wydawnictwo Naukowe
www.bogucki.com.pl

To może się przydać
Budka lęgowa dla ptaków
Budka lęgowa dla ptaków
Pokarm Dla Ptaków, słonecznik czarny – 5 kg
Pokarm Dla Ptaków, słonecznik czarny – 5 kg
Drewniany karmnik dla ptaków z metalowym uchwytem
Drewniany karmnik dla ptaków z metalowym uchwytem

☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na forum ogrodniczym. Zajrzyj także do naszego sklepu ogrodniczego.

Tematy
Komentarze

Styczeń w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Powiązane artykuły
Bestsellery
Keramzyt - 5 l
Keramzyt - 5 l
 Zestaw do uprawy grzybów – Pieczarka biała – 3 l Exotic Grow
Zestaw do uprawy grzybów – Pieczarka biała – 3 l Exotic Grow
Spray Complete 2w1 – na choroby i szkodniki – 500 ml Compo
Spray Complete 2w1 – na choroby i szkodniki – 500 ml Compo
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Nawóz płynny do roślin zielonych – Zielone Liście – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do roślin zielonych – Zielone Liście – 0,5 l | Target
Nowe rośliny tygodnia
Tematy na czasie
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Przeczytaj także
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy Co jedzą ptaki w zimie? Rośliny owocowe dla ptaków | Lista gatunków Ptaki nie przylatują do Twojego karmnika? To przez te błędy. Sprawdź, co robisz źle Karma dla ptaków w ogrodzie | Jakie ziarna są najlepsze? Przewodnik po zdrowym dokarmianiu
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć.
Przeczytaj także
Żywa czy sztuczna? Jaką choinkę wybrać na Święta? Jak podlewać choinkę, by dłużej stała i nie gubiła igieł? Choinka w donicy | Jakie wybrać drzewko? Gdzie kupić? Jak dbać? Choinka na kompost | Czy się nadaje? Jak przerobić choinkę na nawóz?
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Spadł już pierwszy śnieg. Jak biała pierzynka wpłynie na ogród i rośliny? Śnieg w ogrodzie | To izolacja przed mrozem czy ciężar niszczący rośliny?
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
Przeczytaj także
Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach Podlej rośliny późną jesienią nim nadejdą mrozy! Jakie rośliny zimozielone mogą rosnąć na balkonie? Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać?
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Tagi
Sprawdź, co dziś czytają inni
Redakcja poleca
Wszyscy to czytają. A Ty?