Logo
Logo

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'

Jest to jedna z najładniejszych i najpopularniejszych odmian cyprysika japońskiego, oferowana przez większość dobrze zaopatrzonych szkółek oraz centrów ogrodniczych. Jest to wolnorosnąca odmiana karłowa, osiągająca po 10 latach uprawy około 0,5 m wysokości. Polecana do małych ogrodów i kompozycji z innymi niskimi roślinami.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Cyprysik japoński (Chamaecyparis obtusa) odmiana 'Nana Gracilis' charakteryzuje się bardzo wolnym tempem wzrostu, nieregularnym, w zarysie kulistym lub szerokostożkowatym pokrojem oraz muszelkowatymi, szmaragdowymi gałązkami. Jest to odmiana karłowa, corocznie przyrastają zaledwie od 3 do 5 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 0,5 m wysokości.

Pędy i gałązki są krótkie, skręcone i mocno rozgałęzione. Gałązki są płaskie, wachlarzykowate, muszlowato skręcone, pokryte grubymi, tępo zakończonymi i silnie przylegającymi łuskami. Na łuskach znajdują się wypukłe gruczołki. Wiosną krzewy są soczyście zielone, szmaragdowe, połyskujące, a ich barwa przyciąga uwagę. Latem starsze łuski są ciemnozielone, ale pojawiające się nowe przyrosty mają wyraźny, szmaragdowy odcień.

Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'

Fot. Grzegorz Falkowski, Monika Szczepaniak

Wymagania i uprawa

Cyprysik japoński jest bardziej wymagający w stosunku do innych uprawianych u nas gatunków roślin iglastych. Preferuje przede wszystkim gleby żyzne, próchniczne, dostatecznie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie, miejsca ciepłe i osłonięte od wiatru.

Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale ze względu na niepełną mrozoodporność w najchłodniejszych rejonach kraju krzewy lepiej zimują sadzone na wystawie wschodniej i zachodniej lub w lekkim ocienieniu. Młode egzemplarze w pierwszych latach uprawy warto okrywać włókniną lub stroiszem. Osłony te chronią rośliny przede wszystkim przed nadmierną transpiracją i wysychaniem w czasie słonecznej, mroźnej pogody.

Gdzie posadzić?

Niskie, wolno rosnące odmiany takie jak ‘Nana Gracilis’ są szczególnie cenione ze względu na nieregularny pokrój i całoroczne, atrakcyjne ulistnienie, stąd najpiękniej prezentują się w ogrodach japońskich, żwirowych oraz na skalniakach.

Nadają się przede wszystkim do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, na rabatach z karłowymi roślinami iglastymi, wrzosami oraz niskimi bylinami. Odmiana ‘Nana Gracilis’ została wyróżniona nagrodą AGM przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Joanna Filipczak

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'
Cyprysik japoński 'Nana Gracilis'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)