Logo
Logo

Inteligentny robot sam skosi trawę, a Ty będziesz mieć więcej czasu na co tylko chcesz!

Jak zyskać piękny trawnik i więcej wolnego czasu? Zatrudniając idealnego pomocnika ogrodnika – inteligentnego robota koszącego, który zajmie się pielęgnacją ogrodu zamiast nas (i nawet lepiej od nas). Jednak który model będzie odpowiedni do naszego ogrodu i naszych potrzeb? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przed zakupem kosiarki automatycznej, oprócz dopasowania modelu do wielkości i skomplikowania ogrodu oraz wyposażenia w inteligentne funkcje, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę renomowanego producenta. Gardena ma już 25 lat doświadczenia w produkcji robotów koszących i jest gwarancją niezawodności i najwyższej jakości. Inteligentne roboty koszące Gardena SILENO wyposażone są w opcje łączności, precyzyjną sztuczną inteligencję oraz pracują automatycznie niezależnie od pogody i terenu, a do tego najciszej w swojej klasie. Najnowsze modele wspierane są najnowszą technologią LONA™ Intelligence, umożliwiającą lokalizację i nawigację. Uczą się, mapują i dostosowują do ogrodu!

Jak działają roboty koszące, na czym polegają ich "inteligentne" funkcje, w jaki sposób trzeba przygotować ogród i zainstalować robota, a także czy są one w stanie zastąpić tradycyjną kosiarkę? Na te pytania i na wiele innych odpowiadamy w poniższym artykule ▼ 

Spis treści
Czym są roboty koszące i jak pracują? Co potrafią inteligentne roboty koszące? Dlaczego warto mieć robota koszącego Gardena SILENO? Jak wybrać odpowiedni model robota do trawnika? Jak zamontować robota w ogrodzie? Jak łatwo sterować robotem przy pomocy aplikacji? Czym jest technologia LONA Intelligence?
Odkryj kolejny, wyższy poziom inteligentnej pielęgnacji trawnika, a wszystko to dzięki najnowszej odsłonie robotów koszących. Wyposażona w nowatorską, najnowszą technologię oraz najlepsze w swojej klasie funkcje nowa gama sileno jest dziś najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem w zakresie pielęgnacji trawników.


Czym jest automatyczna kosiarka?

Kosiarki automatyczne to nowa, innowacyjna kategoria sprzętu ogrodowego i prawdziwa rewolucja, która całkowicie zmienia sposób pielęgnacji ogrodu. Urządzenia powstały w odpowiedzi na rosnące potrzeby wymagających posiadaczy ogrodów, którzy cenią idealny wygląd trawnika, ale nade wszystko dbają o swój wolny czas. Pracujemy przecież więcej i mamy mniej czasu na pielęgnację ogrodu, w tym m.in. na regularne koszenie trawy. Wolne chwile, zamiast na ciężką pracę, wolimy przeznaczyć na przyjemności i odpoczynek. Jednocześnie wciąż marzymy o idealnym zielonym dywanie wokół domu. Na szczęście są urządzenia, które mogą nam pomóc w jednym i drugim.

Seria Gardena Sileno to inteligentne roboty do koszenia trawy, których praca jest w pełni samodzielna, a rezultaty naprawdę imponujące (potwierdzi to każdy, kto ma swojego własnego robota). To najlepszy sposób na równo skoszony, perfekcyjnie wyglądający każdego dnia trawnik bez najmniejszego wysiłku. Co najważniejsze, roboty zostały zaprojektowane z myślą o każdym rodzaju ogrodu – małym, średnim, dużym... i Twoim także!

Obok podlewania i nawożenia, regularne koszenie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, wpływającym na wygląd trawników. Innowacyjnym i wygodnym rozwiązaniem, oszczędzającym czas na koszenie trawników są roboty koszące Gardena Sileno. Dzięki nowoczesnym technologiom, mamy do dyspozycji inteligentne, mobilne urządzenia, samodzielnie koszące każdą przestrzeń w ogrodzie, a dodatkowo można zdalnie sterować ich pracą za pomocą aplikacji systemu Gardena Smart.

Jak działa robot koszący?

Inteligentny robot koszący rozpoczyna pracę wyjeżdżając ze stacji dokującej. Porusza się po terenie ogrodu, dzięki polu magnetycznemu, które wyznaczone jest przez wcześniej rozłożone i przymocowane do ziemi przewody ograniczające. Kosi trawnik zgodnie z ustalonym harmonogramem. Sprawnie radzi sobie z przeszkodami i wąskimi przejściami, kosi nawet lekkie wzniesienia... i robi to wszystko, byś Ty miał czas, na co tylko chcesz. Dodatkowo automatycznie się ładuje – gdy bateria jest bliska wyczerpaniu, wraca do stacji najkrótszą drogą, a po naładowaniu kontynuuje swoją pracę.

Jednak kosiarki automatycznie nie byłyby inteligentne i nie mogłyby samodzielnie pracować bez zaawansowanej technologii. To właśnie inteligentne funkcje i automatyczna praca odróżniają roboty koszące od tradycyjnych kosiarek. Oparta na sztucznej inteligencji i szeregu różnych czujników technologia, sprawia, że urządzania nie tylko same przemieszczają się i koszą, ale również na bieżąco analizują otoczenie, w którym pracują. Potrafią więc dostosować swoją pracę np. do indywidulanych warunków panujących w ogrodzie, np. do temperatury (pogody) czy ukształtowania (nachylenia) terenu, tak by w sposób optymalny wykonać koszenie w każdym zakamarku ogrodu. Przy tym nie zakłócają spokoju (bo są bardzo ciche). Mało tego, dzięki aplikacji Gardena Smart System (po podłączeniu do Internetu) możemy skosić trawnik bez wysiłku, siedząc na leżaku w ogrodzie albo na wakacjach. 

Wyposażone w najnowszą technologię oraz najlepsze w swojej klasie funkcje inteligentne roboty koszące Gardena Sileno są dziś najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem w zakresie pielęgnacji trawników w ogrodach.

Inteligentne czujniki w robotach koszących Gardena Sileno

Cel ten udało się osiągnąć poprzez zastosowanie rewolucyjnych technologii i innowacyjnych funkcji. 

✔ Czujnik SensorControl – dopasowuje częstotliwość koszenia do wzrostu trawy.

✔ Funkcja Spot Cutting – pozwala na intensywniejsze przycięcie trawy w miejscach trudno dostępnych. Robot koszący usuwa trawę za pomocą spiralnych ruchów, dzięki temu bardziej zarośnięte obszary, jak te pod meblami ogrodowymi czy trampoliną, nie zostają pominięte.

✔ Funkcja CorridorCut – pozwala na skuteczne koszenie w bardzo wąskich przejściach, o szerokości 60 cm.

✔ Czujnik mrozu – wstrzymuje koszenie wtedy, gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera, co chroni trawnik przed zniszczeniem.

✔ Czujnik zderzeniowy – dzięki któremu robot omija przeszkody.

✔ Czujnik podnoszenia – gwarantuje natychmiastowe wyłącznie robota koszącego, jeśli sprzęt zostanie uniesiony. 
 

Koszenie trawnika i podlewanie nigdy nie było tak wygodne - harmonogram możesz ustawić w aplikacji na smartfonie
Fot. Gardena
Twój ogród jest zawsze w zasięgu ręki dzięki bezpłatnej aplikacji Gardena smart. Koszenie trawnika i podlewanie nigdy nie było tak wygodne. Nawet światła lub inne urządzenia elektryczne w ogrodzie są teraz łatwe do kontrolowania.

Jakie zalety mają roboty koszące Gardena SILENO?

▶ Są samodzielne

W odróżnieniu od tradycyjnych kosiarek do trawy (elektrycznych lub spalinowych), roboty koszące zapewniają przede wszystkim wygodę, bo są praktycznie bezobsługowe. Wystarczy tylko zaprogramować go z poziomu aplikacji, a cała praca, którą do tej pory robiliśmy sami, zostanie wykonana przez automatycznego pomocnika ogrodnika. Czas dotychczas potrzebny na koszenie trawy można wykorzystać na inne ogrodowe lub domowe prace albo po prostu na odpoczynek. Co więcej, nie musimy już rozwijać kabli zasilających i kupować paliwa, bo robot sam ładuje swój akumulator w stacji.

Roboty koszą i przemieszczają się samodzielnie, ale robią to jednocześnie bardzo cicho (zaledwie 58 dbA dla Sileno city i life oraz 60 dbA dla modeli Sileno+), co nie zakłóca spokoju ani właścicielom ogrodu, ani sąsiadom.

Bardzo proste jest również czyszczenie robota koszącego – po zakończeniu pracy wystarczy użyć węża ogrodowego i strumieniem wody usunąć wszelkie zanieczyszczenia z noży koszących oraz z obudowy urządzenia
Fot. Gardena
Bardzo proste jest również czyszczenie robota koszącego – po zakończeniu pracy wystarczy użyć węża ogrodowego i strumieniem wody usunąć wszelkie zanieczyszczenia z noży koszących oraz z obudowy urządzenia.

▶ Są dokładne i pracowite

Inteligentny robot koszący pracuje w ogrodzie przez cały sezon, od wiosny aż do późnej jesieni, tak by trawnik w każdej chwili był idealnie przycięty. Czas pracy konieczny do skoszenie trawnika zależy od jego powierzchni oraz od stopnia skomplikowania ogrodu. Zaleca się, by robot pracował przez przez 5-6 dni w tygodniu. Oczywiście, można go także zaprogramować na pracę codzienną. Pomocna będzie tabela: w poniższym linku tabela czasów pracy dla poszczególnych modeli i wielkości ogrodu

Robot codziennie ścina bardzo małe kawałki trawy, które opadają na ziemię i stanowią naturalny nawóz. Dzięki temu trawnik nie będzie wymagał już zbierania ścinków, dodatkowo będzie bardziej odżywiony, co pozwoli ograniczyć nawożenie i zaoszczędzić wodę.

Inteligentny robot koszący Gardena sileno kosi trawę nawet na lekkich wzniesieniach
Fot. Gardena
Automatyczne kosiarki docenią osoby posiadające ogrody z nierównym terenem i wąskimi ścieżkami. Wszystkie modele robotów posiadają możliwość koszenia wąskich przejść o szerokości od 60 centymetrów i zapewniają równomierny efekt pracy. Dodatkowo, roboty mogą kosić trawę na terenie o nachyleniu do 35% oraz automatycznie dostosowują harmonogramy koszenia do tempa wzrostu trawy i warunków panujących na trawniku.  

▶ Są inteligentne

Roboty nie tylko koszą, ale i potrafią analizować warunki, w których działają. Wyposażone są w różnego rodzaju czujniki, np. niskiej temperatury, dzięki któremu wstrzymują pracę podczas mrozu, by chronić trawnik przed uszkodzeniami, ale jednocześnie w sezonie ogrodowym mogą pracować niezależnie od warunków atmosferycznych (nawet w czasie deszczu). Warto wspomnieć o czujniku zderzeniowym, który pozwala robotowi omijać przeszkody. Z kolei bardzo praktyczny czujnik podnoszenia automatycznie wyłącza robota koszącego, jeśli urządzenie zostanie podniesione. Ponadto, można skorzystać także z dodatkowych, bardzo pomocnych i zaawansowanych technologicznie funkcji tych urządzeń. 

Wybrane modele Gardena Sileno dzięki czujnikowy SensorControl dopasowują częstotliwość koszenia do wzrostu trawy (im trawa szybciej rośnie, tym robot pracuje częściej). Funkcja SpotCutting pozwala na intensywniejsze przycinanie trawnika w gęściej zarośniętych miejscach, jak na przykład wilgotne zagłębienia terenu czy obszary obok studzienek, a także w miejscach trudno dostępnych – na przykład pod trampoliną. Dbają też o efekt końcowy, czyli dokładnie skoszony trawnik bez widocznych pasów (system SensorCut). Funkcja CorridorCut przeprowadza kosiarkę przez wąskie przejazdy i miejsca trudno dostępne, o szerokości zaledwie 60 centymetrów. Urządzenie radzi sobie także na terenie pochyłym i pokonuje wzniesienia do 35%, kosząc trawę równie dobrze, jak na płaskim podłożu. 

Automatyczne ładowanie robota koszącego - wjazd do bazy
Fot. Gardena
Automatyczne ładowanie to jedna z tych funkcji, która zapewnia bezobsługowe działanie maszyny. To oznacza, że kosiarka w czasie pracy, gdy poziom energii jest bliski wyczerpania, sama wraca do stacji ładującej (ładowanie zależnie od modelu urządzenia trwa ok. 60 min.), po czym kontynuuje pracę i kosi dalej bez względu na porę i pogodę.

Jaki model wybrać do ogrodu? 

Przed zakupem robota koszącego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, a w szczególności: wielkość trawnika oraz nachylenia terenu w ogrodzie. Gardena w swojej ofercie posiada wiele modeli robotów przeznaczonych do różnych ogrodów – od małych do dużych, od łatwych do skomplikowanych. Oto one: 

★ Sileno minimo

Do koszenia małych trawników (o nachyleniu do 25%) dedykowane są ciche, wyposażone w aplikację Gardena Bluetooth modele z serii Sileno minimo, które zalecane są do powierzchni do 250 m² lub do 500 m².

★ Sileno city

Do koszenia trawników średniej wielkości i nachylenia terenu do 35% zalecane są modele serii Sileno city, sterowane za pomocą aplikacji Gardena smart App – wariant na powierzchnie do 250 m² i do 500 m² lub z aplikacją Gardena Bluetooth – warianty na powierzchnie do 400 m² i do 600 m². 

★ Sileno life

Podobnie można sterować także modelami z serii Sileno life, w obrębie której znajdziemy warianty obsługiwane aplikacją GARDENA Bluetooth lub GARDENA smart dla powierzchni odpowiednio do 750 m², 1000 m², 1250 m² i 1500 m².

W nowej ofercie Gardeny znajdziemy roboty koszące dostosowane zarówno do niewielkich trawników (Sileno minimo), jak i większych przestrzeni (Sileno city, Sileno life, czy Sileno+). Nie wiesz, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego ogrodu? Zajrzyj do poradnika doboru robota koszącego i odpowiedz na kilka pytań, a Gardena dobierze najbardziej odpowiedni model do twoich potrzeb.

Robot koszący Gardena SILENO minimo - do małych ogrodów
Robot koszący SILENO minimo
Wymiary trawnika: Maksymalnie 250 m² +/- 20% Nachylenie terenu: maksymalnie 25% Wąskie przejście: Minimalnie 60 cm (od przewodu do przewodu)
Dowiedz się więcej i kup online
Robot koszący Gardena SILENO city - do średnich ogrodów
Robot koszący smart SILENO city
Wymiary trawnika: Maksymalnie 500 m² +/- 20% Nachylenie terenu: maksymalnie 35% Wąskie przejście: Minimalnie 60 cm (od przewodu do przewodu)
Dowiedz się więcej i kup online
Robot koszący Gardena SILENO life - do dużych ogrodów
Robot koszący smart SILENO life
Wymiary trawnika: Maksymalnie 1500 m² +/- 20% Nachylenie terenu: maksymalnie 35% Wąskie przejście: Minimalnie 60 cm (od przewodu do przewodu)
Dowiedz się więcej i kup online

Przy wyborze kosiarki automatycznej, oprócz dopasowania modelu do ogrodu oraz wyposażenia w inteligentne funkcje, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę producenta. Gardena ma już 25 lat doświadczenia w produkcji robotów koszących i jest gwarancją niezawodności i najwyższej jakości. Pełną ofertę robotów koszących Gardena Sileno znajdziesz na stronie: www.gardena.com/pl/produkty/pielegnacja-trawnika/robot-koszacy/

Dzięki przewodowi ograniczającemu robot koszący wie, gdzie ma kosić, z dokładnością do centymetra
Fot. Gardena
Dzięki przewodowi ograniczającemu robot koszący wie, gdzie ma kosić, z dokładnością do centymetra. Przewód ograniczający oraz przewód doprowadzający nie wymagają zakopywania – po kilku tygodniach zarosną trawą i staną się niewidoczne. Po rozłożeniu wszystkich elementów możemy zaprogramować pracę urządzenia za pomocą panelu sterującego na robocie.

Jak zainstalować robota koszącego w ogrodzie? 

Montaż robota koszącego w ogrodzie możemy wykonać samodzielnie lub przy pomocy firmy ogrodniczej. Jeśli decydujemy się to zrobić sami, to warto rozpocząć pracę od dokładnego przeczytania instrukcji. Następnie na plan ogrodu nanosimy miejsce dla stacji ładującej i rozrysowujemy sposób rozłożenia przewodu ograniczającego. Odpowiednie planowanie pozwoli nam uniknąć błędów i rozczarowań. 

Stacja ładująca powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, w centralnym obszarze pracy robota. Aby urządzenie poruszało się po terenie ogrodu, należy wyznaczyć obszar jego pracy w obrębie pola magnetycznego, utworzonego za pomocą przewodów ograniczających, które mocuje się do gruntu specjalnymi szpilkami. Rozkładanie przewodu zaczynamy od stacji ładującej, następnie układamy go wzdłuż krawędzi trawnika oraz wokół przedmiotów i roślin, na które robot nie może wjechać. Maksymalna długość pętli ograniczającej może wynosić nawet 800 metrów. Należy pamiętać, żeby przewody przymocować w odpowiedniej odległości od rabat i ścieżek, zgodnie z zaleceniami instrukcji. 

Instalacja jest dziecinnie prosta i szybka. Filmy instruktażowe znajdziesz na stronie internetowej Gardeny oraz na kanale YouTube: 

 

Zobacz jak w łatwy sposób zainstalować robota koszącego Gardena.


Wszystkie modele SILENO city, SILENO life oraz SILENO + możesz teraz nabyć wraz z bezpłatnym montażem. Aby skorzystać z promocji, należy dokonać zakupu robota w sieci sklepów OBI, PSB lub LEROY MERLIN. Więcej o promocji dowiesz się ze strony: montazrobota.pl

Jak zaprogramować pracę robota koszącego?

Po zamontowaniu wszystkich elementów niezbędnych do pracy robota koszącego, możemy już zdalnie zarządzać jego pracą. Serią robotów koszących Sileno można sterować dzięki Bluetooth lub poprzez inne funkcje GARDENA smart system. Sami zobaczcie jakie to łatwe!

Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację GARDENA Bluetooth® i dzięki pomocnemu asystentowi zmieniać i dostosowywać ustawienia bez wychodzenia z domu, ponieważ aplikacja działa w zasięgu 10 m. Z kolei instalacja na smartfonie aplikacji GARDENA smart App, dostępna z systemem LONA™ Intelligence, pozwala uzyskać dostęp do indywidualnej mapy ogrodu i śledzić lokalizację robota koszącego lub dostosować wszelkie ustawienia pielęgnacji trawnika z domu lub z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnym czasie.

LONA™ Intelligence to technologia oparta na sztucznej inteligencji, ze śledzeniem lokalizacji i uczeniem się jej, mapowaniem i dostosowaniem do danego ogrodu.


Jak sztuczna inteligencja pomaga robotom w pracy?

Innowacyjnym i kluczowym elementem nowoczesnych robotów koszących Gardena jest technologia Lona Intelligence™. Jest to oparty na sztucznej inteligencji system, pozwalający robotowi koszącemu uczyć się, zapamiętywać parametry terenowe danego ogrodu i tworzyć jego mapę, do której dostęp uzyskać można dzięki aplikacji GARDENA smart. Dzięki tak dokładnej, indywidualnej dla każdego ogrodu analizie terenu trawnika, robot koszący wykonuje swoją parcę z maksymalną dokładnością i wydajnością. Ponadto, dzięki tej technologii łatwiej jest określić strefy koszenia i skonfigurować dla nich indywidualne ustawienia, a jednocześnie śledzić lokalizację danego robota koszącego na sporządzonej przez Lona Intelligence™ mapie ogrodu.

Technologia LONA umożliwia

  • mapowanie ogrodu – robot uczy się kształtu ogrodu, dzięki czemu jest w stanie stworzyć jego mapę i wykorzystać obraz w trakcie koszenia. Mapa jest dostępna w aplikacji GARDENA smart system i umożliwia użytkownikowi wprowadzenie dodatkowych ustawień;
  • zarządzanie strefami w ogrodzie – dzięki mapie ogrodu, możemy określić strefy, które wymagają częstszego lub rzadszego koszenia. Pozwala to na uwzględnienie różnych czynników, na przykład takich jak zacienione obszary, na których trawa rośnie wolniej i które mogą być koszone rzadziej;
  • ustawienie obszaru chronionego – technologia umożliwia określenie obszaru wyłączonego z planu koszenia, na którym robot nie będzie pracował;
  • śledzenie lokalizacji – system umożliwia wskazanie miejsca, w którym znajduje się kosiarka w czasie rzeczywistym.
Robot uczy się kształtu ogrodu, dzięki czemu jest w stanie stworzyć jego mapę i wykorzystać obraz w trakcie koszenia. Mapa jest dostępna w aplikacji Gardena smart system i umożliwia użytkownikowi wprowadzenie dodatkowych ustawień.

Inteligentne roboty koszące Gardena Sileno to nowa jakość w pielęgnacji trawnika! Dzięki swojej samodzielnej pracy pozwalają zapomnieć o tradycyjnych kosiarkach i konieczności regularnego koszenia. Dodatkowo, nowoczesna technologia pozwala zaplanować i monitorować pracę robota bez wychodzenia z domu. 
Koszenie trawnika nigdy wcześniej nie było tak proste!


Artykuł powstał we współpracy z marką Gardena – producentem robotów koszących Gardena sileno. 

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.gardena.com/pl

Autor
Inteligentny robot sam skosi trawę, a Ty będziesz mieć więcej czasu na co tylko chcesz!
Inteligentny robot sam skosi trawę, a Ty będziesz mieć więcej czasu na co tylko chcesz!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy