Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Dobór urządzeń koszących do typu i wielkości ogrodu

W maju, gdy krajobraz zmienił szatę na zieloną z kolorowymi dodatkami, należy przystąpić do kolejnego etapu intensywnej pielęgnacji trawników – po dokładnym wygrabieniu, odmłodzeniu i dotlenieniu (wertykulacja, aeracja) oraz odżywieniu odpowiednio dobranym nawozem – przyszedł czas na koszenie.

Koszenie trawnika - jak i kiedy kosić trawnik?

Koszenie jest stałym i niezbędnym elementem wiosenno-letniego procesu pielęgnacji trawy – nieuniknionym, jeśli zależy nam na jakości naszego trawnika.

Częstotliwość koszenia zależy od warunków pogodowych, szybkości wzrostu trawy i jej ogólnej kondycji. Wiosną, w okresie intensywnej wegetacji, trawę kosimy co kilka dni – w zależności od tempa jej wzrostu co 3 do 5 dni. W pozostałej części sezonu – raz na tydzień.” - radzi Mariusz Dąbrowski, współzałożyciel i przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, pomysłodawca wielu przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem wiedzy i dobrych praktyk ogrodniczych, profesjonalista zajmujący się projektowaniem i pielęgnacją terenów zielonych.

Warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych reguł w tym zakresie, do których należy przycinanie darni o maksymalnie 1/3 wysokości. Korzystniej dla trawy jest kosić ją często i niedużo, nawet po jednym centymetrze, niż rzadko i bardzo krótko.”

Taką dokładną kontrolę wysokości trawy umożliwiają nowoczesne kosiarki wyposażone w kilkustopniową regulację wysokości koszenia. Po koszeniu warto trawnik podlać.

Ważnym czynnikiem, który ma decydujący wpływ na kondycję trawnika, jest jakość koszenia. Nie lekceważmy ostrości noży - sprawdzajmy je systematycznie. Tępe ostrza niweczą wszystkie wysiłki związane z uprawą trawy, a proces rekonwalescencji darni może być długi.” – dodaje Mariusz Dąbrowski.

Koszenie – dobór kosiarki do typu ogrodu

Wybór maszyny do koszenia trawnika jest kluczowym elementem sukcesu – kosiarka na miarę potrzeb ułatwia pracę i sprawia, że koszenie staje się przyjemnym zajęciem. Parametry maszyny powinny być dostosowane do wielkości trawnika, rodzaju terenu (powierzchnia równa/nieregularna z zagłębieniami, pochyłościami, itp.). oraz zakresu prac, które zamierzamy wykonywać, w tym z myślą o pracach jesiennych i wczesno-zimowych.

Ogród o małej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną

Ogród o małej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną

Do koszenia niewielkich powierzchni - do 300 m2, trawników o falistej linii brzegowej, wyrównanym ukształtowaniu (kąt nachylenia poniżej 5%), na którym rosną także inne rośliny – drzewa, krzewy, kwiaty, rekomendowane są kosiarki lekkie i zwrotne.

Posiadając tego typu przestrzeń zieloną, warto rozważyć zastosowanie kosiarki, której zwrotność zapewnia sprawne manewrowanie, łatwe prowadzenie wzdłuż nieregularnej linii granicznej trawnika i wokół innych roślin. Jednocześnie uniwersalna szerokość części roboczej zapewnia optymalną liczbę koniecznych przejazdów, które nie męczą operatora.

Kosiarki spalinowe Honda, jak HRG 466 SKEX lub HRX 476 VKE, które sprawdzają się w takich właśnie warunkach, jak i na większych powierzchniach, są wyposażone w wiele rozwiązań technicznych ułatwiających pracę, np. ustawianie wysokości ostrzy, system mulczowania. Większość modeli kosiarek Honda wyróżnia się japońską precyzją cięcia – bardzo zdrową dla darni, dzięki zastosowaniu specjalnego układu podwójnych noży.

Honda Versatool_wykaszarka

Na małych powierzchniach z prowadzoną różnorodną roślinnością praktycznym rozwiązaniem jest także narzędzie wielofunkcyjne, jak Honda Versatool.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.

Wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool umożliwia nie tylko koszenie, ale również formowanie trawnika, przycinanie krzewów i drzewek, przygotowywanie gleby pod uprawy kwiatowe i spulchnianie ziemi wokół drzew.

Honda Versatool_krawedziarka

Jednostka napędowa Honda UMC 435, doskonale wyważona, pracująca na paliwo-oszczędnym i przyjaznym dla otoczenia silniku 4-suwowym Honda o mocy 1,3 KM, połączona z głowicą żyłkową SSBC E służy do koszenia przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek, np.: wokół drzew i krzewów, przy rabatach, grządkach warzywnych, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach, a także na terenach o większym nachyleniu.

Wymiana głowicy na krawędziarkę SSET E umożliwia formowanie trawnika i odgradzaniu go od innych upraw.

Ta konfiguracja jest pomocna w utrzymaniu porządku na ścieżkach, zwłaszcza tych pokrytych kostką brukową – oddzielając korzenie darni od obrzeży ścieżki, nie dopuszczamy do zarastania drogi roślinnością. Inne elementy narzędzia, jak nożyce, krótkie i długie, podkrzesywarka, glebogryzarka i dmuchawa, umożliwiają kompleksową pielęgnację ogrodu przez cały sezon.

Ogród o średniej i dużej powierzchni, z otwartą przestrzenią

Ogród o średniej i dużej powierzchni, z otwartą przestrzenią

Pielęgnacja ogrodów o średniej ( ok. 1 000 m2) i dużej (1 800-2 000 m2) powierzchni, w których dominantę stanowi trawnik, zwłaszcza o wyeksponowanej przestrzeni otwartej, jest wyzwaniem dla właściciela i wymaga zastosowania kosiarek o większej szerokości części roboczej (46-53 cm) oraz wyposażonych w doskonalsze rozwiązania techniczne.

W tego typu ogrodzie trawnik powinien być idealny – jak użytkowe dzieło sztuki – gęsty, o zdrowych źdźbłach, równo skoszony, by z jednej strony estetycznym wyglądem zwracał na siebie uwagę, a z drugiej – był wspaniałym miejscem rekreacyjnym. W przypadku uprawy trawnika na otwartej przestrzeni każde zaniedbanie będzie widoczną, szpecącą rysą w krajobrazie.

W przypadku ogrodów z trawnikiem o średniej i dużej powierzchni zalecane do użytkowania są kosiarki spalinowe, z niezawodnym silnikiem, regulacją wysokości koszenia, pojemnym koszem i pojemnym zbiornikiem na paliwo, opcją mulczowania trawy, która na jesieni służy do mielenia liści, np. Honda HRG 466 SKEX, HRG 536 czy HRX 537 z nową regulacją napędu Select Drive. Każdy z wymienionych parametrów ma praktyczne znaczenie dla jakości i sprawności koszenia na większej powierzchni.” mówi Mariusz Czarnocki.

Honda_HRG466 SKEX

Kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEX o szerokości koszenia 46 cm, koszem o pojemności 55l, 6-stopniową regulacją wysokości koszenia (20-75 mm) jest re-komendowana do regularnego koszenia trawników o średniej powierzchni.

Niezawodność maszyny zapewnia 4-suwowy, przyjazny dla otoczenia silnik Honda o mocy 4,4 KM, z układem automatycznego ssania i działający z fabrycznie ustawioną optymalną prędkością. Natychmiastowy rozruch umożliwia system EASY START. Model ten posiada specjalny układ podwójnych noży MicroCut, tnący źdźbła roślin z dokładnością do 1 mm.

Innowacyjność podwójnych ostrzy, w które są wyposażone zaawansowane technicznie kosiarki Honda, polega na przypisaniu ról poszczególnym ostrzom - górne wykonuje cięcie podstawowe, a dolne – tnie rośliny na bardzo drobne kawałki.

fektem jest dokładne rozdrobnienie roślin i lepsze o 30% wypełnienie kosza, niż w przypadku maszyn z jednym nożem. Dzięki temu możemy rzadziej opróżniać kosz z pokosu.” – dodaje Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment. Podwójne noże wraz z wkładką blokującą wylot trawy do kosza umożliwiają mulczowanie trawy. W kosiarkach Honda HRG i HRX można także opcjonalnie w miejsce noży zainstalować zestaw do aeracji trawnika.

W tego typu ogrodach sprawdzają się także roboty koszące – Honda Miimo, które, po zaprogramowaniu, samodzielnie koszą trawę w wyznaczonym czasie i w określonej strefie. Natomiast do precyzyjnego ścięcia trawy wokół drzew i krzewów może być wykorzystana wykaszarka Honda Versatool.

Ogród o średniej i dużej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną

Ogród o średniej i dużej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną

Koszenie trawników w ogrodach średniej i dużej wielkości, w których powierzchnia trawiasta jest skomponowana z licznymi aranżacjami roślin – drzewami, krzewami, kwietnymi klombami i rabatami, często także ogródkami warzywno-zielnymi, i w których dodatkowo istnieją elementy małej architektury ogrodowej – altany, ławeczki, itp. – wymaga stosowania kosiarek, które będą spełniać całe spektrum potrzeb.

Ze względu na wielkość powierzchni, rekomendowana jest maszyna spalinowa, która zapewnia pełną wolność w poruszaniu się na koszonej powierzchni, wyposażona w niezawodny silnik o dużej mocy, pojemny zbiornik na paliwo zapewniający jednorazowe koszenie na, najlepiej, jednym zbiorniku.

Powinna także mieć wygodną szerokość części roboczej – powyżej 50 cm, by zminimalizować liczbę przejazdów, i pojemny kosz, który wpływa na liczbę jego opróżnień z pokosu. Najbardziej nowoczesne maszyny mają także włączaną funkcję mulczowania trawy, którą stosuje się zależnie od potrzeb i sposobu zagospodarowywania pokosu.” - mówi Mariusz Czarnocki.

Natomiast ze względu na przeszkody stałe, które trzeba omijać i okrążać, warto wziąć pod uwagę zwrotność maszyny. Bardzo funkcjonalną opcją jest kosiarka z nowoczesnym systemem regulacji napędu, dzięki któremu operator dostosowuje prędkość maszyny do swojego kroku.”

Honda_HRX 537_C4_V_Select Drive

Kosiarki Honda HRX 537 C4 VKE/VYE są nową propozycją Honda w bieżącym sezonie. Zastosowano w nich wygodny dla operatorów opatentowany system sterowania napędem SELECT DRIVE, który umożliwia regulację jazdy maszyny i koszenia w zakresie 0 – 6,4 km/h.

Użytkownik kosiarki, z pomocą ergonomicznego pokrętła, sam decyduje z jaką prędkością będzie wykonywać pracę, a naciskając panel sterujący umieszczony równolegle do uchwytu maszyny, uruchamia napęd i rozpoczyna koszenie.

To rozwiązanie ułatwia współpracę z maszyną i zwiększa komfort koszenia – prędkość kosiarki jest dostosowywana do wysokości i gęstości trawy oraz do indywidualnego kroku operatora.

Honda_HRX 537 C4 V

Kosiarki te mają wygodną szerokość koszenia (53 cm), są wyposażone w 7-stopniowe ustawianie wysokości podwójnych noży (19-101 mm), pojemny (88l) i system mielenia zmiennego Versamow - za pomocą dźwigni Clip Director operator reguluje ilość trawy, która ma być zebrana i ilość do mulczowania.

Opcja ta jest także użyteczna w sezonie jesiennym, gdy potrzebujemy zebrać i zmielić liście. Nad bezpieczeństwem pracy czuwa system ROTOSTOP lub blokada noży BLADE-BRAKE.

Koszenie trawy w ogrodach o średniej i dużej powierzchni, z urozmaiconą szatą roślinną, z powodzeniem może być również wykonane za pomocą traktora ogrodowego, np. Honda z serii HF lub robota koszącego – Honda Miimo.

Ogród o urozmaiconym ukształtowaniu i z dużym trawnikiem

Ogród o urozmaiconym ukształtowaniu i z dużym trawnikiem

Ogrody o złożonej kompozycji, składające się z dużych przestrzeni trawiastych (1 800 – 7 000 m2), kilku wyodrębnionych stref i zawierających luźno rozmieszczone aranżacje roślinne oraz elementy małej architektury ogrodowej wymagają większego zaangażowania w pielęgnację zieleni.

By koszenie było efektywne i sprawnie wykonywane, w optymalnym czasie i minimalnym nakładzie sił operatora, kosiarka powinna pracować na silniku o większej mocy. Pojemy zbiornik na paliwo i kosz wpływają na usprawnienie pracy, a opcja mulczowania – pozwoli użytkownikowi decydować o sposobie zagospodarowania pokosu.

W takich warunkach, na powierzchni koszenia do ok. 1 800 m2 z powodzeniem można zastosować najnowsze kosiarki Honda HRX 537 C4 z regulacją napędu Select Drive.” – objaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.

Honda HF 2417 HME

Na trawnikach o powierzchni do 3 000 m2 – koszenie można powierzyć robotowi Honda Miimo, który, po zaprogramowaniu, sam przystąpi do pracy w wyznaczonym czasie i w określonych strefach. Natomiast na naprawdę dużych trawnikach, o powierzchni 4 000 – 7 000 m2, najlepiej jest zasiąść za kierownicą traktora ogrodowego, który umożliwi nam skoszenie dużych połaci trawnika w krótkim czasie.”

Kosiarki traktorowe Honda HF o szerokości koszenia 92-122 cm są wyposażone w wiele japońskich rozwiązań technicznych, których celem jest maksymalne usprawnienie koszenia w komfortowych warunkach pracy dla operatora.

Honda HF 2622

Wyposażone są w niezawodne silniki Honda o dużej mocy, zbiorniki na paliwo o pojemności 8l, wielostopniową regulację wysokości koszenia, zsynchronizowany system podwójnych noży wspomagany przez system Optiflow – czyli linearny, silny przepływ powietrza unoszący pionowo źdźbła trawy, które dzięki temu są koszone z wyjątkową precyzją, uproszczony system mielenia zmiennego Versamow - włączany/wyłączany jednym ruchem dźwigni, zależnie od potrzeb i panujących warunków, pojemne kosze (300 – 350l) mocowane na udoskonalonych prowadnicach.

Traktory Honda HF, na wzór samochodów, mają wzmocniony układ kierowniczy zwiększający bezpieczeństwo manewrowania, zderzak przedni chroniący obudowę przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i zwiększający odporność maszyny na wybicia oraz opony nieniszczące darni.

Robot koszący

W ogrodach o powierzchni do 3 000 m2, koszenie można z powodzeniem zlecić robotowi – Honda Miimo. Inteligentny i praktycznie bezgłośny robot ogrodowy, samodzielnie kosi trawę w zaprogramowanym czasie i na wskazanym terenie. Wykrywa wszelkie przeszkody i bezpiecznie kosi murawę dzięki systemowi nawigacyjnemu czujników.

Honda_Miimo

Wyposażony jest także w system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości, grubości i wysokości trawy, niezawodny i trwały akumulator litowo-jonowy, noże z ciągliwej stali sprężynowej, regulację wysokości koszenia z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Utrzymuje linię prostą jazdy w poprzek stoku.

Honda Miimo jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na odpowiedniej pielęgnacji trawnika na swojej posesji a jednocześnie chcą spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.” - mówi Rafał Pęczkowski, Manager Produktu Honda Miimo z Aries Power Equipment.

Robot będzie cicho kosić trawę, a właściciel w tym samym czasie może odpoczywać, bawić się z dziećmi, gościć przyjaciół przy ogrodowym grillu czy wyjechać na urlop. Honda Miimo może być bez obaw pozostawiony sam w ogrodzie – przed nieupoważnionym użytkowaniem zabezpiecza go kod PIN.”

Tekst i zdjęcia produktów: www.mojahonda.pl
zdjęcie tytułowe: Claudia Peters Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!