Logo
Logo
Do góry

Honda: Miimio - robot koszący - sam skosi trawnik!

Robot koszący Honda Miimo jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – po zaprogramowaniu, wedle naszych potrzeb, wyręcza nas w czasochłonnym koszeniu, a my możemy wówczas robić zupełnie inne rzeczy. Robot sam skosi trawę w wyznaczonych terminach, na określonym terenie, sam wróci do bazy dokującej po zakończeniu zadania, sam naładuje akumulator i ponownie ruszy do pracy.

Automatyczne koszenie

Przełom wiosny i lata to okres najbardziej intensywnego wzrostu trawy, która wymaga wówczas systematycznego i częstego koszenia. Jeśli zależy nam na nieskazitelnym trawniku wokół domu, w ogrodzie i na działce, musimy tej czynności poświęcić nasz czas – czas, który staje się coraz cenniejszy, i który chcielibyśmy inaczej zagospodarować.

Dynamiczny styl życia często stawia przed właścicielami posesji otoczonych roślinnością wyzwanie pogodzenia wszystkich obowiązków i przyjemności: praca, pielęgnacja ogrodu i komfort spędzania czasu z rodziną, przyjaciółmi, wyjazdy weekendowe czy na urlop. Dziś, w dobie nowoczesnej techniki, wszystko można pogodzić, przekazując obowiązek koszenia maszynie – automatycznej kosiarce Honda Miimo.

Robot koszący Honda Miimo jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – po zaprogramowaniu, wedle naszych potrzeb, wyręcza nas w czasochłonnym koszeniu, a my możemy wówczas robić zupełnie inne rzeczy. Robot sam skosi trawę w wyznaczonych terminach, na określonym terenie, sam wróci do bazy dokującej po zakończeniu zadania, sam naładuje akumulator i ponownie ruszy do pracy. Dzięki sensorom jest całkowicie bezpieczny, omija przeszkody roślinne i stałe. Może pracować pod naszą nieobecność nie zakłócając spokoju sąsiadów, a kod PIN chroni go przed nieupoważnionym użytkowanie. Z Honda Miimo naprawdę nie musimy już zaprzątać myśli koniecznością przycinania trawnika.” – mówi Rafał Pęczkowski, Manager Produktu Honda Miimo z Aries Power Equipment.

Honda_Miimo

Z pomocą takiego asystenta spokojnie możemy pracować, spędzać czas z rodziną, wyjechać na urlop. W każdej chwili możemy spontanicznie zaprosić gości na grilla do naszego zadbanego ogrodu.”

Honda Miimo, praktycznie bezgłośny robot koszący, o ergonomicznym kształcie i zaawansowanych technicznie rozwiązaniach jest niezastąpionym i niezawodnym zastępcą człowieka w koszeniu.

Dzięki kompaktowym kształtom i nowoczesnej estetyce jest również designerską ozdobą ogrodu. Honda Miimo dostępny jest w wersji HRM300 (optymalna powierzchnia koszenia 2 200 m2) i HRM500 (optymalna powierzchnia koszenia 3 000 m2).

Honda Miimo_regulacja wys koszenia
regulacja wysokości koszenia

Precyzja koszenia

Honda Miimo, opracowany przez zespół inżynierów, który wcześniej stworzył robota humanoidalnego Honda Asimo, jest wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne zapewniające komfort użytkowania i bardzo precyzyjne koszenie, sprzyjające prawidłowej kondycji trawy.

Jednym z tych rozwiązań jest innowacyjna lokalizacja wentylatora - pomiędzy nożami. Wytwarzany nurt powietrza unosi pionowo źdźbła darni zapewniając równe cięcie, a regulacja wysokości koszenia umożliwia ustawienie noży z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm.

Honda Miimo_noze

Kolejną innowacją są noże - wykonane z ciągliwej stali sprężynowej są przede wszystkim bezpieczne, ponieważ nie pękają w przypadku natrafienia na przeszkodę, tylko łagodnie się wyginają, nie pozostawiając żadnych odłamków na powierzchni trawnika.

Jakość materiału, z którego są wykonane oraz parametry grubości i wagi zostały optymalnie dostosowane do idealnego koszenia nawet wysokiej i gęstej trawy.

Drobno skoszone źdźbła trawy zostają równomiernie rozłożone na powierzchni, stanowiąc naturalny nawóz dla trawnika.

Niezawodność i wydajność

Honda Miimo pracuje na trwałym akumulatorze litowo-jonowym (22,2 V) zapewniającym stały poziom wydajności przez wiele sezonów. „Jakość baterii litowo-jonowych zastosowanych w Honda Miimo wydłuża żywotność robota i utrzymuje jego wysoką wydajność co zwiększa komfort użytkowania i jednocześnie obniża koszty serwisowania.” – dodaje Rafał Pęczkowski.

Honda_Miimo_fot 2

Bateria w modelu HRM300 działa do 45 minut non-stop, natomiast w modelu HRM500 do 90 minut ciągłej pracy. W przypadku bliskiego wyczerpania się baterii, robot sam jedzie do bazy, gdzie ładuje na nowo baterie.

Następnie, jeśli tak został zaprogramowany, kontynuuje koszenie. Po zakończonej pracy wraca do bazy najkrótszą drogą.

Jego koła są napędzane silniczkami o mocy 25W, zaś ostrza – silniczkiem o mocy 56W, dzięki czemu ostrza dokładnie koszą rośliny za jednym przejazdem, w tym bardzo gęstą trawę.

Inteligentne koszenie

Dzięki rozwiązaniom technicznym i kompleksowemu systemowi sensorów Honda Miimo samodzielnie i bezpiecznie porusza się w ramach wyznaczonego terenu. Pierwszym krokiem w użytkowaniu robota jest instalacja przewodu granicznego, który jest linią odniesienia dla „mózgu” Honda Miimo: określa obszar, który ma być koszony, wraz z podziałem na strefy.

System czujników Honda Miimo odczytuje teren, w ramach którego robot się porusza – w promieniu 30m od przewodu. Przewód może być ułożony na trawie i przymocowany do podłoża. Jeśli nie chcemy, by był widoczny, może być ukryty pod ok. 10-centymetrową warstwą ziemi. Obiekty stałe znajdujące się na terenie ogrodu również powinny być oznaczone przewodem granicznym. Dzięki temu Honda Miimo będzie poruszać się w bezpiecznej odległości.

Honda_Miimo_ogrod jednorodny Honda Miimo_ogrod z aranzacja roslinna Honda Miimo_ogrod_strefy koszenia

Honda Miimo, przykłady instalacji przewodu granicznego w różnych typach ogrodów

Jedną z głównych zasad jest optymalne napięcie przewodu, by w żadnym miejscu nie leżał zbyt luźno. Nie powinno się też umieszczać przewodu na terenach o nachyleniu większym niż 10°.

Honda Miimo_instalacja przewodu granicznego

Warto pamiętać, że przewód należy ułożyć wokół wszystkich obiektów – przedmiotów i roślin, które robot ma omijać. Bezpieczną odległością dla dużych obiektów jest 30-50 cm. Zależnie od przestrzeni ogrodu i naszych potrzeb, za pomocą przewodu wyznaczamy strefy koszenia, według których następnie planujemy czas i kolejność koszenia.” – wyjaśnia Rafał Pęczkowski.

Instalację Honda Miimo można wykonać samemu. Warto jednak skorzystać z pomocy Autoryzowanego Dilera Honda, który to wykona w ramach usługi sprzedaży.

Przewód graniczny jest punktem odniesienia dla zaawansowanego technicznie systemu czujników, który kieruje pracą robota koszącego. Sensory powodują, np.:

 • zatrzymanie noży wskutek podniesienia czy przewrócenia się robota w trakcie pracy,
 • zatrzymanie robota i zmianę kierunku wskutek wykrycia, przez czujniki i ruchomą w zakresie 360 ° obudowę, przeszkody – człowieka, zwierzęta, rośliny, przedmioty,
 • manewry – skręcanie, wycofanie się, zawracanie – są kierowane przez sensor śledzenia przewodu granicznego,
 • utrzymanie linii prostej jazdy w poprzek stoku – unikalną umiejętnością Honda Miimo jest pokonywanie pochyłości terenu co zapewnia sensor kierunku. Jeśli kąt nachylania przekroczy 25° robot bezpiecznie zmienia kierunek, a w przypadku ponad 55° - silniki zatrzymują się.
Honda Miimo_panel

Kalendarz pracy

Robot koszący Honda Miimo wykonuje zlecenie właściciela – kosi według zaplanowanego harmonogramu. Wystarczy w tym celu, na przejrzystym panelu operacyjnym ustawić terminy – dni i czas, oraz strefy koszenia i tryb pracy.

Po zakończeniu pracy oraz w przypadku zbliżającego się wyczerpania baterii, Honda Miimo wraca do bazy, gdzie odpoczywa i ładuje baterie. W harmonogramie Honda Miimo można zaprogramować ponad 2 przedziały czasowe w każdy wybrany dzień, wybierając jednocześnie strefy oraz ich miejsce w kolejce do koszenia.

W celu zaprogramowania pracy Honda Miimo należy:

 • wybrać zegar na panelu i zaznaczyć dzień koszenia,
 • ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia pracy,
 • komunikat „Aktywowano” potwierdzi ustawienie.

Strefy koszenia

Przed ustawieniem czasu koszenia warto również ustawić strefy (do 5-ciu) i tryb koszenia, wybierając optymalne opcje dla swojego ogrodu. „Mózg” Honda Miimo czyli zaawansowane oprogramowanie umożliwia jak najlepsze dostosowanie opcji warunków panujących w danej przestrzeni. Zdefiniowanie stref koszenia umożliwia ustawienie ich kolejności i usprawnia cały proces pracy, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni trawnika. Dzięki temu Honda Miimo pracuje w zaplanowanym czasie na konkretnym terenie.

Honda Miimo_strefy koszenia_przyklad 1
Honda Miimo_strefy koszenia_przyklad 2
Honda Miimo_strefy koszenia_przyklad 3

Wybór trybu pracy

Honda Miimo oferuje kilka trybów koszenia: dowolny, kierunkowy i mieszany, które można ustawić zależnie od rodzaju przestrzeni i warunków pracy. Tryb dowolny, w którym robot zawraca pod szerokim kątem, jest zalecany do dużych i otwartych terenów.

Honda Miimo_tryb kierunkowy W wąskiej przestrzeni najlepiej jest zastosować tryb kierunków, w którym robot zawraca pod kątem ostrym. W tej opcji Honda Miimo porusza się w przód i tył w sposób uporządkowany.
Honda Miimo_tryb dowolny W ogrodach, w których mamy do czynienia zarówno z otwartymi przestrzeniami jak i z przeszkodami stałymi – warto wybrać tryb mieszany, w którym robot kosi naprzemiennie według ścieżki kierunkowej i dowolnej po 15 minut, zapewniając dokładne skoszenia całej powierzchni.

 

Źródło: www.mojahonda.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Wieści z branży
Katalog roślin
TUJE
Na czasie
TUJE
Zobacz więcej
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu