Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Libet: Jak zaprojektować nawierzchnie wokół domu?

Wizualizer 3D na www.libet.pl to tester, który sprawdzi się w trudnej kwestii aranżacji nawierzchni wokół Twojego wymarzonego domu.
Znajdziesz tam kilka przykładowych, popularnych brył domów jednorodzinnych. Wybierzesz spośród nich tę, która najlepiej lub chociaż mniej więcej pasuje do Twojego domu. Następnie wybierz jeden z trzech schematów zagospodarowania nawierzchni.

Zaprojektuj swoją własną, wymarzoną nawierzchnię wokół domu

wizualizacja_nawierzchni_3

To wystarczy byś miał obraz tego, jak może wyglądać Twoja posesja, w zależności od koloru elewacji, tarasu, podjazdu, ścieżek i murków.
To projekty w formie rzutów z góry utwardzonych części terenu wokół domu, przygotowane przez profesjonalistów w tym zakresie. Reszta zależy od ciebie. Śmiało możesz bawić się opcjami wyboru kolorów i produktów. To naprawdę proste.

Zobaczysz, jak coś tak z pozoru banalnego jak podjazd, może zmienić odbiór całego domu.

Jeśli jeszcze nie wykończyłeś elewacji pobaw się kolorami. Może się okazać, że to właśnie kolor tarasu czy kostek na podjeździe stanie się punktem odniesienia do ostatecznego wyboru barw elewacji. Tym bardziej, że w realu elewację dużo łatwiej ‘wymienić’ niż całą nawierzchnię.

Zobacz także: Praktyka - budowa ścieżek ogrodowych

Zapewne jedynymi elementami, które będą Cię ograniczać, będzie kolor dachu i stolarki. Warto uwzględnić barwy tych elementów przy projektowaniu nawierzchni ogrodowej. Dobrze aby były obecne w formie bazy lub choćby elementów dekoracyjnych. Jeśli masz łatwość doboru odpowiednich barw, szybko wykonasz pełny projekt domu wraz z projektem nawierzchni ogrodowej.

Radzi projektant: Projekt nawierzchni ogrodowej

Duża dowolność doboru opcji kusi jednak do zabawy ale jeśli pogubisz się w tej grze w każdej chwili możesz przywrócić ustawienia sugerowane przez architekta.

Spójrz na poniższe przykłady

Ten sam dom w jednym projekcie wyposażono w jasny podjazd i taras nawiązujące do piaskowej części elewacji a w drugim do szarych odcieni występujących na dekoracjach. Zachowując ten sam rysunek nawierzchni otrzymujemy dwa różne projekty. Który z nich wolisz to już kwesta gustu. Oba trzymają się zasady zharmonizowanego projektu domu i nawierzchni wokół niego, jako integralnej całości.

Wybierz kolory i pozwól sobie dojrzeć. Zrób sobie duży wydruk, np. na formacie A1 i powieś w widocznym dla siebie miejscu. Jeśli przez zimę projekt przetrwa próbę czasu a Ty nie zmienisz zdania tzn., że naprawdę wiesz co Ci się podoba - można Ci tylko pogratulować pewności wyboru.

W żadnym razie nie zostawiaj tej decyzji na finał budowy. Najprawdopodobniej będziesz zbyt zmęczony całym procesem, żeby wybrać spokojnie i z pełnym przekonaniem słuszności swojego wyboru. Idzie zima - to idealny czas żeby przespać się z tematem... i to nie jedną noc.

źródło i fot.: Libet


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu