Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
4
Do góry

Włącz zieleń, czyli rośliny w czasie pandemii

Codzienna dbałość o zdrowie i dobrostan psychiczny jest niezwykle ważna, a podczas pandemii koronawirusa powinna być naszym szczególnym obowiązkiem. W sytuacji wielu ograniczeń i spotęgowanego stresu warto wykorzystać dostępne możliwości dla poprawy nastroju i kondycji zdrowotnej. Jednym z nich jest bliski i regularny kontakt z roślinami i zielenią.

Zieleń w czasie pandemii koronawirusa

W sytuacji, gdy jedna czwarta światowej populacji jest w trakcie blokowania rozprzestrzeniania się epidemii, pozostanie w domu to konieczność, a nie indywidualny wybór. Nasze działania muszą być planowane w sposób rozsądny i przemyślany. Nie powinniśmy przy tym jednak rezygnować z przyjemności czy aktywności fizycznej.

Prace w przydomowym ogrodzie, porządki i nowe aranżacje na balkonie czy działania związane z domową roślinnością, są zatem jak najbardziej wskazane. Jak kontakt z roślinami i ogrodem może wspierać samopoczucie podczas pandemii?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów-Ogrodników (International Association of Horticultural Producers – AIPH) i Związek Szkółkarzy Polskich zebrali naukowe dowody, które pokazują w jaki sposób ogrodnictwo i przebywanie w ogrodzie pomagają w utrzymaniu dobrostanu:

  1. Ogrody są miejscem doświadczania przyrody, co do którego udowodniono, że sprzyja zdrowiu psychicznemu, funkcjonowaniu poznawczemu i dobrostanowi emocjonalnemu.
  2. Ogrodnictwo zmniejsza depresję, lęk, otyłość i choroby serca, a także zwiększa zadowolenie z życia, jakość życia i poczucie wspólnoty.
  3. Ogrody są niezbędne do wspierania powrotu do zdrowia po chorobie, a samo patrzenie na zieleń zmniejsza stres, ciśnienie krwi i napięcie mięśni.
Zieleń to życie fot. Agencja Promocji Zieleni

Co daje kontakt z roślinami?

Zajmowanie się ogrodem wspiera utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego w dobrej kondycji, daje też pozytywne emocje oraz wyzwala endorfiny. „Rośliny to coś więcej niż tylko piękno i dekoracja. Zajmowanie się ogrodem pozwala na włączenie się w naturalny rytm przyrody i działa odstresowująco. Z jednej strony na spokój i ciszę, zmiany jakie w nim obserwujemy ale też satysfakcję i dumę z uprawy roślin.”

Liczba badań naukowych potwierdzających korzyści płynące z ogrodnictwa oraz obcowania z zielenią, systematycznie się powiększa. Świadomość zdrowotnych benefitów, powinna mobilizować, aby w harmonogramie codziennych działań, uwzględnić również te mające związek z roślinami.

Warto wiedzieć, że już samo patrzenie na zieleń wpływa uspokajająco i odstresowująco – „Widok różnorodnej zieleni nawet przez okno obniża poziom hormonu stresu - kortyzolu i poprawia samopoczucie”. Natomiast: „Patrzenie na naturalną zieleń jest relaksujące nie tylko w czasie stresu, ale także w fazie odbudowy po stresującej sytuacji.” 

Czas przymusowego ograniczenia innych aktywności i obecna pora roku to właściwy moment na prace w ogrodzie czy balkonie: pielęgnacyjne i porządkowe, przygotowania pod nowe pomysły czy realizacja rzeczy, które ze względu na chroniczny brak czasu do tej pory pozostawały jedynie w sferze marzeń. To propozycje i zadania dla całej rodziny, umożliwiające również zapoznania dzieci z ogrodnictwem - przygotowania np. własnych ,,poletek” uprawy i siewu nasion.

Zieleń to życie! Znajdź szkółkę lub sklep w swojej okolicy i kupuj rośliny na zdrowie! Tu znajdziesz listę szkółek

Zakupy roślin do ogrodu, bylin na balkon czy kwiatów, jak to wygląda w praktyce?

Mimo, że dostęp do centrów ogrodniczych, szkółek i gospodarstw ogrodniczych w kraju jest obecnie ograniczony, to wiele z nich uruchomiło usługi bezpiecznych dostaw, sprzedaż online, czy też szereg innych dodatkowych udogodnień, jak np. wirtualne katalogi z ofertą. Widoczna jest aktywność producentów roślin w sieci, gdzie na swoich stronach czy w mediach społecznościowych na bieżąco prezentują aktualne informacje.

Punkty sprzedaży wprowadziły wszelkie niezbędne zmiany by umożliwić bezpieczne zakupy. Warto więc rozejrzeć się wśród lokalnych ogrodników i sprawdzić jakie oferują możliwości, skorzystać z wiedzy i jakościowej oferty oraz licznych udogodnień. Nasze działania bez naruszania poczucia bezpieczeństwa, mogą stanowić realne wsparcie dla lokalnych „zielonych biznesów”.

04/20/2020
Źródło: Agencja Promocji Zieleni

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!