Zieleń w czasie pandemii koronawirusa
W sytuacji, gdy jedna czwarta światowej populacji jest w trakcie blokowania rozprzestrzeniania się epidemii, pozostanie w domu to konieczność, a nie indywidualny wybór. Nasze działania muszą być planowane w sposób rozsądny i przemyślany. Nie powinniśmy przy tym jednak rezygnować z przyjemności czy aktywności fizycznej.
Prace w przydomowym ogrodzie, porządki i nowe aranżacje na balkonie czy działania związane z domową roślinnością, są zatem jak najbardziej wskazane. Jak kontakt z roślinami i ogrodem może wspierać samopoczucie podczas pandemii?
Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (International Association of Horticultural Producers – AIPH) i Związek Szkółkarzy Polskich zebrali naukowe dowody, które pokazują w jaki sposób ogrodnictwo i przebywanie w ogrodzie pomagają w utrzymaniu dobrostanu:
- Ogrody są miejscem doświadczania przyrody, co do którego udowodniono, że sprzyja zdrowiu psychicznemu, funkcjonowaniu poznawczemu i dobrostanowi emocjonalnemu.
- Ogrodnictwo zmniejsza depresję, lęk, otyłość i choroby serca, a także zwiększa zadowolenie z życia, jakość życia i poczucie wspólnoty.
- Ogrody są niezbędne do wspierania powrotu do zdrowia po chorobie, a samo patrzenie na zieleń zmniejsza stres, ciśnienie krwi i napięcie mięśni.
Co daje kontakt z roślinami?
Zajmowanie się ogrodem wspiera utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego w dobrej kondycji, daje też pozytywne emocje oraz wyzwala endorfiny. „Rośliny to coś więcej niż tylko piękno i dekoracja. Zajmowanie się ogrodem pozwala na włączenie się w naturalny rytm przyrody i działa odstresowująco. Z jednej strony na spokój i ciszę, zmiany jakie w nim obserwujemy ale też satysfakcję i dumę z uprawy roślin.”
Liczba badań naukowych potwierdzających korzyści płynące z ogrodnictwa oraz obcowania z zielenią, systematycznie się powiększa. Świadomość zdrowotnych benefitów, powinna mobilizować, aby w harmonogramie codziennych działań, uwzględnić również te mające związek z roślinami.
Warto wiedzieć, że już samo patrzenie na zieleń wpływa uspokajająco i odstresowująco – „Widok różnorodnej zieleni nawet przez okno obniża poziom hormonu stresu - kortyzolu i poprawia samopoczucie”. Natomiast: „Patrzenie na naturalną zieleń jest relaksujące nie tylko w czasie stresu, ale także w fazie odbudowy po stresującej sytuacji.”
Czas przymusowego ograniczenia innych aktywności i obecna pora roku to właściwy moment na prace w ogrodzie czy balkonie: pielęgnacyjne i porządkowe, przygotowania pod nowe pomysły czy realizacja rzeczy, które ze względu na chroniczny brak czasu do tej pory pozostawały jedynie w sferze marzeń. To propozycje i zadania dla całej rodziny, umożliwiające również zapoznania dzieci z ogrodnictwem - przygotowania np. własnych ,,poletek” uprawy i siewu nasion.
Zakupy roślin do ogrodu, bylin na balkon czy kwiatów, jak to wygląda w praktyce?
Mimo, że dostęp do centrów ogrodniczych, szkółek i gospodarstw ogrodniczych w kraju jest obecnie ograniczony, to wiele z nich uruchomiło usługi bezpiecznych dostaw, sprzedaż online, czy też szereg innych dodatkowych udogodnień, jak np. wirtualne katalogi z ofertą. Widoczna jest aktywność producentów roślin w sieci, gdzie na swoich stronach czy w mediach społecznościowych na bieżąco prezentują aktualne informacje.
Punkty sprzedaży wprowadziły wszelkie niezbędne zmiany by umożliwić bezpieczne zakupy. Warto więc rozejrzeć się wśród lokalnych ogrodników i sprawdzić jakie oferują możliwości, skorzystać z wiedzy i jakościowej oferty oraz licznych udogodnień. Nasze działania bez naruszania poczucia bezpieczeństwa, mogą stanowić realne wsparcie dla lokalnych „zielonych biznesów”.
04/20/2020
Źródło: Agencja Promocji Zieleni