Logo
Logo
21
Do góry

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'

Jest to jedna z najładniejszych i najpopularniejszych odmian cyprysika japońskiego, oferowana przez większość dobrze zaopatrzonych szkółek oraz centrów ogrodniczych. Jest to wolnorosnąca odmiana karłowa, osiągająca po 10 latach uprawy około 0,5 m wysokości. Polecana do małych ogrodów i kompozycji z innymi niskimi roślinami.

Cyprysik japoński (Chamaecyparis obtusa) odmiana 'Nana Gracilis' charakteryzuje się bardzo wolnym tempem wzrostu, nieregularnym, w zarysie kulistym lub szerokostożkowatym pokrojem oraz muszelkowatymi, szmaragdowymi gałązkami. Jest to odmiana karłowa, corocznie przyrastają zaledwie od 3 do 5 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 0,5 m wysokości.

Pędy i gałązki są krótkie, skręcone i mocno rozgałęzione. Gałązki są płaskie, wachlarzykowate, muszlowato skręcone, pokryte grubymi, tępo zakończonymi i silnie przylegającymi łuskami. Na łuskach znajdują się wypukłe gruczołki. Wiosną krzewy są soczyście zielone, szmaragdowe, połyskujące, a ich barwa przyciąga uwagę. Latem starsze łuski są ciemnozielone, ale pojawiające się nowe przyrosty mają wyraźny, szmaragdowy odcień.

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'

Fot. Grzegorz Falkowski, Monika Szczepaniak

Wymagania i uprawa

Cyprysik japoński jest bardziej wymagający w stosunku do innych uprawianych u nas gatunków roślin iglastych. Preferuje przede wszystkim gleby żyzne, próchniczne, dostatecznie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie, miejsca ciepłe i osłonięte od wiatru.

Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale ze względu na niepełną mrozoodporność w najchłodniejszych rejonach kraju krzewy lepiej zimują sadzone na wystawie wschodniej i zachodniej lub w lekkim ocienieniu. Młode egzemplarze w pierwszych latach uprawy warto okrywać włókniną lub stroiszem. Osłony te chronią rośliny przede wszystkim przed nadmierną transpiracją i wysychaniem w czasie słonecznej, mroźnej pogody.

Gdzie posadzić?

Niskie, wolno rosnące odmiany takie jak ‘Nana Gracilis’ są szczególnie cenione ze względu na nieregularny pokrój i całoroczne, atrakcyjne ulistnienie, stąd najpiękniej prezentują się w ogrodach japońskich, żwirowych oraz na skalniakach.

Nadają się przede wszystkim do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, na rabatach z karłowymi roślinami iglastymi, wrzosami oraz niskimi bylinami. Odmiana ‘Nana Gracilis’ została wyróżniona nagrodą AGM przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Joanna Filipczak

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu