Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
4
Do góry

Włącz zieleń, czyli rośliny w czasie pandemii

Codzienna dbałość o zdrowie i dobrostan psychiczny jest niezwykle ważna, a podczas pandemii koronawirusa powinna być naszym szczególnym obowiązkiem. W sytuacji wielu ograniczeń i spotęgowanego stresu warto wykorzystać dostępne możliwości dla poprawy nastroju i kondycji zdrowotnej. Jednym z nich jest bliski i regularny kontakt z roślinami i zielenią.

Zieleń w czasie pandemii koronawirusa

W sytuacji, gdy jedna czwarta światowej populacji jest w trakcie blokowania rozprzestrzeniania się epidemii, pozostanie w domu to konieczność, a nie indywidualny wybór. Nasze działania muszą być planowane w sposób rozsądny i przemyślany. Nie powinniśmy przy tym jednak rezygnować z przyjemności czy aktywności fizycznej.

Prace w przydomowym ogrodzie, porządki i nowe aranżacje na balkonie czy działania związane z domową roślinnością, są zatem jak najbardziej wskazane. Jak kontakt z roślinami i ogrodem może wspierać samopoczucie podczas pandemii?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (International Association of Horticultural Producers – AIPH) i Związek Szkółkarzy Polskich zebrali naukowe dowody, które pokazują w jaki sposób ogrodnictwo i przebywanie w ogrodzie pomagają w utrzymaniu dobrostanu:

 1. Ogrody są miejscem doświadczania przyrody, co do którego udowodniono, że sprzyja zdrowiu psychicznemu, funkcjonowaniu poznawczemu i dobrostanowi emocjonalnemu.
 2. Ogrodnictwo zmniejsza depresję, lęk, otyłość i choroby serca, a także zwiększa zadowolenie z życia, jakość życia i poczucie wspólnoty.
 3. Ogrody są niezbędne do wspierania powrotu do zdrowia po chorobie, a samo patrzenie na zieleń zmniejsza stres, ciśnienie krwi i napięcie mięśni.
Zieleń to życie fot. Agencja Promocji Zieleni

Co daje kontakt z roślinami?

Zajmowanie się ogrodem wspiera utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego w dobrej kondycji, daje też pozytywne emocje oraz wyzwala endorfiny. „Rośliny to coś więcej niż tylko piękno i dekoracja. Zajmowanie się ogrodem pozwala na włączenie się w naturalny rytm przyrody i działa odstresowująco. Z jednej strony na spokój i ciszę, zmiany jakie w nim obserwujemy ale też satysfakcję i dumę z uprawy roślin.”

Liczba badań naukowych potwierdzających korzyści płynące z ogrodnictwa oraz obcowania z zielenią, systematycznie się powiększa. Świadomość zdrowotnych benefitów, powinna mobilizować, aby w harmonogramie codziennych działań, uwzględnić również te mające związek z roślinami.

Warto wiedzieć, że już samo patrzenie na zieleń wpływa uspokajająco i odstresowująco – „Widok różnorodnej zieleni nawet przez okno obniża poziom hormonu stresu - kortyzolu i poprawia samopoczucie”. Natomiast: „Patrzenie na naturalną zieleń jest relaksujące nie tylko w czasie stresu, ale także w fazie odbudowy po stresującej sytuacji.” 

Czas przymusowego ograniczenia innych aktywności i obecna pora roku to właściwy moment na prace w ogrodzie czy balkonie: pielęgnacyjne i porządkowe, przygotowania pod nowe pomysły czy realizacja rzeczy, które ze względu na chroniczny brak czasu do tej pory pozostawały jedynie w sferze marzeń. To propozycje i zadania dla całej rodziny, umożliwiające również zapoznania dzieci z ogrodnictwem - przygotowania np. własnych ,,poletek” uprawy i siewu nasion.

Zieleń to życie! Znajdź szkółkę lub sklep w swojej okolicy i kupuj rośliny na zdrowie! Tu znajdziesz listę szkółek

Zakupy roślin do ogrodu, bylin na balkon czy kwiatów, jak to wygląda w praktyce?

Mimo, że dostęp do centrów ogrodniczych, szkółek i gospodarstw ogrodniczych w kraju jest obecnie ograniczony, to wiele z nich uruchomiło usługi bezpiecznych dostaw, sprzedaż online, czy też szereg innych dodatkowych udogodnień, jak np. wirtualne katalogi z ofertą. Widoczna jest aktywność producentów roślin w sieci, gdzie na swoich stronach czy w mediach społecznościowych na bieżąco prezentują aktualne informacje.

Punkty sprzedaży wprowadziły wszelkie niezbędne zmiany by umożliwić bezpieczne zakupy. Warto więc rozejrzeć się wśród lokalnych ogrodników i sprawdzić jakie oferują możliwości, skorzystać z wiedzy i jakościowej oferty oraz licznych udogodnień. Nasze działania bez naruszania poczucia bezpieczeństwa, mogą stanowić realne wsparcie dla lokalnych „zielonych biznesów”.

04/20/2020
Źródło: Agencja Promocji Zieleni

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu