Logo
Logo

"Tworzę ogród naturalny" Piet Oudolf Henk Gerritsen | Recenzja książki

Wysokie, kwitnące trawy, a na ich tle kolorowe jeżówki, rudbekie, floksy, marcinki, kosaćce i ostróżki, różne kolory i struktury, feeria barw, kształtów – to istota ogrodów inspirowanych naturą, nazywanych naturalnymi bądź naturalistycznymi. Jednym z prekursorów i propagatorów idei ogrodu naturalnego jest Piet Oudolf, którego książka "Tworzę ogród naturalny" ukaże się już w marcu 2022 roku.

Kierunek: ogród naturalny

W ostatnich latach wśród architektów krajobrazu widać wyraźnie wzrost zainteresowania ogrodami naturalnymi. Efekty tego zainteresowania można zauważyć także w polskich miastach. Wynędzniałe, równo przystrzyżone trawniki zamieniają się w kolorowe łąki, a zabetonowane place w skwery z “dzikimi”, naturalnymi kwietnikami, piękne wysokie trawy ozdabiają ronda oraz pasy zieleni pomiędzy jezdniami.

Miejska zieleń nabiera szczególnego znaczenia, dzięki nowym naturalnym nasadzeniom, mieszkańcy mają coraz więcej okazji do kontaktu z przyrodą, a to znacznie podnosi jakość życia.

Pandemia i lockdown przysłużyły się idei tworzenia ogrodów naturalnych. Odosobnienie, niemożność przemieszczania się uświadomiły wielu osobom jak ważne jest, żeby w naszym najbliższym otoczeniu była zieleń, ile radości daje obcowanie z naturą.

Zachęcamy wszystkich do przeczytania książki i rozpoczęcia swojej przygody z ogrodami naturalnymi. Twórzmy ogrody, wpuśćmy do swojego życia piękno i radość z kreowania swojego otoczenia. Książka “Tworzę ogród naturalny” będzie w tym bardzo pomocna.

Tworzę ogród naturalny_Oudolf_okladka
"Tworzę ogród naturalny"
Ta książka to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika ogrodów!
KUP ONLINE

O czym jest książka "Tworzę ogród naturalny"?

Książka “Tworzę ogród naturalny” jest przeznaczona nie tylko dla profesjonalistów, ale też dla ogrodników amatorów, hobbystów, dla każdego, kto chciałby w przestrzeni, którą dysponuje: na balkonie, w przydomowym ogródku, na działce, stworzyć swój naturalny ogród.

Publikacja podzielona jest na 3 części. Pierwsza zawiera wybór i opis roślin rekomendowanych do ogrodu naturalnego, czyli ponad 500 gatunków, odmian bylin i traw ozdobnych. Razem stanowią sprawdzoną grupę roślin, z których można stworzyć ogród swoich marzeń, piękny o każdej porze roku. Druga część to praktyczne wskazówki dotyczące kombinacji roślin i doboru właściwych w zależności od warunków siedliskowych, architektury ogrodu oraz nastroju, jaki chcemy uzyskać w naszym ogrodzie. I w końcu trzecia część, również bardzo praktyczna, to plany nasadzeń, konkretne przykłady zaprojektowanych kompozycji, zestawień roślin pomagających tworzyć wielkie ogrody i nieduże rabaty, pomagających zrobić pierwsze kroki ku temu, co w przyszłości może stać się cudownym, stworzonym przez siebie miejscem.

Kim jest Piet Oudolf?

W świecie profesjonalnych ogrodników, architektów krajobrazu Piet Oudolf jest niekwestionowanym autorytetem i jednym z najważniejszych współczesnych projektantów na świecie. Także w Polsce inspiruje wielu wspaniałych twórców ogrodów, szczególnie tych skoncentrowanych na ekologicznych sposobach uprawy roślin.

Ambasadorką, konsultantką merytoryczną i autorką tekstu na okładce polskiej edycji książki “Tworzę ogród naturalny” jest Katarzyna Bellingham, polska ogrodniczka z pasji i wykształcenia, przez wiele lat pielęgnowała i projektowała ogrody w Anglii i Irlandii, a od 2011 tworzy Ogród Bellingham w Zgorzałem na Kaszubach. Katarzyna Bellingham dzieli się swoją wiedzą i pasją na kanale YT z 22 tysiącami subskrybentów i prowadzi program telewizyjny „Grunt to ogród” w Canal+.

Wydanie książki „Tworzę ogród naturalny” Henka Gerritsena i Pieta Oudolfa jest dla mnie prawdziwie ekscytującym i radosnym wydarzeniem. Wyczekiwana nie tylko przeze mnie, ale przez wielu miłośników ogrodów i roślin nareszcie jest w naszych rękach. Możemy delektować się polską wersją jednej z najbardziej kultowych, wpływowych i pożytecznych/niosących dobro książek przełomu XX i XXI wieku.
Bogato ilustrowana, przejrzyście napisana i świetnie przełożona na język polski pokazuje, jak łatwo stworzyć u siebie za oknem (nawet w donicy!) naturalny raj. Taki ogród swoim spokojem i pięknem nie tylko ukoi ludzką duszę, ale będzie też przystanią dla ptaków, motyli, pożytecznych owadów, małych zwierząt oraz milionów mikroorganizmów zamieszkujących glebę. Proponowane przez autorów rozwiązania i zestawy roślin to gotowy przepis na przepiękne rabaty, relaksujące zakątki ogrodowe i urocze, choć niesamowicie proste kompozycje. Ogrody oraz nasadzenia Henka Gerritsena i Pieta Oudolfa dzięki swojej prostocie, zwiewności oraz harmonii są dokładnie tym, czego potrzebuje zapracowany człowiek naszych czasów: zapewniają relaks i wyciszenie. I – co najlepsze – są niezwykle łatwe w pielęgnacji, która oznacza przede wszystkim… pozostawienie ich w spokoju.

O Autorach

Piet Oudolf (1944) niderlandzki ogrodnik i projektant ogrodów, współtwórca ruchu „nowej holenderskiej fali”. Mieszka i pracuje w Hummelo, małej wiosce w Niderlandach, gdzie w 1982 roku wraz z żoną Anją założył szkółkę bylin i prywatny ogród. Od tego czasu ogród w Hummelo stał się znany z eksperymentalnego podejścia i pomysłów Pieta i Anji na projektowanie nasadzeń. Oudolf bazuje na grupowaniu bylin i ozdobnych traw, tworzy strukturalne kompozycje i wykorzystuje naturalny cykl pór roku.
W swojej 40-letniej karierze Oudolf zdobył międzynarodowe uznanie jako praktyk-szkółkarz oraz projektant prywatnych ogrodów, parków i zieleni miejskiej na całym świecie. Jego ogrody High Line w Nowym Jorku, Lurie Garden w Chicago, Serpentine Gallery w Londynie, ogród na Biennale w Wenecji są przykładem niezwykłego wyczucia w tworzeniu kompozycji roślinnych i artystycznej wrażliwości. Oudolf jest również odnoszącym sukcesy współautorem wielu książek o roślinach i projektowaniu ogrodów, a „Tworzę ogród naturalny” jest jego pierwszą książką wydaną w Polsce.
Oudolf.com

Henk Gerritsen (1948 - 2008) holenderski artysta, projektant ogrodów, działacz ekologiczny. W 1978 założył Priona Gardens, ogród o eksperymentalnym charakterze, wzorujący się na skupiskach dzikich roślin, podziwianych podczas podróży po Europie Środkowej. „Od Henka – mówi Piet – nauczyłem się, że w nasadzeniach chodzi tak naprawdę o same rośliny, o atmosferę, którą tworzą, o sezonowość, emocje – to one się liczą; razem poznawaliśmy też odmiany, które dobrze prezentują się po przekwitnięciu, Henk setki razy zwracał mi na tę cechę uwagę i przyglądaliśmy się roślinom nie tylko w ich najlepszym momencie”.
Wiedza Henka, ale też jego humor i artystyczne podejście miały duży wpływ na treść książki “Tworzę ogród naturalny”. Noel Kingsbury, brytyjski pisarz zajmujący się ogrodnictwem i naukami o roślinach, projektant ogrodów. Aktywnie działa na rzecz promocji naturalistycznego projektowania krajobrazu i nasadzeń, prowadząc warsztaty i konsultacje ogrodnicze. Od wielu lat współpracuje z Pietem Oudolfem przy tworzeniu książek o projektowaniu ogrodów naturalnych.
noelkingsbury.com

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Wytwórnia 
wytwornia.com

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl